تنظیمات
تصویر
مشخصات خبر
اندازه فونت :
چاپ خبر
شاخه : جامعه
لینک : econews.ir/5x3648559
شناسه : 3648559
تاریخ :
مزینانی مطرح کرد؛ وجود خلاءهای قانونی در حوزه محیط زیست اقتصاد ایران: مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با اشاره به وجود خلاءهای قانونی در حوزه محیط زیست بر الزام دستگاه‌ها به انجام تکالیف قانونی تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ،  علیرضا مزینانی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با بیان اینکه محیط زیست گهواره و زیستگاه تمام جانداران جهان بوده و سرچشمه زندگی موجودات کره زمین است، افزود: متأسفانه بشر با اقدامات جاه‌طلبانه خود و زیاده‌خواهی سبب تخریب محیط زیست پیرامون خود شده است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه در این میان وضع قوانین و مقررات محیط زیستی کارآمد و کارشناسی شده از جمله مهمترین اقدامات بشر برای جلوگیری از تخریب محیط زیست بوده است، اظهار داشت: در کشور ما نیز آنچه که از وضع قوانین و مقررات محیط زیستی بر می‌آید نشان می‌دهد که نظام حقوقی برای حفظ طبیعت و محیط زیست، با تصویب قوانین بسیاری در این حوزه، عزم خود را جزم کرده و شکی نیست که برای مقابله با تهدیدات موجود در محیط زیست، وجود قوانین و مقررات کارآمد در ابتدای امر می‌تواند بسیار مفید و مؤثر باشد.

مزینانی با بیان اینکه امروزه در زمینه مقابله با آلودگی‌های محیط زیست، مشکل تنها نبود قوانین و مقررات نیست، افزود: وجود خلاءهای قانونی همچون جایگاه و وظایف سازمان محیط زیست، روابط میان سازمانی این سازمان و دیگر سازمان‌های مرتبط با محیط زیست و مشکلات برون سازمانی و ضعف در اجرای قوانین در کنار عدم حمایت کافی مجلس در مسائل محیط زیستی زمینه ساز بسیاری از مشکلات در حوزه محیط زیست کشور شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران ادامه داد: با وجود تمام تلاش‌هایی که در بهبود شرایط محیط زیستی کشور شده است همچنان با توجه به شرایط و تغییرات اقلیمی، مشکلات محیط زیستی زیادی در کشور وجود دارد و در برخی موارد مانند آب و هوا خسارت‌های جبران ناپذیری به محیط زیست ایران وارد شده است.

وی افزود: به عنوان مثال برای رفع پدیده‌هایی نظیر آلودگی هوای تهران فقط وجود قوانین کافی نبوده، بلکه در کنار وجود قوانین، باید الزام دستگاه‌ها به انجام تکالیف قانونی خود و دیگر الزامات ضروری نیز مانند گسترش و توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی، ارتقای فرهنگ زیست محیطی و آمادگی مردم و مسؤولان برای کمک به بهبود این شرایط ایجاد شود.

مزینانی با بیان اینکه راهکار لازم در این زمینه اتخاذ رویکرد تشدید نظارت دولت و مجلس بر دستگاه‌های مسؤول برای اجرای درست و کامل قوانین و مقررات محیط زیستی است، افزود: در این میان نقش مجلس شورای اسلامی به عنوان قانونگذار کشور می‌تواند خیلی برجسته و مؤثر باشد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران در ادامه با اشاره به در پیش بودن انتخابات مجلس شورای اسلامی و ایجاد فرصتی مناسب برای مطالبه‌گری محیط زیستی مردم از نامزدها، تصریح کرد: با توجه به اینکه مطالبه محیط زیستی از موضوعاتی است که تمامی حوزه‌های اجتماعی و اقتصادی را در بر می‌گیرد، مردم باید با مشارکت پرشمار و آگاهانه در انتخابات، کاندیداهای محیط زیستی را انتخاب کرده و بی‌شک نتیجه انتخاب آگاهانه و هوشمندانه مردم، شکل‌گیری مجلسی کارآمدتر بویژه در حوزه محیط زیست خواهد بود.