تنظیمات
تصویر
مشخصات خبر
اندازه فونت :
چاپ خبر
شاخه : سلامت
لینک : econews.ir/5x3628416
شناسه : 3628416
تاریخ :
ابتلای ۲۷ درصد تهرانی‌ها به فشار خون بالا اقتصاد ایران: رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به ابتلای ۲۷ درصد جمعیت بزرگسالان تهرانی به فشار خون بالا، از غربالگری رایگان فشار خون و دیابت در ۲۰۰۰ مرکز و پایگاه سلامت در استان تهران خبر داد.
به گزارش خبرگزاری اقتصادایران، دکتر حسین قناعتی امروز در نشست خبری پویش ملی سلامت به منظور انجام غربالگری دیابت و فشار خون در افراد بالای 18 سال در مراکز بهداشتی، اظهار کرد: سالانه 83 درصد از مرگ‌ومیرهای بیمارستانی مربوط به بیماری‌های غیرواگیر است و از بین این بیماری‌ها، سالانه 300 هزار نفر به دلیل بیماری‌های قلبی و عروقی جان خود را از دست می‌دهند.

وی افزود: در حال حاضر 32 درصد از افراد بالای 18 سال کشور فشار خون بالا دارند و 60 درصد این افراد از ابتلای خود به بیماری بی‌خبرند؛ همچنین 14 درصد جمعیت به دیابت مبتلا هستند و نیمی از مبتلایان از آن بی‌خبرند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: در تهران 27 درصد جمعیت بالای 18 سال مبتلا به فشار خون بالا و 16 درصد این افراد، مبتلا به دیابت هستند.

قناعتی تصریح کرد: با اجرای غربالگری دیابت و فشار خون در قالب پویش ملی سلامت، می‌توان از نیم میلیون مرگ ناشی از بیماری‌های غیرواگیر و 30 هزار مرگ ناشی از دیابت در کشور پیشگیری کرد.

به گفته وی، در سطح استان تهران 2000 مرکز و خانه و پایگاه سلامت وجود دارد که مردم می‌توانند با مراجعه به این مراکز، فشار خون و قند خون خود را به صورت رایگان پایش کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: در صورت تشخیص ابتلای فرد به فشار خون بالا و یا دیابت، در مراکز بهداشتی پزشک عمومی نیز حضور دارد و توصیه‌های اولیه را به مردم ارائه خواهد کرد و سپس به سطوح تخصصی در بیمارستان ‌ها و کلینیک‌ها ارجاع می‌دهند تا از متخصصان حوزه دیابت درمان لازم را دریافت کنند.