تنظیمات
تصویر
مشخصات خبر
اندازه فونت :
چاپ خبر
شاخه : سیاست
لینک : econews.ir/5x3632693
شناسه : 3632693
تاریخ :
دبیرکل سازمان ملل: عملیات‌های اسرائیل مانع ورود کمک به غزه است اقتصاد ایران: دبیر کل سازمان ملل متحد گفت که عملیات‌های نظامی اسرائیل از ورود کمک به غزه جلوگیری می‌کند.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران، آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد روز جمعه خاطرنشان کرد عملیات‌های اسرائیل مانع ورود کمک‌های انسانی به غزه است. 

او اضافه کرد آنچه در غزه به وقوع می‌پیوندد چیزی است که تا کنون شاهد آن نبوده‌ایم و جنگ باید برای کمک‌رسانی متوقف شود. 

گوترش از مقام‌های اسرائیل خواست تمامی محدودیت‌های مربوط به فعالیت‌های کمک‌رسانی در غزه را رفع کند. 

 آنتونیو گوترش چند هفته پیش با استناد به ماده ۹۹ منشور سازمان ملل از شورای امنیت خواسته بود جلسه‌ای برای رایزنی درباره اوضاع غزه برگزار کند.

بند ۹۹ جزو اختیارات ویژه‌ای است که در منشور سازمان ملل به دبیر کل اعطا شده است. این بند به دبیر کل اختیار می‌دهد برای اعلام هشدار درباره تهدیدهای جدید علیه صلح و امنیت بین‌المللی خواستار نشست اعضای شورای امنیت شود. 

در این بند آمده است: «دبیر کل می‌تواند توجه اعضای شورای امنیت را به هر موضوعی که به نظر او ممکن است تهدیدی برای حفظ صلح و امنیت بین‌الملل ایجاد کند  جلب کند.»

گوترش در نامه خود خطاب به شورای امنیت تصریح کرده بود که عدم اقدام این شورا و وخامت اوضاع در غزه او را مجاب کرده برای اولین بار  از زمان تقبل این سمت در سال ۲۰۱۷  از اختیاراتش ذیل این بند استفاده کند. 

این نامه در شرایطی نگاشته شدهد بود که شورای امنیت به دلیل کارشکنی‌های آمریکا در تصویب قطعنامه برای آتش‌بس در غزه ناکام مانده بود. 

 استفاده گوترش از بند ۹۹ نشان‌دهنده عمق جنایات رژیم اسرائیل در غزه است. تا قبل از آن از این بند قبل از این تنها چهار بار دیگر- (کنگو (۱۹۶۰)، پاکستان شرقی (۱۹۷۱)، ایران (۱۹۷۹) و لبنان (۱۹۸۹)- استفاده شده بود. 

با وجود این،  شورای امنیت سازمان ملل متحد امروز جمعه سرانجام موفق شد بعد از چندین روز رایزنی قطعنامه‌ای برای افزایش کمک‌ها به غزه تصویب کند. این قطعنامه، اما خواستار آتش‌بس در غزه نیست.  

آمریکا به این قطعنامه رأی ممتنع داد. روسیه دیگر کشوری بود که به این قطعنامه رأی ممتنع داد. ۱۳ عضو دیگر با قطعنامه موافقت کردند. 

تصویب این قطعنامه در حالی صورت گرفت که طی روزهای گذشته رأی‌گیری بر سر آن چهار بار به تعویق افتاده بود. سرانجام نماینده آمریکا امروز جمعه اعلام کرد آماده رأی‌ دادن به متن اصلاح‌شده جدید است. 

از زمان آغاز حملات رژیم صهیونیستی به نوار غزه در روز ۷ اکتبر (۱۵ مهرماه) دولت آمریکا حمایت تمام‌قد و بی‌چون و چرای خودش را از عملیات‌های این رژیم در غزه اعلام کرده است.

دولت آمریکا تا کنون با تکرار روایت صهیونیست‌ها چندین قطعنامه را که خواستار برقراری آتش‌بس فوری در غزه بوده وتو کرده است.

در تازه‌ترین اقدام در این راستا، واشنگتن هفته پیش با ایستادن مقابل رأی ۱۳ کشور دیگر درخواست اعضای سایر اعضای شورای امنیت برای پایان جنگ در غزه را ناکام گذاشت. تنها کشور دیگری که با این قطعنامه موافقت  نکرد انگلیس بود که به آن رأی ممتنع داد.

دولت جو بایدن در هفته‌های آغاز جنگ در برابر درخواست‌های مستمر برای کمک به برقراری آتش‌بس در غزه گفته بود که کاخ سفید تنها از «وقفه‌های جنگی» در غزه حمایت می‌کند و طرفدار آتش‌بس که می‌تواند به نفع حماس تمام شود نیست.

این در حالی است که فعالان حقوق بشر و برخی از سیاستمداران حزب دموکرات بارها از بایدن خواسته‌اند اسرائیل را برای پایان عملیاتی که به کشته شدن هزاران غیرنظامی منجر شده تحت فشار قرار دهد.

جنبش مقاومت اسلامی فلسطین حماس در روز هفتم اکتبر در پاسخ به بیش از هفت دهه اشغال فلسطین و نزدیک به دو دهه محاصره غزه و زندان و شکنجه هزاران فلسطینی عملیات موسوم به «طوفان الاقصی» را آغاز کرد.

این عملیات یکی از مرگبارترین حملات علیه این رژیم بود. مبارزان حماس در چند نقطه از حصارهای مرزی به داخل اراضی اشغالی نفوذ کردند، به روستاها یورش بردندو علاوه به هلاکت رساندن شمار زیادی از اسرائیلی‌ها، شماری از آن‌ها را به اسارت گرفتند.

طبق آخرین آمار وزارت بهداشت غزه، شمار قربانیان تجاوزات رژیم صهیونیستی از هفتم اکتبر تا امروز، به ۲۰۰۵۷ شهید و ۵۳۳۲۰ مجروح رسیده است.