تنظیمات
تصویر
مشخصات خبر
اندازه فونت :
چاپ خبر
شاخه : سلامت
لینک : econews.ir/5x3625958
شناسه : 3625958
تاریخ :
معاون بهداشت وزارت بهداشت خبر داد: گسترش برنامه "سلامت خانواده" به ۱۸۰ شهر اقتصاد ایران: معاون بهداشت وزارت بهداشت از گسترش برنامه "سلامت خانواده" به ۱۸۰ شهر کشور خبر داد و گفت: ۲۰ میلیون نفر تا پایان سال تحت پوشش برنامه سلامت خانواده قرار می‌گیرند.
به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ، حسین فرشیدی اظهار کرد: «پویش سلامت خانواده» با هدف ارتقای سواد سلامت به‌ویژه در شهرهای بزرگ و همچنین تقویت برنامه «سلامت خانواده و نظام ارجاع» که از اردیبهشت ماه فاز شهری آن آغاز شده است، از 20 آبان ماه آغاز شد و تا 15 دی ماه ادامه دارد.

وی افزود: برنامه «سلامت خانواده» در مرحله اول از 59 شهر شروع شد و سپس به 93 شهر ارتقا یافت و هم‌اکنون در 182 شهر کشور در حال اجراست و یک میلیون نفر جمعیت را تحت پوشش قرار داده است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت بیان کرد: ما یک نظام شبکه‌ای قوی در منطقه داریم که البته بخش شهری آن به‌ویژه در شهرهای بزرگ به اندازه بخش روستایی و شهرهای زیر 20 هزار نفر توسعه نیافته است.

فرشیدی با اعلام این که 20 میلیون نفر تا پایان سال تحت پوشش برنامه سلامت خانواده قرار می‌گیرند، بیان کرد: ضریب پوشش خدمات ما در شهرها به‌ویژه شهرهای بزرگ کمتر از حد انتظار است. ایجاد مراکز و تامین نیروی انسانی در شهرهای بزرگ طی سال‌های گذشته آنچنان که باید توسعه نیافته است. اگر پوشش فراگیر برنامه‌ها تا 80 درصد ارتقا یابد، شاید دیگر نیازی به برگزاری پویش‌هایی نظیر «پویش ملی سلامت» برای جلب نظر مردم نباشد.

وی افزود: باید با اجرای «پویش ملی سلامت» بتوانیم برنامه «سلامت خانواده و نظام ارجاع» و همچنین تشکیل «پرونده الکترونیک سلامت» را تسهیل کنیم. ارتقای سواد سلامت و آشناسازی مردم با مراکز و بخش‌های خدمت بهداشتی نیز با اجرای این پویش تسهیل می‌شود.

معاون بهداشت وزارت بهداشت با بیان این که باید همه بیماری‌های واگیر و غیرواگیر را تحت پوشش برنامه‌های خود قرار دهیم، گفت: در پویش ملی سلامت دو عامل خطر پرفشاری خون و دیابت به عنوان اولین مرحله از برنامه‌های سلامت خانواده غربالگری می‌شوند. هر بیماری که این عوامل خطر را دارد و از وجود آن در خود بی‌خبر است اگر تحت درمان قرار گیرد، به آینده سلامت کشور کمک شایانی می‌شود.

فرشیدی خاطرنشان کرد: برای اجرای «پویش ملی سلامت» لازم است تمام امکانات سازمان‌ها و وزارتخانه‌هایی که درگیر فرهنگ‌سازی و ارائه خدمات دولتی هستند به کار گرفته شود. همچنین نیروی بسیج و بخش خصوصی نیز در ارائه پوشش حداکثری برنامه می‌توانند به ما کمک کنند.

به گزارش خبرنگار ما، در طرح سلامت خانواده برای هر کد ملی یک پرونده سلامت تشکیل می‌شود و پزشکان خانواده، وضعیت بیماری افراد را در پرونده ثبت می‌کنند و از مسیر ارجاع و در صورت نیاز، بیماران را به سطوح بالاتر تخصصی ارجاع می‌دهند و در صورتی که فردی از این مسیر در بیمارستان ‌بستری شود 95 درصد هزینه‌های درمان او تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد.