تنظیمات
تصویر
مشخصات خبر
اندازه فونت :
چاپ خبر
شاخه : سیاست
لینک : econews.ir/5x3648560
شناسه : 3648560
تاریخ :
تاکید رئیس جمهور عراق بر تحکیم روابط ایران و عربستان اقتصاد ایران: رئیس جمهور عراق با اشاره به لزوم ایجاد یک فضای منطقه‌ای برای گفت‌وگوی سازنده اعلام کرد که عراق به دنبال ایجاد فضایی مناسب و حمایتی برای گفت‌وگو میان دو کشور همسایه عربستان و جمهوری اسلامی ایران است.
به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ، «عبداللطیف جمال رشید» رئیس جمهوری عراق طی سخنرانی خود در ششمین کنفرانس گفتؤگوی بغداد/ ارتباطات منطقه ای – با محوریت عراق اعلام کرد: من از تلاش‌های انجام شده برای برگزاری این کنفرانس با هدف ارتقای ارزش‌های گفت‌وگو و کار برای هماهنگی و مشارکت در ایجاد و توسعه یک محیط منطقه‌ای بین‌المللی جهت حمایت از گفت‌وگو و تفاهم سازنده میان کشورها قدردانی می‌کنم.

وی افزود: سیاستی که دولت‌های مختلف عراق بعد از سقوط دیکتاتوری دنبال کرده و آن را توسعه داده‌اند، مبتنی بر اصلی است که طبق آن عراق همواره یک طرف موثر برای تفاهم و همزیستی در منطقه و عاملی برای کمک به ایجاد فضای مساعد جهت گفت‌وگو است.

رئیس جمهور عراق تاکید کرد: عراق همواره بر این مبنا عمل کرده که نقطه‌ای برای تجاوز به هیچ طرف منطقه‌ای نباشد و یک عامل منطقه‌ای موثر برای همکاری سازنده و حمایت از گفت‌وگو و ارزش‌های تفاهم میان کشورهای مختلف باشد.

رشید در ادامه به مناسبات جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی طی یک سال گذشته اشاره و اعلام کرد: عراق به دنبال ایجاد فضایی مناسب و حمایتی برای گفت‌وگو میان دو کشور همسایه عربستان و جمهوری اسلامی ایران است. به نظر می‌رسد منطقه ما امروز بیش از هرچیزی به تقویت اصول گفت‌وگوی سازنده و موثر نیاز دارد و منافع همه ما در منطقه این است که همگی برای ایجاد یک محیط منطقه‌ای پویا و یکپارچه همکاری کنیم.

وی تصریح کرد: طی دهه‌های اخیر زمان زیادی تلف شد و طی آن ثروت‌ها و فرصت‌های زیادی که می‌توانست باعث پیشرفت منطقه، تقویت مشارکت‌ها و تحکیم همکاری‌ها شود، از بین رفت. فضای جنگ، خشونت و تروریسم در دهه‌های اخیر عامل اصلی اتلاف منابع انسانی و اقتصادی بوده است.

رئیس جمهور عراق در ادامه به تحولات غزه و جنایات اشغالگران صهیونیست علیه مردم فلسطین اشاره و تاکید کرد که بدون پایان کامل درد و رنج مردم فلسطین و احقاق حق آنها در تشکیل کشور فلسطین در خاک خودشان، هیچ ثباتی در منطقه وجود نخواهد داشت.

رشید در پایان گفت: این مسئولیت جامعه جهانی است که با اراده واقعی و مؤثر برای پایان دادن به این رنج و توقف جنایات شنیعی که علیه مردم فلسطین انجام می‌شود تلاش کند.