تنظیمات
تصویر
مشخصات خبر
اندازه فونت :
چاپ خبر
شاخه : اقتصاد
لینک : econews.ir/5x3652290
شناسه : 3652290
تاریخ :
اتصال ۲۰ کشور جهان به سوئیفت روسی اقتصاد ایران: یک مقام بانک مرکزی روسیه اعلام کرد که سامانه پیام‌رسانی مالی این بانک موسوم به اس‌پی‌اف‌اس (SPFS) که معادل روسی سوئیفت محسوب می‌شود، در زمان حاضر به بیش از ۱۶۰ بانک و مؤسسه مالی خارجی از ۲۰ کشور جهان متصل شده است.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران، آلا باکینا، رئیس بخش سامانه پرداخت ملی در بانک مرکزی روسیه، در بیست و یکمین نشست این بانک اعلام کرد که سامانه پیام‌رسانی مالی بانک مرکزی روسیه موسوم به اس‌پی‌اف‌اس (SPFS) که معادل روسی سوئیفت محسوب می‌شود، در زمان حاضر بیش از 160 عضو خارجی از 20 کشور جهان دارد.

باکینا این خبر را در بیست و یکمین نشست کمیسیون بین‌دولتی روسیه و کوبا در زمینه همکاری‌های تجاری، اقتصادی، علمی و فناوری اعلام کرد.

وی گفت: امروز بیش از 160 (نهاد و مؤسسه) شرکت‌کننده خارجی از 20 کشور به این سامانه (SPFS) متصل هستند که دو بانک کوبایی نیز تقریباً مشارکت مستقیم دارند.

در سال 2014، بانک مرکزی روسیه سامانه پیام‌رسانی مالی اس‌پی‌اف‌اس را به‌صورت آزمایشی راه‌اندازی کرد. این سامانه می‌تواند داده‌ها را در قالب سوئیفت ارسال کند، اما به کانال‌های آن وابسته نیست.

در سال 2017، این سامانه با ظرفیت کامل خود شروع به کار کرد و پیام‌هایی را در مورد تراکنش‌ها به هر ارزی به بانک‌ها ارسال کرد.

این سامانه در ابتدا فقط برای کاربران داخل روسیه در نظر گرفته شده بود، ولی تا فوریه 2022 بیش از 20 بانک و مؤسسه اعتباری از بلاروس، ارمنستان، قزاقستان، تاجیکستان، قرقیزستان، کوبا و سایر کشورها به آن ملحق شدند.

در پی تحریم‌های غرب علیه روسیه پس از جنگ اوکراین ارتباط بانک‌های روسیه با سامانه جهانی سوئیفت قطع شد و مسکو نیز تلاش خود را برای جایگزین کردن آن با یک سامانه داخلی افزایش داد.