تنظیمات
تصویر
مشخصات خبر
اندازه فونت :
چاپ خبر
شاخه : جامعه
لینک : econews.ir/5x3625089
شناسه : 3625089
تاریخ :
وزیر کار خبر داد: افزایش ۱۰درصدی اشتغال فارغ‌التحصیلان دانشگاهها اقتصاد ایران: وزیر کار با اشاره به اینکه در حال حاضر فرآیند اشتغال خرد و خانگی افزایش پیدا کرده و بیش از ۲.۵ میلیون فرصت شغلی در کشور ایجاد شده است گفت: در این دولت شاهد افزایش ۱۰درصدی اشتغال فارغ التحصیلان بودیم.
به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ،گزارش های آماری بیانگر این است که دولت به منظور مدیریت بازار اشتغال ضرورت دارد از تمام ظرفیت های موجود برای نیروی انسانی استفاده کند.

تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار، مانع‌زدایی و پشتیبانی از اشتغال، اختصاص تسهیلات ارزان قیمت برای کارآفرینان و مجموعه‌های دانش بنیان و پیش‌بینی مشوق‌هایی برای کارفرمایان جهت جذب فارغ التحصیلان از مهم‌ترین اقدامات و برنامه‌های دولت در جهت اشتغالزایی جوانان، دانش آموختگان و کارآفرینان بوده است.

دولت سیزدهم با اهمیت دادن به موضوع بیکاری جوانان و رفع دغدغه اشتغال، تأمین سالانه یک میلیون شغل را نیاز ضروری کشور دانسته و بر همین اساس وزارت کار را مامور راه‌اندازی و تکمیل سامانه‌های اطلاعاتی و نظارتی در حوزه اشتغال، گردآوری آمار شاغلان و بیکاران و رصد بازار کار کرده است.

صولت مرتضوی, وزیرکار با اشاره به افزایش 10درصدی اشتغال فارغ‌التحصیلان گفت: استقرار نظام جامع اطلاعات بازار کار با راه‌اندازی سامانه جستجوی شغل و رصد اشتغال کشور، حفظ و صیانت از نیروی کار، افزایش بهداشت کار، ایجاد 842خانه بهداشت کارگری و افزایش 3.55 درصدی شاغلان بخش تعاون از جمله اقدامات این وزارتخانه در دوره سپری شده از دولت سیزدهم است.

 وی در ادامه با اشاره به رشد 10درصدی تعاونی‌ها بیان کرد: توسعه تعاونی‌های دانش‌بنیان، کاهش مدت زمان ثبت و تشکیل تعاونی‌ها، رشد 94درصدی اعطای تسهیلات به فعالان بخش تعاون از اقدامات وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است.

مرتضوی با بیان اینکه در حوزه رفاه اجتماعی نیز اقدامات خوبی انجام شده است، ادامه داد: در قانون بودجه 1401 به دولت اجازه داده شد تا با حذف ارز ترجیحی سامانه کالابرگ را راه‌اندازی کند، اما این سامانه در برنامه قرار نگرفته بود.

وزیر رفاه تأکید کرد: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به این موضوع ورود کرد و این سامانه اکنون در همه نقاط کشور راه‌اندازی شده و تا امروز مجموعاً 200هزار فروشگاه به این سامانه متصل شده‌اند.

مرتضوی متناسب‌سازی یارانه با دهک‌بندی را از دیگر اقدامات این وزارتخانه عنوان کرد و گفت: اکنون سه دهک اول تا سوم جامعه یارانه 400هزار تومانی و دهک‌های بعدی یارانه  300هزار تومانی دریافت می‌کنند. در قدم بعدی برای تشویق آحاد مختلف مردم از یارانه، دولت یک یارانه مضاعف در نظر گرفت تا آن دسته از افرادی که از کالابرگ الکترونیکی استفاده می‌کنند در صورت خرید  معادل 50درصد یارانه‌شان، تا 120هزار تومان یارانه تشویقی دریافت کنند.

وی گفت: کار دیگری که دولت سیزدهم انجام داد، بحث پرداخت یارانه ماهانه 500هزار تا یک میلیون تومانی به کودکان زیر 6 سال دهک اول تا هفتم جامعه است که نمودار رشد آن‌ها دارای اختلال می‌باشد.

 وزیر رفاه اجتماعی در خصوص اقدامات دیگری که در این وزارتخانه انجام شده به تأدیه بدهی 170هزار میلیارد تومانی تأمین اجتماعی و تسویه بدهی انباشته اشاره کرد و افزود: پوشش هزینه‌های بیماران خاص، معافیت افراد بالای 65سال از پرداخت فرانشیز بیمارستان‌‌ها، افزایش مرخصی بارداری از 6به 9ماه، ‌کاهش مراجعه 160میلیونی مراجعین تأمین اجتماعی با ارائه خدمات غیرحضوری در قالب 75خدمت و حمایت از کودکان بازمانده از تحصیل از دیگر اقدامات دولت است.