تنظیمات
تصویر
مشخصات خبر
اندازه فونت :
چاپ خبر
شاخه : سلامت
لینک : econews.ir/5x3652178
شناسه : 3652178
تاریخ :
غذاهای مناسب رمضان برای افراد با چربی خون بالا اقتصاد ایران: مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت به ارائه توصیه‌های تغذیه‌ای برای بیماران مبتلا به اختلال در سطح چربی‌های خون (بالا بودن کلسترول، LDL، تری گلیسرید) پرداخت.
به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ،  احمد اسماعیل‌زاده درخصوص روزه داری در افراد دارای چربی خون یا تری گلیسرید بالا، گفت: بیماران مبتلا به اختلال در سطح چربی‌های خون (بالا بودن کلسترول، LDL، تری گلیسرید) با داشتن یک الگوی غذایی مناسب در سحر، افطار و شام می‌توانند به بهبود بیماری خود کمک کنند.

وی افزود: برای این بیماران نیز همانند افراد سالم توصیه می‌شود که سحری، افطار و شام صرف کنند و در فاصله افطار تا سحر 6 تا 8 لیوان آب بنوشند.

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت ادامه داد: افراد مبتلا به کلسترول خون بالا تمام ملاحظات رژیمی‌شان را باید در تمامی وعده‌‌ها رعایت کنند. برای این افراد بهتر است وعده سحری حاوی 2 عدد خرما، شیر کم چرب (1.5 درصد چربی و کمتر) نان سبوس دار (سنگک، بربری، تافتون، نان جو کامل)، سبزی خوردن، پنیر، 2 عدد گردو، دو تا سه عدد میوه فصل، آب لیمو ترش تازه باشد و از مصرف غذاهای پرکلسترول و چرب باید پرهیز کنند.

وی با بیان اینکه استفاده از خوراک‌های حبوبات برای این بیماران نیز مفید است، افزود: اما این افراد باید از مصرف تخم مرغ، نیمرو، املت، حلوا، زولبیا و بامیه پرهیز کنند.

اسماعیل‌زاده بیان کرد: به هنگام افطار نیز، مصرف آب جوشیده ولرم، چای ولرم، بیسکویت سبوس‌ دار، نان سبوس دار، سبزی خوردن، آب لیموترش تازه، دو عدد خرما، گوجه فرنگی تازه، خوراک حاوی سبزیجات پخته شده مانند لوبیا سبز، هویج پخته شده، بروکلی یا کرفس پخته شده و کدو سبز آب پز که با آب لیمو یا ماست طعم داده می‌شود نیز توصیه می‌‌شود.

وی گفت: در این بیماران توصیه می‌شود بعداز افطار، دو عدد میوه فصل به همراه یک قاشق غذاخوری سرصاف آجیل سویای بی نمک و 5 تا 7 عدد بادام خام (بی‌نمک) مصرف شود. در وعده شام نیز بهتر است تمامی پرهیزهای رژیمی در حالت عادی لحاظ شود و یک شام سبک که به روش آب پز، بخارپز و پخت در فر آماده شده استفاده شود و از مصرف غذاهای سرخ کرده و پرچرب پرهیز شود.

وی افزود: همچنین توصیه می‌‌شود به همراه شام یک کاسه کوچک ماست کم چرب به همراه 50 گرم شوید و کدوی خام رنده شده در آن مصرف شود؛ قبل از خواب نیز یک عدد سیب با پوست بهتر است استفاده شود.

اسماعیل‌زاده در ادامه بیان کرد: بیماران مبتلا به بالا بودن تری گلیسیرید نیز بهتر است پرهیزهای غذایی خود در حالت عادی را در این ماه نیز ادامه دهند و با تنظیم رژیم غذایی مناسب به هنگام سحر، افطار و شام به بهبود سطح تری گلیسرید خون شان کمک کنند.

وی افزود: بهتر است این بیماران به هنگام سحری، از آب جوشیده ولرم نان سبوس دار (سنگک، بربری، تافتون، نان جو کامل)، چای، دو عدد خرما، خوراک حبوبات (عدسی) 3-2 عدد میوه فصل، آب لیمو ترش تازه استفاده کنند.

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت گفت: استفاده از حلوا، حلوا شکری، شله زرد، مربا، عسل و سایر غذاهای حاوی قند زیاد برای این افراد به مقدار زیاد توصیه نمی‌شود، چراکه قند زیاد این غذاها در بدن به تری گلیسرید تبدیل می‌شود. افطار نیز بهتر است حاوی آب جوشیده، چای ولرم، بیسکویت سبوس دار، نان سبوس دار، سبزی خوردن، پنیر خوراک سبزیجات پخته شده مانند کدوآب‌ پز، کرفس پخته شده و آب پز، هویج پخته، لوبیا سبز یا نخودسبز به همراه آب لیمو یا آب نارنج و کمی ماست باشد. دو عدد خرما نیز به هنگام افطار توصیه می‌شود. در این افراد، یک ساعت پس از افطار مصرف یک لیوان شیر کم چرب (1.5 درصد چربی و کمتر) به همراه دو عدد گردو توصیه می‌شود.

وی گفت: بیماران در وعده شام  نیز با رعایت یک الگوی غذایی مناسب در سحر، افطار و شام می‌توانند سطح قند خون خود را کنترل کنند. به طورکلی این بیماران باید از مصرف غذاهای حاوی قندهای ساده نظیر زولبیا بامیه، حلوا، حلوا شکری، شله زرد، که در این ماه مرسوم است، بپرهیزند، چراکه این نوع غذاها به علت داشتن مقادیر زیاد قندهای ساده سبب افزایش یک مرتبه قند در سطح خون این بیماران می‌‌شوند.

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت تاکید کرد: از آنجاکه بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 مستعد به اختلال در سطح چربی‌های خون نیز هستند، بهتر است از مصرف غذاهای پرچرب، سرخ کرده و حاوی کلسترول زیاد پرهیز کنند.

اسماعیل‌زاده در ادامه با اشاره به برخی نکات به منظور داشتن یک الگوی غذایی مناسب در ماه رمضان، عنوان کرد: از مصرف غذاهای پرچرب و سرخ شده خودداری شود، از مصرف مقادیر زیاد زولبیا، بامیه، حلوا، حلواشکری، نوشابه‌‌های شیرین، شربت‌های شیرین یک مرتبه و در حجم زیاد خودداری شود؛ حتماً از انواع میوه‌‌های فصل و سبزیجات تازه به هنگام سحری و یا پس از افطار استفاده شود. از مصرف سس مایونز، خامه، سوسیس و کالباس در وعده سحری یا افطار خودداری شود، چراکه زمینه بروز ناراحتی‌های گوارشی مانند سوزش سرمعده برگشت غذا از معده به مری (ترش کردن) را فراهم می‌‌کند. مصرف انواع خوراک‌های سبزیجات، خوراک حبوبات توصیه می‌‌شود.

وی افزود: مصرف آب لیمو ترش تازه در وعده سحری به منظور پیشگیری از بروز تشنگی در ساعات بعدی روز توصیه می‌شود؛ از مصرف نمک اضافی در خوراک‌ها و از غذاهای شور و پرنمک و غذاهای کنسرو شده پرهیز شود، چراکه علاوه بر مضرات و صدمات بر سیستم قلب و عروق، سبب تشدید تشنگی در ساعات روزه داری می‌ شود. حتماً از نان‌های سبوس‌دار به جای نان‌های سفید بدون سبوس استفاده شود.

اسماعیل‌زاده ادامه داد: همچنین از مصرف کیک‌های چرب، شیرینی خامه‌ای، پیراشکی، نان‌های روغنی، تنقلات چرب و شور مانند چیپس در این دوران پرهیز شود.

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت در پایان تاکید کرد: روزه گرفتن می‌تواند برای بسیاری از افراد گامی به سوی یک سبک زندگی سالم‌تر و متعادل‌تر باشد. اما هر فردی که دارای یک بیماری مانند بیماری قلبی، فشار خون بالا یا دیابت است، یا زنان باردار و شیرده باید قبل از روزه گرفتن به با پزشک خود مشورت کنند.