تنظیمات
تصویر
مشخصات خبر
اندازه فونت :
چاپ خبر
شاخه : سلامت
لینک : econews.ir/5x3625898
شناسه : 3625898
تاریخ :
۸۰ درصد مرگ‌‌ها به علت بیماری‌های غیرواگیر است اقتصاد ایران: معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان با بیان اینکه ۸۰ درصد مرگ‌‌ها به خاطر بیماری‌های غیرواگیر است، گفت: یک‌میلیون و ۲۲۰ هزار از جمعیت استان در پویش سلامت، غربالگری ‌می‌شوند.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ، فاطمه ترکمان‌اسدی در مراسم غربالگری فشار خون و دیابت با بیان اینکه همزمان با کشور، کار تیمی اجرای غربالگری فشارخون و دیابت آغاز شده است افزود: همه دغدغه ما در اجرای این پویش، کاهش مرگ و میر بر اثر بیماری‌های غیرواگیر است.

وی با بیان اینکه بیماری‌های قلبی عروقی، دیابت و انواع سرطا‌ن‌ها ۸۲ درصد علت مرگ‌ها را به خود اختصاص می‌دهند اضافه کرد: دو عامل دیابت و فشارخون تاثیر بسزایی در بروز بیماری‌های قلبی و عروقی دارند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان بیان کرد: همگام با کشور امروز پویش غربالگری را آغاز می‌کنیم زیرا عوارض عدم تشخیص به موقع فشارخون و دیابت بسیار سهمگین و گاهی جبران‌ناپذیر است.

وی با بیان اینکه امیدوار هستیم با اجرای این پویش بخشی از دغدغه‌های حوزه سلامت در این بخش کاسته شود افزود: در حال حاضر ۱۰ درصد بالای ۲۵ سال مبتلا به فشار خون هستند اما تخمین زده می‌شود در جمعیت بالای ۲۵ سال ۳۵ درصد مبتلا به فشارخون باشند.

ترکمان‌اسدی با بیان اینکه تلاش می‌کنیم در شهرهای کمتر از ۲۰ هزار نفر و روستاها صددر صد جامعه هدف پایش و غربالگری شوند گفت: یک‌میلیون و ۲۲۰ هزار از جمعیت استان در پویش سلامت، غربالگری ‌می‌شوند.

‌وی یادآور شد: دو هدف بزرگ در این پویش دنبال می‌شود که بر اساس هدفگذاری صورت گرفته جمعیت بالای ۱۸ سال و بانوان باردار که یک میلیون و ۲۲۰ هزار نفر از جمعیت استان را پوشش می‌دهند باید پایش و غربالگری شوند و امید است با تلاش همگانی به این سقف نزدیک ‌شویم.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان با بیان اینکه تا پایان پویش باید جمعیت را نسبت به خطرات فشارخون بالا آگاه کنیم و این مهمترین هدف پویش است تصریح کرد: تفاوت این پویش با پویش‌های گذشته در تشخیص زودهنگام و درمان قطعی است که تا حصول نتیجه، اجرای آن را دنبال خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه ۱۲ هزار نفر تاکنون "ثبت مراقبت" شده‌اند عنوان کرد: آیتم‌های فشارخون متوسط و میانگین برای مراقبت در همه افراد ثبت شده در این پویش لحاظ می‌شود و ۷۶۷ مرکز بهداشتی درمانی شهری و روستایی آماده پذیرش افراد در این رابطه هستند.

ترکمان‌اسدی بر لزوم ناشتا بودن افراد جامعه هدف در هنگام ارائه آزمایش قندخون تأکید کرد و افزود: مراحل کار با توزیع دستگاه کولوکومتر در واحدها آغاز شده و بعد از اطلاع‌رسانی گسترده وارد فاز بعد مراقبت خواهیم شد.

وی یادآور شد: پویش غربالگری فشارخون فرصت و زمانی طلایی برای شناسایی بیماران در زمان مناسب است و برای همه ما در خانواده بزرگ دانشگاه فرصت محسوب می‌شود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان همدان افزود: در این راستا در حال حاضر به انسجام و تیم‌سازی قوی نیاز داریم که خوشبختانه هماهنگی‌های لازم در این خصوص انجام شده است. 

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی همدان نیز با بیان اینکه نارسایی کلیوی و بیماری‌ قلبی و عروقی و ... پیامد توجه نکردن به زمینه‌سازهایی مثل فشارخون و دیابت است تصریح کرد: حوزه درمان همه توان خود را به کار بسته تا این طرح با عنوان طرح ملی به درستی اجرا ‌شود.

رضا طهماسبی ادامه داد: از همه ظرفیت‌ها برای اجرای جامع و با جزییات این طرح بهره‌مند می‌شویم تا ضریب بالای اجرای پویش حاصل شود. 

وی بیان کرد: بیمار فشارخون اگر در سال‌های اولیه بتواند بیماری خود را تشخیص داده و کنترل کند در سال‌های بعد ناچار به هزینه‌کردهای بالا و درمان انواع عوارض بیماری نخواهد بود.