تنظیمات
تصویر
مشخصات خبر
اندازه فونت :
چاپ خبر
شاخه : پرونده
لینک : econews.ir/5x3627741
شناسه : 3627741
تاریخ :
حمایت معاونت علمی از طرح‌های توسعه تجدیدپذیر اقتصاد ایران: دبیر ستاد توسعه اقتصاد دانش بنیان انرژی حمایت از طرح های توسعه اقتصاد دانش بنیان در صنایع نیروگاهی، انتقال، توزیع و ذخیره سازی انرژی را از اهداف و برنامه های راهبردی ستاد در حوزه برق و نیرو عنوان کرد.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، زمانیان در همایش تخصصی سرمایه گذاری در انرژی های تجدیدپذیر که به میزبان شرکت برق منطقه ای تهران برگزار شد، درباره نحوه اجرایی سازی ماده ۱۶ قانون جهش تولید دانش بنیان خاطرنشان کرد: منابع حاصل از اجرایی سازی آن شامل حمایت ساتبا با خرید تضمینی برق تجدیدپذیر، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با حمایت از شرکت های دانش بنیان و شرکت های دانش پایه مستقر در واحدهای رشد و صندوق نوآوری و شکوفایی با اعطای تسهیلات کم بهره جهت احداث نیروگاه های کوچک با اولویت نیروگاه های با تجهیزات بومی است.

 دبیر ستاد توسعه اقتصاد دانش بنیان انرژی افزود : آیین نامه اجرایی ماده ۱۶ قانون جهش تولید دانش بنیان در تاریخ دوم شهریور سال ۱۴۰۱ به پیشنهاد معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور و با همکاری وزارت نیرو و صنعت و معدن و تجارت و به استناد ماده ۱۶ قانون به تصویب رسید.

زمانیان از تحقق بومی سازی تجهیزات صنعت برق همچون الکتروموتورهای بهینه و کم مصرف در کشور خبر داد و با تصریح بر اینکه هم‌اکنون شرایط صنعت برق به گونه ای است که صنایع کوچک با ناترازی گاز و برق دچار ضرر می شوند، اضافه کرد: در همین راستا، تمرکز بر توسعه تولید تجدیدپذیر خورشیدی است.

حبیب قره گوزلو، مدیرعامل شرکت برق منطقه ای تهران نیز در این همایش گفت: صنایع بزرگ و شهرک های صنعتی در سه استان تهران، البرز و قم کمک کردند تا از پیک برق امسال به سلامت عبور کنیم و مدیریت بار صورت گیرد؛ صنایع تهران به ۳۵۰۰ مگاوات نیاز دارند و تامین بار آنها برعهده شرکت برق منطقه ای است.

وی با تاکید بر اینکه برق منطقه‌ای برای تامین انرژی‌های تجدیدپذیر حمایت های لازم را خواهد کرد، ادامه داد: در همین راستا با کمک ساتبا و انجمن ساتکا، سرمایه گذاران را برای سرمایه گذاری در تولید انرژی های تجدیدپذیر راهنمایی خواهیم کرد و اطلاعات خوبی در اختیار آنها خواهیم گذاشت.

مدیرعامل برق منطقه ای تهران عنوان کرد: با تصویب قوانین در مجلس تا سال آینده جهش خوبی در توسعه تولید انرژی های تجدیدپذیر خواهیم داشت به گونه ای که تا سال آینده ۱۱۰۰ مگاوات انرژی تجدیدپذیر در حوزه برق منطقه ای تهران اضافه خواهد شد.

حمیدرضا صالحی، رئیس هیئت مدیره انجمن سازندگان و تامین‌کنندگان کالا و خدمات انرژی‌های تجدیدپذیر(ساتکا) نیز در این همایش اظهار کرد: ساتکا، مجموعه ای از سازندگان و مشاوران صنعت برق هستند که در اتاق بازرگانی گرد هم آمده اند تا بهترین ها را به جامعه کارفرمایی معرفی کنند.

وی خاطرنشان کرد: پروژه تولید ۴۵۰۰ مگاوات انرژی تجدیدپذیر توسط صنایع و تولیدکنندگان داخلی شروع شده که در نتیجه آن جهش شگرفی در توسعه تولید انرژی تجدیدپذیر رقم خواهد خورد.

صالحی تصریح کرد: یکی شاخص های اصلی کسب و کار، دسترسی به برق است که عملکرد وزارت نیرو در این زمینه مثبت است؛ در این میان ساتبا می تواند به رفع ناترازی در صنعت برق کمک کند و نیز باعث کاهش الایندگی در کشور شود.

حمید رضا بهمن آبادی، مدیر گروه مطالعات استراتژیک اقتصادی نیز در این همایش درباره اقدامات صورت گرفته در ساتبا برای توسعه نیروگاه های تجدیدپذیر با مشارکت صنایع اظهار کرد: ساخت نیروگاه های تجدیدپذیر مقرون به صرفه شده چرا که نیازی به سوخت ندارند و سازگار با محیط زیست هستند و از همه مهمتر به رفع ناترازی در صنعت برق کمک می کنند.

وی با اشاره به مدل ها و پیشران های توسعه انرژی های تجدیدپذیر در ساتبا، عنوان کرد: ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید، ماده ۱۶ قانون جهش تولید دانش بنیان، تهاتر انرژی با صنایع، تابلوی برق سبز بورس انرژی، احداث نیروگاه خورشیدی در شهرک های صنعتی، احداث سامانه خورشیدی حمایتی، خرید تضمینی برق انرژی تجدیدپذیر( ماده ۶۱)، توسعه شهرک های تخصصی خورشیدی از جمله این موارد است.