تنظیمات
تصویر
مشخصات خبر
اندازه فونت :
چاپ خبر
شاخه : سیاست
لینک : econews.ir/5x3650446
شناسه : 3650446
تاریخ :
پنج پیشنهاد وزیر امور خارجه در نشست جده اقتصاد ایران: وزیر امور خارجه ایران امروز در نشست فوق‌العاده سازمان همکاری اسلامی در جده بر توقف فوری جنگ، نسل‌کشی و جنایات جنگی رژیم صهیونیستی در غزه و همچنین بازگشایی گذرگاه رفح تأکید کرد.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ،  «توقف فوری نسل‌کشی و جنایات جنگی»، «آتش‌بس دائم»، «توقف فوری جنگ» و عقب‌نشینی ارتش اسرائیل به خارج از نوار غزه از جمله پیشنهاداتی بود که وزیر امور خارجه ایران امروز (سه‌شنبه) ۱۵ اسفند ماه ۱۴۰۲ در نشست فوق‌العاده وزرای خارجه سازمان همکاری اسلامی مطرح کرد.

حسین امیرعبداللهیان در این نشست پنج پیشنهاد عملی را مورد تأکید قرار داد و خواستار ارسال کمک‌های بشردوستانه به مقدار مورد نیاز به همه مناطق نوار غزه بدون قید و شرط، بی وقفه و فورا شد.
وی همچنین پیشنهاد کرد که شرایط امکان اسکان موقت برای کسانی که خانه‌های خود را از دست داده‌اند، سریعا فراهم شود.
راه‌اندازی و تجهیز بیمارستان‌ها و مراکز درمانی در سراسر نوار غزه و انتقال مجروحان دارای آسیب شدید و وخامت حال به ویژه کودکان و زنان برای ادامه درمان به خارج از فلسطین از دیگر پیشنهاداتی بود که امیرعبداللهیان مطرح کرد.
در حالی که ۱۵۱ روز از جنایات رژیم صهیونیستی در غزه می‌گذرد و بیش از ۳۰ هزار شهید به همراه داشته، جده عصر امروز (سه‌شنبه) ۱۵ اسفند ماه برای دومین بار از آغاز این حملات، میزبان نشست فوق‌العاده وزرای خارجه سازمان همکاری اسلامی بود و حسین امیرعبداللهیان هم بدین منظور در رأس هیأتی به غزه سفر کرده است.
جده ۲۶ مهر ماه و بعد از آغاز حملات رژیم صهیونیستی علیه غزه، شاهد برگزاری نشست فوق‌العاده وزرای خارجه این سازمان بود و ۲۰ آبان ماه نیز نشست سران اسلامی و عربی در ریاض برگزار شد و با وجود تأکید سران بر توقف فوری جنگ، جنایات صهیونیست‌ها در غزه همچنان ادامه دارد.
امیرعبداللهیان که پیش از این خواستار برگزاری نشست مذکور شد، امروز و در حاشیه آن با وزیر خارجه عربستان و دبیرکل سازمان همکاری اسلامی دیدار و گفتگو کرد.
وزیر خارجه در پنجمین پیشنهادش خواستار بازگشایی معبر رفح شد و گفت: به عنوان یک اقدام فوری و ملموس، معبر رفح هر چه سریع‌تر به طور کامل با همکاری دبیرکل سازمان ملل بازگشایی شود تا شرایط لازم برای آغاز فوری بازسازی (ویرانی‌های نوار غزه) سرزمین فلسطین فراهم شود.
وی همچنین در این نشست بر قطع کامل هرگونه همکاری با رژیم اسرائیل و تحریم گسترده‌تر کالا‌های تولیدی شرکت‌های صهیونیستی تأکید کرد.