تنظیمات
تصویر
مشخصات خبر
اندازه فونت :
چاپ خبر
شاخه : سیاست
لینک : econews.ir/5x3624026
شناسه : 3624026
تاریخ :
ششمین پیشنهاد صلح ارمنستان به جمهوری آذربایجان اقتصاد ایران: رسانه‌های ارمنستانی سه شنبه شب از ارائه پیشنهاد جدید صلح این کشور به جمهوری آذربایجان خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران، رسانه‌های ارمنستان سه شنبه شب از ارائه پیشنهاد جدید صلح از سوی این کشور  با جمهوری آذربایجان خبر دادند.

وزارت خارجه ارمنستان در شبکه اجتماعی«اکس» اعلام کرد:«متعاقب بیانیه اخیر "نیکول پاشینیان" نخست وزیر ارمنستان در تشدید تلاش‌های دیپلماتیک برای دستیابی به امضای معاهده صلح با جمهوری آذربایجان، ارمنستان ششمین پیشنهاد خود برای توافق صلح را به جمهوری آذربایجان ارائه کرد. ارمنستان متعهد به انعقاد و امضای سند عادی سازی روابط بر اساس اصول اعلام شده قبلی است.»

جمهوری‌های آذربایجان و ارمنستان سه دهه است که بر سر منطقه قره‌باغ کوهستانی با هم درگیر بوده‌اند. دو کشور با هم روابط دیپلماتیک ندارند. ماه سپتامبر، جمهوری آذربایجان عملیات برق‌آسایی را برای پس گرفتن این منطقه که در سطح بین‌المللی متعلق به باکو شناخته می‌شود اما از دهه ۱۹۹۰ توسط ارامنه تحت حمایت ارمنستان کنترل می‌شد، انجام داد. این عملیات به کوچ دسته‌جمعی اغلب ۱۲۰ هزار ارمنی قره‌باغ به ارمنستان منجر شد. دو کشور از آن زمان برای امضای توافق صلح ابراز تمایل کرده‌اند، هرچند پیشرفت ملموسی حاصل نشده است.

«الهام علی‌اف» رئیس‌جمهور آذربایجان نیز دوشنبه در نشست خبری مشترک با همتای عراقی در باکو گفت:«ارمنستان باید آینده خود را بر اساس منافع ملی برنامه‌ریزی کند، نه بر اساس جاه‌طلبی‌ کشورهایی که از منطقه ما دور هستند، به ویژه کشورهایی با گذشته خونین استعماری.»

نخست وزیر ارمنستان روز شنبه در «ایروان» مدعی شد، جمهوری آذربایجان ممکن است برای تهاجم نظامی علیه این کشور آماده شود زیرا اصطلاح «آذربایجان غربی» به طور فزاینده‌ای در گفتمان عمومی در جمهوری آذربایجان رایج شده است.

پاشینیان گفت که رسانه‌ها، مدارس و دانشگاه‌های جمهوری آذربایجان ارمنستان را آذربایجان غربی می‌نامند.