تنظیمات
تصویر
مشخصات خبر
اندازه فونت :
چاپ خبر
شاخه : ورزش
لینک : econews.ir/5x3652300
شناسه : 3652300
تاریخ :
خشم و نفرت در مستطیل سبز به روایت "داستان‌های فوتبال" اقتصاد ایران: نویسنده "داستان‌های فوتبال" گفت: در فصل جدید، سراغ دو قطبی‌های دنیای فوتبال رفتیم؛ جایی که دو تیم همشهری، رقابت دیرینه‌ای با یکدیگر دارند و این رقابت در مسابقه‌ای که به «داربی» مشهور است، دیده می‌شود.
به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ، فصل سوم «داستان‌های فوتبال» از اول فروردین ماه 1403 روی آنتن شبکه ورزش سیما می‌رود و مهمان نوروزی تلویزیون خواهد بود.

مافی نویسنده «داستان‌های فوتبال» درباره این مجموعه توضیح داد و گفت: ایده تولید این مجموعه مستند از زمان برگزاری جام‌جهانی 2018 در ذهن ما شکل گرفت و به دلیل شرایط پیچیده در تولید، فصل اول به یورو 2020 رسید. ایده ما در فصل اول، معرفی کشورهای مختلف دنیا از دریچه فوتبال بود. در حقیقت می‌خواستیم به بهانه فوتبال، نگاه جدیدی به کشورهای مختلف داشته باشیم و یک داستان از آن کشور را پیش چشم مخاطبان قرار بدهیم.

وی ادامه داد: به همین دلیل، در فصل اول مجموعه مستند داستان‌های فوتبال که همزمان با یورو 2020 بود، سراغ معرفی کشورهای اروپایی رفتیم و سعی کردیم یک داستان فوتبالی از هر کشور را به تصویر بکشیم. البته کلید طلایی هر داستان، پیوند ورزشی، فرهنگی و اجتماعی هر کشور با مخاطبان ایرانی بود. برای مثال وقتی درباره بلژیک مستند می‌ساختیم، نگاهی به شکل‌گیری نسل طلایی فوتبالی در این کشور و ملزومات تکرار این اتفاق در کشورمان داشتیم.

او ضمن معرفی سوژه فصل دوم این مجموعه گفت: در فصل دوم سراغ دست‌های پشت پرده فوتبال رفتیم و سعی کردیم نگاهی به اتفاقات خارج از مستطیل سبز داشته باشیم. به همین دلیل سراغ مصاحبه‌های آرشیوی مدیران باشگاه‌ها، ایجنت‌ها و بازیکنان شاغل در فوتبال رفتیم.

مافی درباره فصل سوم این مجموعه که در نوروز امسال پخش می‌شود، گفت: در سری جدید، سراغ دو قطبی‌های دنیای فوتبال رفتیم؛ جایی که دو تیم همشهری، رقابت دیرینه‌ای با یکدیگر دارند و این رقابت در مسابقه‌ای که به «داربی» مشهور است، دیده می‌شود. در این فصل، افرادی را می‌بینیم که علیرغم اینکه همشهری هستند، اما اختلافات شدید فوتبالی دارند و گاهی اوقات این اختلاف تا مرز نفرت، زد و خورد و کشتار هم پیش می‌رود.

وی خاطرنشان کرد: فصل سوم داستان‌های فوتبال 11 قسمت است و اتفاقات مهم فوتبالی در 11 شهر مختلف جهان از جمله قاهره (مصر)، بوئنوس‌آیرس (آرژانتین)، مکزیکوسیتی (مکزیک)، منچستر (انگلیس)، برلین (آلمان)، لندن (انگلیس)، مادرید (اسپانیا)، سویل (اسپانیا)، رم (ایتالیا)، گلاسکو (اسکاتلند) و... برای مخاطبان روایت می‌شود.

این مستندساز درباره روند تولید و پژوهش فصل سوم توضیح داد و گفت: جمع‌آوری اطلاعات را با مطالعات مقالات آکادمیک آغاز کردیم، اما سعی کردیم در لابه‌لای اسناد تاریخی، سراغ اتفاقاتی برویم که جنبه دراماتیک دارد و می‌توان از آنها قصه بیرون کشید. بخش مهمی از این مستند آرشیوی است و به همین دلیل باید دنبال تصاویر آرشیوی می‌گشتیم.

وی در پایان گفت: ساخت مستندهای ورزشی یک امر کاملا جاافتاده در دنیا است و به همین دلیل فیلم‌های مستند درخشانی در این حوزه ساخته شده است، اما در کشورمان این ژانر خیلی مورد اقبال نبوده و کمتر دیدیم که مستندهای فوتبالی جایگاهی در سینما و اکران داشته باشند.

براساس این گزارش، «داستان‌های فوتبالی» با گویندگی حمید محمدی در 11 قسمت 30 دقیقه‌ای آماده شده و از چهارشنبه 1 فروردین 1403 هرشب ساعت 22 از شبکه ورزش پخش می‌شود.

عوامل تولید فصل سوم مجموعه مستند «داستان‌های فوتبال» عبارتند از: کارگردان: مهدی افضل‌زاده، نویسنده: مهدی مافی و تهیه‌کننده: وحید پناهلو