تنظیمات
تصویر
مشخصات خبر
اندازه فونت :
چاپ خبر
شاخه : سیاست
لینک : econews.ir/5x3647760
شناسه : 3647760
تاریخ :
سخنگوی شورای نگهبان: جریان‌های مختلف در انتخابات مجلس نامزد دارند اقتصاد ایران: سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه فردا­ مهلت نهایی رسیدگی به شکایات است گفت: در انتخابات ۹۸ صلاحیت بیش از ۲۵ درصد داوطلبان تایید نشد، اما در انتخابات امسال با وجود افزایش داوطلبان، تعداد افرادی که صلاحیت آنها تایید نشد، کمتر از ۱۰ درصد است.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ،هادی طحان نظیف در­نشست خبری­ در حاشیه برگزاری بیست و چهارمین نمایشگاه رسانه‌های ایران که در سالن شبستان مصلی امام خمینی (ره) تهران برگزار شد، افرود:­ شورای نگهبان مرجع قطعی و نهایی اعلام اسامی نامزد‌های انتخابات­ است.

وی افزود:­ با توجه به اصلاحیه قانون اتتخابات و فرصت بیشتر برای بررسی صلاحیت ها، امسال کمترین میزان عدم احراز صلاحیت را داشته ایم. در این دوره از ۲۰ هزار نفری که ثبت نام شان محرز بوده است به کمتر از ۱۰ درصد تقلیل پیدا کرده است.

سخنگوی شورای نگهبان گفت:­ تمام تلاشمان را کردیم که تعداد عدم احراز اندک باشد­ و ­در این مسیر دستگاه‌های مختلف همکاری خوبی کردند.

وی افزود: جریانات مختلف در انتخابات تریبون  و نامزد  دارند، مهم انتخاب مردم و خواست مردم است.

طحان نظیف­ در مورد تخلفات کاندید‌ها در روز‌های اخیر گفت: شورای نگهبان ناظر اتخابات است، تا به امروز گزارش تخلفی هم گزارش داده نشده، ولی تمام دستگاه‌ها چه نظارتی و چه اجرایی، همگی آمادگی کامل برای رسیدگی به موانع و مشکلات برگزاری انتخابات را دارند.

وی افزود:­ اداره کشور به دست مردم و انتخابات نماد این اتفاق است. در بسیاری از کشور‌های منطقه، هنوز هم انتخابات معنا و مفهوم خودش رو نداره، و یا د فضای امنیتی شدیدی برگزار میشه. انتخابات مظهر مردم سالاری دینی است. مردم سالاری واقعی ا در این ۴۵ سال نشان داده ایم و برای بسیاری از کشور‌ها مهم است. انتخابات در کشور ما همیشه به صورت مستقل برگزار شده و مردم عهده دار برگزاری آن بوده اند و تحت نفوذ کشور‌های بیگانه نبوده است. موضوعات اقتصادی و اشتغال و ازدواج، مشکلاتی است که با حضور افراد با تجربه، تخبه و جوان در مجلس آتی قدم‌های خوبی در جهت رفع این مشکلات برداشته شود.

سخنگوی شورای نگهبان گفت: ­۹۵ درصد از کسانیکه در انتخابات خبرگان احراز صلاحیت نشده اند به دلیل شرایط لازم علمی بوده است که در قانون انتخابات پیش بینی شده است. مخصوصا بحث اجتهاد و آزمون کتبی بود.

طحان نظیف همچنین درباره ­­­طرح­ ساماندهی کارکنان دولت نیز افزود: ­اخیرا شنیدم که در مجلس این طرح مطرح شده است ولی فعلا به شورای نگهبان ارسال نشده است.