تنظیمات
تصویر
مشخصات خبر
اندازه فونت :
چاپ خبر
شاخه : جامعه
لینک : econews.ir/5x3626652
شناسه : 3626652
تاریخ :
حفر ۱۰۰ حلقه چاه در تهران برای مقابله با تنش آبی اقتصاد ایران: مدیرعامل شرکت تامین و تصفیه آب و فاضلاب تهران از حفر و تجهیز ۱۰۰ حلقه چاه در تهران برای مدیریت تنش آبی خبر داد.
به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ،علیرضا اصغری گفت: تمامی تلاش‌های شرکت تامین و تصفیه از ابتدای سال گذشته که برنامه مدیریت تنش آبی کلید خورد تاکنون به ایجاد ظرفیت‌های جایگزین به میزان پنج مترمکعب آب در ثانیه منجر شده است که این ظرفیت موجب کاهش برداشت 80 میلیون مترمکعب آب از منابع سطحی شده است. 

اصغری از جمله پروژه‌های تعریف شده در زمینه مدیریت تنش آبی را حفر و تجهیز 100 حلقه چاه در تهران ذکر کرد و افزود: اجرای این پروژه از مهرماه سال 1401 آغاز و در فاز نخست 50 حلقه چاه با همکاری شرکت‌های زیرمجموعه آب و فاضلاب استان تهران تا پایان نیمه نخست سال جاری حفر و تجهیز شد.  

وی یکی از فعالیت‌های شاخص برای انتقال آب این چاه‌ها به مبادی مصرف را اجرای هفت کیلومتر لوله‌گذاری به اقطار 500 و 700 میلی‌متر در اطراف دریاچه چیتگر عنوان کرد که امکان انتقال آب چاه‌های جدید را به سمت غرب تهران فراهم می‌کند.  

به‌گفته وی، با توجه به میانگین آبدهی 25 لیتر در ثانیه به ازای هر حلقه چاه، برآورد می‌شود در مجموع 675 لیتر بر ثانیه امکان تامین آب از 27 چاه جدید حفر و تجهیز شده توسط شرکت تامین و تصفیه فراهم شود و با در نظر گرفتن سرانه مصرف 200 لیتر در شبانه‌روز به ازای هر شهروند تهرانی، این چاه‌ها می‌توانند ظرفیت مازادی را برای تامین آب مورد نیاز 200 هزار تا 300 هزار نفر جمعیت فراهم کنند و در مواقع لزوم، جایگزین برداشت از آبهای سطحی شوند.  

وی هدف از حفر و تجهیز چاه‌های جدید را ایجاد و افزایش ظرفیت‌های جایگزین به منظور کاهش استفاده از منابع سطحی در مواقع لازم و اضطراری دانست و افزود: منابع آبهای سطحی در تهران محدود هستند و با توجه به وضعیت بارش‌ها و تداوم خشک‌سالی، ضروری است با ایجاد ظرفیت‌های جایگزین، تا حد ممکن از اضافه برداشت از سدها خودداری و ذخیره حداقلی را در پشت سدها به‌ویژه در سمت شرق تهران حفظ کرد.

اصغری خاطرنشان کرد: البته با توجه به محدودیت منابع آبهای زیرزمینی در مناطق شرق تهران، بخش عمده‌ای از چاه‌های جدید در مناطق جنوب و غرب تهران حفر و تجهیز و آب این چاه‌ها به سمت شرق تهران منتقل می‌شود تا متناسب با آب انتقال یافته، برداشت کمتری از سدهای شرق تهران صورت گیرد.  

130 کیلومتر از مجموع 170 کیلومتر طرح قمر بنی‌هاشم اجرا شده است  

مدیرعامل شرکت تامین و تصفیه آب و فاضلاب تهران در ادامه یکی دیگر از پروژه‌های در دست اجرای این شرکت را تکمیل طرح بزرگ رینگ تهران موسوم به طرح قمر بنی‌هاشم خواند و گفت: اجرای 120 کیلومتر از مجموع 170 کیلومتر طرح قمر بنی‌هاشم در سال‌‌های گذشته به پایان رسیده و از 50 کیلومتر باقی‌مانده طرح، امسال قرار است 25 کیلومتر دیگر در بخش شمال و شرق تهران و 25 کیلومتر نیز در سال آینده عملیاتی شود.

علیرضا اصغری اظهار داشت: تا پایان مهرماه گذشته، اجرای هشت کیلومتر از 25 کیلومتر یادشده عملیاتی شده است و باقی‌مانده آن تا پایان امسال اجرا خواهد شد، ضمن آنکه این پروژه هم‌اکنون با دریافت مجوزهای لازم از شهرداری و راهنمایی و رانندگی و تشکیل شش کارگاه فعال در محدوده بزرگراه‌های همت، خرازی، دوران و هجرت و منطقه دماوند به سرعت در حال انجام است و با تکمیل 25 کیلومتر تا پایان امسال، حدنصاب جدیدی از نظر پیشرفت سالانه طرح بزرگ رینگ تهران ثبت خواهد شد چراکه در سال‌های گذشته در بهترین شرایط سالانه حدود 14 تا 15 کیلومتر از این طرح آن هم در خارج و نه در داخل شهر اجرا شده است.

اصغری با بیان اینکه برای اجرای 50 کیلومتر باقی‌مانده از طرح بزرگ قمر بنی‌هاشم حدود 20 هزار تا 25 هزار میلیارد ریال نیاز است، تصریح کرد: طرح آبرسانی رینگ تهران یک طرح ویژه با اهداف پدافندی است که به شکل U از تصفیه‌خانه شماره پنج در شمال‌شرق تا تصفیه‌خانه شماره شش در شمال‌غرب تهران طراحی شده و از منظر بالا به صورت دایره‌ای دور تهران کشیده شده است.    

فاز دوم ایستگاه پمپاژ مخزن 31 با ظرفیت 500 لیتر در ثانیه آماده بهره‌برداری است  

مدیرعامل شرکت تامین و تصفیه آب و فاضلاب تهران هم‌چنین سه پروژه دیگر در حال اجرای شرکت تامین و تصفیه آب و فاضلاب تهران را شامل احداث ایستگاه‌های پمپاژ مخازن 31 و سد لار و افزایش برداشت از تصفیه‌خانه شماره شش به میزان 1250 لیتر در ثانیه برشمرد و گفت: فاز نخست ایستگاه پمپاژ مخزن 31 با ظرفیت پمپاژ 500 لیتر در ثانیه پیش از این به بهره‌برداری رسیده و فاز دوم آن نیز با ظرفیت 500 لیتر در ثانیه آماده بهره‌برداری رسمی است.

اصفری هدف از اجرای این پروژه را انتقال آب چاه‌های محمدیه و جنوب تهران به شمال‌شرق تهران اعلام و تصریح کرد: تلمبه‌خانه یک مترمکعبی مخزن 31 در کمتر از دو ماه اجرا و آماده بهره‌برداری شده است که در نوع خود، یک حدنصاب جدید به لحاظ سرعت اجرای پروژه محسوب می‌شود چراکه در شرایط عادی، اجرای چنین پروژهای به شش ماه زمان نیاز دارد.

وی احداث ایستگاه پمپاژ در سد لار را از دیگر پروژه‌های در دست اجرای شرکت تامین و تصفیه آب و فاضلاب تهران نام برد و با پیش‌بینی تکمیل این پروژه تا پایان آذرماه، گفت: در شرایط کنونی، چنانچه آب سد لار از حجم معینی کمتر شود، پمپ‌های این سد از مدار خارج می‌شوند ولی با ایجاد ایستگاه پمپاژ یاد شده، می‌توانیم آب را با سهولت بیشتری به سمت تهران منتقل کنیم.

اصغری نکته مهم در اجرای تمامی پروژه‌ها را استفاده از ظرفیت و توانایی همکاران داخلی شرکت عنوان و تصریح کرد: اجرای امانی این پروژه‌ها دست‌کم موجب صرفه‌جویی ریالی 30 درصدی شده است.