تنظیمات
تصویر
مشخصات خبر
اندازه فونت :
چاپ خبر
شاخه : اقتصاد
لینک : econews.ir/5x3651619
شناسه : 3651619
تاریخ :
با تولید روزانه ۳.۱ میلیون بشکه نفت؛ جایگاه سوم ایران در اوپک حفظ شد اقتصاد ایران: ایران با تولید روزانه ۳.۱ میلیون بشکه نفت در ماه فوریه، جایگاه سومین تولیدکننده سازمان اوپک را حفظ کرد.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ،  اوپک طی گزارش ماه مارس اعلام کرد: بر اساس گزارش منابع ثانویه در ماه فوریه ۲۶.۵ میلیون بشکه نفت خام در روز تولید شد که ۲۰۳ هزار بشکه بیشتر از ژانویه است.

پس از عربستان و عراق با تولید روزانه ۸.۹ و ۴.۲ میلیون بشکه، ایران با تولید ۳.۱ میلیون بشکه که ۱۵ هزار بشکه کمتر از ماه میلادی گذشته بوده، جایگاه سومین تولیدکننده این سازمان را حفظ کرد.

تولید هفت عضو این سازمان با افزایش همراه بود که بیشترین افزایش تولید با ۱۴۴ هزار بشکه در روز مربوط به لیبی است. ایران، ونزوئلا و لیبی از توافق کاهش عرضه ائتلاف تولیدکنندگان عضو اوپک و اوپک‌پلاس معاف هستند.

قیمت نفت خام سنگین ایران بر اساس تازه‌ترین گزارش ماهانه اوپک در فوریه ۸۰.۳ دلار ثبت شده که نسبت به ماه ژانویه ۲۰ سنت معادل ۰.۲ درصد افزایش یافت. همچنین میانگین قیمت نفت خام سنگین ایران در سال ۲۰۲۴ میلادی ۸۰.۲ دلار بود.

طبق پیش بینی این سازمان تقاضای جهانی نفت در سال آینده میلادی، ۱.۸ میلیون بشکه در روز افزایش یافته و به مجموع ۱۰۶.۳ میلیون در روز می‌رسد.