تنظیمات
تصویر
مشخصات خبر
اندازه فونت :
چاپ خبر
شاخه : اقتصاد
لینک : econews.ir/5x3627487
شناسه : 3627487
تاریخ :
تکذیب ادعای مازوت‌سوزی در نیروگاه‌های تهران؛ تولید برق با مصرف مازوت در تهران نداریم اقتصاد ایران: درحالی که در تهران حدود ۱۰سالی است هیچ مصرف مازوتی برای تولید برق نداشته‌ایم، باز هم عده‌ای نوک پیکان انتقاد آلوده‌سازی هوای تهران را به سمت مازوت‌سوزی نیروگاه‌ها می‌گیرند، ادعایی که با واقعیت همخوانی ندارد.
به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ، در روزهای اخیر که شدت‌ آلایندگی هوا در کلانشهرها به ویژه تهران به اوج رسیده، برخی مازوت‌سوزی در نیروگاه‌ها را علت اصلی تشدید آلایندگی هوا عنوان کرده اند، از جمله در جلسات شورای اسلامی شهر تهران، انتقاداتی به مازوت‌سوزی در نیروگاه‌ها صورت گرفته است.

ساناز جعفرزاده، مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و بهره‌برداری تولید شرکت برق حرارتی در این خصوص  اظهار داشت: در سال جاری تا امروز هیچ‌یک از نیروگاه‌های استان تهران و استان البرز، به‌هیچ وجه مازوت مصرف نکرده‌اند و اگر کسی ادعا می‌کند آلایندگی این روزهای تهران به‌علت مازوت‌سوزی نیروگاه‌ها است، مستندات خود را ارائه دهد.

وی افزود: اساسا نیروگاه‌های گازی همچون نیروگاه ری، از نظر فنی امکان استفاده از سوخت مازوت را ندارند و نیروگاه‌های بخاری تهران نیز نزدیک به 10 سال است که مازوت دریافت نمی‌کنند.

جعفرزاده خاطرنشان کرد: آمار مصرف سوخت نیروگاه‌ها به خصوص نیروگاه‌هایی که در نزدیکی کلانشهرها واقع شده‌اند، تحت رصد مستمر نهادهای نظارتی است و اینکه نیروگاه‌های تهران مازوت مصرف نمی‌کنند، موضوعی است که مورد تأیید تمامی نهادهای نظارتی است و ادعاهایی در خصوص مصرف مازوت در نیروگاه‌های تهران، کاملا نادرست است.

همچنین، مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق در خصوص طرح برخی ادعاها مبنی بر نقش داشتن مصرف مازوت توسط نیروگاه‌ها در آلایندگی این روزهای هوای تهران گفت:  مخازن مازوت در نیروگاه‌های تهران سالهاست که پلمپ شده‌اند و هم اکنون هیچ نیروگاهی در تهران از مازوت استفاده نمی کند.

وی افزود: کمتر از 10 درصد نیروگاه‌های کشور امکان استفاده از سوخت مازوت را دارند و نیروگاه‌ها در مراکز پر جمعیت از سوخت گاز و یا گازوییل استفاده می کنند.

سخنگوی صنعت برق خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه 90 درصد تولید برق کشور توسط نیروگاه‌های حرارتی تامین می‌شود، پیش بینی ذخیره‌سازی سوخت زمستان این نیروگاه‌ها از قبل انجام شده و با صرفه‌جویی مشترکان در مصرف برق و گاز مشکلی در تامین برق وجود نخواهد داشت.

وی ادامه داد: از 140 نیروگاه بزرگ کشور فقط 16 نیروگاه‌ بخاری قابلیت مصرف مازوت دارند و در کل کشور فقط 16 نیروگاه بخاری وجود دارد و بقیه نیروگاه ها گازی و سیکل ترکیبی هستند که امکان مصرف مازوت را ندارند،

رجبی مشهدی تصریح کرد: در تهران هم فقط نیروگاه بعثت، نیروگاه بخاری است که از سال 91 بخش مصرف مازوت آن پلمپ شده است و در مجموع در تهران برای تامین برق در هیچ نیروگاهی مازوت مصرف نمی‌شود.