تنظیمات
تصویر
مشخصات خبر
اندازه فونت :
چاپ خبر
شاخه : جامعه
لینک : econews.ir/5x3646890
شناسه : 3646890
تاریخ :
نماینده کارگران در شورای عالی کار: سبد معیشت خانوار کارگری مشخص نشده است اقتصاد ایران: نماینده کارگران در شورای عالی کار گفت: با وجود تشکیل 3 نشست کمیته تخصصی مزد،‌ هنوز سبد معیشت خانوار کارگری مشخص نشده است.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران، آیت اسدی نماینده کارگران در شورای عالی کار  گفت: با وجود تشکیل 3 نشست کمیته تخصصی مزد ذیل شورای عالی کار،‌ هنوز سبد معیشت خانوار کارگری مشخص نشده است.

برخی افراد در فضای مجازی نرخهایی برای سبد معیشت خانوار کارگری اعلام کرده‌اند.

نماینده کارگران در شورای عالی کار در مورد نشست‌های شورای عالی کار در مورد تعیین حداقل مزد کارگران در سال آینده، گفت: جلسات شورای عالی کار گر چه به صورت ماهانه برگزار شده،‌ اما هنوز جلسه با دستورکار تعیین حداقل مزد کارگران هنوز تشکیل نشده است.

به گزارش فارس، بر اساس ماده 140 قانون کار تعیین حداقل مزد کارگران در سال آینده در یک فرآیند سه جانبه و مذاکره کارگری،‌کارفرمایی و دولتی تعیین بر اساس دو معیار سبد معیشت خانوار میانگین کارگری و رشد متناسب برای جبران تورم سال جاری تعیین می‌شود.

در حال حاضر 15.1 میلیون کارگر بیمه شده اصلی در کشور وجود دارند که با احتساب بعد 3.2 نفر خانوار ایرانی،‌ در برگیری حداقل مزد کارگران برای 46 میلیون کارگر و خانواده‌شان و نیز کارفرمایان را دربر می‌گیرد و از متغیرهای مهم اقتصاد به شمار می‌رود.