تنظیمات
تصویر
مشخصات خبر
اندازه فونت :
چاپ خبر
شاخه : سیاست
لینک : econews.ir/5x3650153
شناسه : 3650153
تاریخ :
سخنگوی وزارت امور خارجه: سران آمریکا نگران مسائل و مشکلات خودشان باشند اقتصاد ایران: سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان با رد سخنان مقام‌هایی آمریکایی در ارتباط با انتخابات کشورمان از آنان خواست برای انتخابات غیرآزاد در کشور خودشان چاره اندیشی کنند.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ، ناصر کنعانی در نشست خبری هفتگی تصریح کرد: آمریکایی‌ها اگر نگران و قادر به حل مسائل هستند، درباره مشکلات و مسائل خودشان تدبیر کنند.

وی، تبعیض نژادی، افزایش شکاف طبقاتی، انتخابات غیرآزاد و تسلط دو حزب در فضای سیاسی آمریکا را از مشکلاتی برشمرد که دامن‌گیر این کشور است.

سخنگوی دستگاه سیاست خارجی همچنین درباره انتخابات آتی ریاست‌جمهوری در آمریکا گفت: این مساله داخلی آمریکا و مربوط به مردم این کشور است.

آقای کنعانی افزود: آن چه برای ما اهمیت دارد، رفتار آمریکایی‌ها با ایران است. انتظار داریم که دولت آمریکا از مداخله در امور داخلی ایران خودداری و با احترام تعامل کند.

 

نشست سازمان همکاری اسلامی؛ فردا در معرض آزمون
سخنگوی وزارت امور خارجه درباره اهمیت نشست فوق‌العاده سازمان همکاری اسلامی در جده با موضوع غزه و تاثیرات آن بر سرنوشت طرح آتش‌بس میان حماس و رژیم‌صهیونیستی، گفت: برگزاری این نشست بخشی از ابتکارات و دیپلماسی فعال وزارت امور خارجه ایران درباره فلسطین است.

وی تصریح کرد: انتظار این بود که در پنج ماه اخیر و با آغاز جنایت‌های رژیم صهیونیستی، گام‌های جدی‌تری در حمایت از فلسطین برداشته شود. این سازمان آنطور که انتظار می‌رفت نتوانسته است بازدارنده باشد. اقدام‌های این نهاد در مجموع قابل قدرشناسی، اما ناکافی است.

 کنعانی گفت: در سایه جنگ طلبی صهیونیست‌ها، این جنگ ظالمانه به طور مستمر ادامه پیدا کرده و سازمان همکاری اسلامی فردا در معرض ازمونی قرار گرفته است که نشان دهد تا چه اندازه می‌تواند درباره مساله فلسطین گام جدی بردارد.

سخنگوی دستگاه سیاست خارجی افزود: ملت فلسطین هم انتظار دارند که کشور‌های اسلامی فردا در این باره گام جدی بردارند.

وی، پایان تجاوز رژیم صهیونیستی به غزه را مهمترین هدف نشست جده دانست و گفت: ایجاد بازدارندگی برای توقف جنگ و مسدود سازی مسیر‌های ارتباطی به رژیم صهیونیستی از نتایج مورد انتظار این نشست است.

کنعانی تاکید کرد: ایران از هرگونه رخدادی که منجر به توقف فوری تجاوز صهیونیست‌ها به غزه شود، حمایت می‌کند.

 هشدار سخنگوی وزارت امور خارجه درباره گسترش جنگ در منطقه
 کنعانی درباره حمله‌های صهیونیست‌ها به جنوب لبنان گفت: هر اقدام این رژیم علیه کشور‌های منطقه به معنی گسترش دامنه جنگ و مسئولیت عواقبش بر عهده این رژیم و حامیانش به ویژه آمریکاست.

وی همچنین در پاسخ به پرسشی درباره ادعای اتحادیه اروپا درباره حمایت نظامی ایران از روسیه در جنگ اوکراین تاکید کرد: روابط ایران و روسیه علیه هیچ کشوری نیست.

کنعانی افزود: مواضع ما درباره بحران اوکراین روشن است و تاکید کرده ایم جنگ را راه حل نمی‌دانیم و بر راهکار سیاسی تاکید داریم. بار‌ها برای میانجی‌گری اعلام امادگی کردیم.

وی هدف از طرح ادعای حمایت ایران از روسیه را منحرف کردن اذهان از حمایت‌های نجومی غرب از کِیِف برای جنگ‌افروزی دانست.

سخنگوی دستگاه سیاست خارجی همچنین درباره ادعای درخواست پایگاه نظامی در سودان گفت: ادعای درخواست ایران از سودان برای ایجاد پایگاه دریایی در دریای سرخ؛ با اهداف سیاسی مطرح شده است و واقعیت ندارد و وزارت امور خارجه سودان هم آن را رد کرده است.

 ترور مستشار ایرانی بی پاسخ نمی‌ماند 
سخنگوی وزارت امور خارجه ایران تاکید کرد نیرو‌های مستشاری ایران در سوریه در چارچوب دعوت سوریه و برای مبارزه با تروریسم در آن کشور حضور دارند.

وی ترور نیرو‌های مستشاری از جانب صهیونیست‌ها را دلیل دیگری بر پیوند رژیم صهیونیستی با گروه‌های تروریستی دانست.

سخنگوی دستگاه سیاست خارجی همچنین درباره بیانیه شورای همکاری خلیج فارس در خصوص جزایر سه‌گانه ایرانی گفت: باتوجه به تحولات منطقه و ادامه جنایت‌های رژیم صهیونیستی، طرح موضوعات اختلاف برانگیز در این شورا، تاسف برانگیز است.

کنعانی تاکید کرد: بیانیه شورای همکاری خلیج فارس را به شدت محکوم می‌کنیم و آن را فاقد ارزش سیاسی و حقوق می‌دانیم. ایران حاکمیت بر خاکش را اعمال می‌کند و شورای همکاری خلیج فارس در جایگاهی نیست که در این باره اظهار نظر کند.