تنظیمات
تصویر
مشخصات خبر
اندازه فونت :
چاپ خبر
شاخه : سلامت
لینک : econews.ir/5x3644361
شناسه : 3644361
تاریخ :
افزایش ۱.۵ میلیارد دلاری ارزش بازار دارو در یک سال اقتصاد ایران: یک کارشناس حوزه مالی با اشاره به اینکه ارزش بازار دارو ایران از حدود ۳.۵ میلیارد دلار در سال گذشته به ۵ میلیارد دلار رسیده است، گفت: رشد جمعیت و افزایش درصد افراد بالای ۵۵ سال دو عامل اصلی رشد این بازار است.
به گزارش خبرگزاری اقتصادایران  ، محمد طاهری تحلیل گر بازار سرمایه با بیان اینکه صنعت دارو جزو صنایعی است که توانسته  رشد سود خود را در سنوات اخیر حفظ کند، گفت: سود 550 میلیون دلاری 13 سال پیش این صنعت به رقم 800 میلیون دلار رسیده است. در صنعت دارو شاهد افزایش تقسیم سود بین سهامداران نیز بوده‌ایم. با 1.5 برابر شدن سود شرکت‌ها شاهد 3.5 برابر شدن شاخص کل صنعت بوده‌ایم.

وی افزود: با وجود اینکه صنعت دارو ماهیت ریالی دارد، توانسته است که سود خود را طی جهش‌های ارزی حفظ کند. چه بسا در بلند مدت افزایش نیز داشته است. در طول 13 سال اخیر، صنعت دارو در جهش‌های ارزی کاهش سود کوتاه مدتی را تجربه کرده است اما با گذشت یک سال و سال‌های بعد، سود شرکت‌ها مجدد به 300 تا 350 میلیون بازگذشته است. همین شرایط سبب شده تا سرمایه‌گذاران جذب این بازار شوند.

پیری افزایش جمعیت و رشد سرانه مصرف دو عامل افزایش 50 درصدی مصرف دارو

این کارشناس مالی با اشاره به عرضه نخستین صندوق بخشی حوزه دارو  در فرابورس در خصوص علت افزایش سود شرکت‌های دارویی در ایران و جهان گفت: برای آنکه بدانیم این سود از کجا نشئت گرفته است باید شرایط بازار جهانی را نیز بررسی کنیم. بازار دارو جهانی حدود 10 سال پیش هزار میلیارد دلار بوده است که این رقم در حال حاضر به 1500 میلیارد دلار رسیده است. در حقیقت شاهد رشد 50 درصدی بوده است.

ریشه اصلی این افزایش به رشد جمعیت و رشد سرانه مصرف باز می‌گردد. پیرتر شدن جمعیت جهان نیز در افزایش سرانه مصرف تاثیرگذار بوده است. در ایران نیز شاهد چنین رشدی هستیم. 10  سال قبل در کشور حدود 40 میلیارد عدد دارو مصرف می‌شد که این رقم امروزه به 60 میلیارد عدد دارو رسیده است.

افزایش 1.5 میلیارد دلاری ارزش بازار دارو در یک سال

وی با اشاره به اینکه این پیش‌بینی وجود دارد که مصرف دارو تا پایان امسال به 66 میلیارد عدد برسد، گفت: به همین تناسب ارزش بازار دارو افزایش داشته است. در سال گذشته بازار دارو معادل 3 تا 3.5 میلیارد دلار ارزش داشته است این رقم امروز به 4.5 تا 5 میلیارد دلار رسیده است. بنابراین گسترش بازار دارو توانسته حاشیه سودی را برای شرکت‌های فعال در این حوزه به وجود بیاورد.

تداوم رشد صنعت دارو با 22 میلیونی شدن افراد بالای 55 سال

طاهری در ادامه گفت: سرانه مصرف دارو در ایران برای هر شخص حدود 50 دلار است که این رقم در جهان برابر 180 دلار است. در نتیجه می‌توان این انتظار را داشت که رشد بازار دارو در ایران حتی بیشتر از بازار جهانی ادامه دار  باشد.

وی افزود: 10 سال بیش حدود 12 درصد جمعیت کشور بالای 55 سال سن داشت که حدود 10 میلیون نفر را شامل می‌شد. امروز شاهد رقم 16 درصد(حدود 15 میلیون نفر) هستیم. متاسفانه 10 سال بعد این رقم به 23 درصد یعنی 22 میلیون نفر متقاضی اصلی دارو خواهد رسید. این موارد نشان می‌دهد که برخلاف عقیده برخی  صنعت دارو رو به رشد خواهد بود.