تنظیمات
تصویر
مشخصات خبر
اندازه فونت :
چاپ خبر
شاخه : فناوری
لینک : econews.ir/5x3623953
شناسه : 3623953
تاریخ :
طرح جدید وزارت علوم برای مبادلات تجاری فناورانه اقتصاد ایران: معاون وزیر علوم با اشاره به راه اندازی سامانه جان(جریان اقتصاد نوین) گفت: این سامانه محلی برای فروش محصولات فناورانه بوده و واحدهای فناورِ پارکها می‌توانند محصولات خود را بارگذاری کنند.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران، سجاد محمدعلی‌نژاد  با اشاره به اینکه تلاش ما بر این است که در کوتاه‌ترین زمان ممکن و تا حدود ۲ هفته آینده سامانه جان (جریان اقتصاد نوین) را که محل مبادلات تجاری و فروش محصولات تمام شرکت‌های دانش‌بنیان است، رونمایی کنیم، گفت: حدود یک ماه گذشته مقام معظم رهبری در دیدار با نخبگان طرح موضوع کردند که اگر می‌خواهیم نخبگان را داشته باشیم باید شرکت‌های دانش‌بنیان را تقویت کنیم و اگر می‌خواهیم شرکت‌های دانش بنیان را داشته باشیم باید کاری کنیم که محصولاتشان خریداری شود و مانع از خرید محصولات خارجی بشویم. ما بلافاصله در جهت این فرمایش ایشان اقداماتی را شروع کردیم که الان در حال به نتیجه رسیدن است.

معاون فناوری و نوآوری وزیر علوم با اشاره به برگزاری جلسه‌ای با معاون ماشین آلات سنگین وزارت صمت، گفت: سامانه «توانیران - توانمندی‌ها و اعلام نیازهای ایران) زیرمجموعه ایشان است و توافقاتی برای اتصال این سامانه به سامانه جان داشتیم. دستگاه‌های دولتی برای درخواست‌های خارجی خود به این دلیل که تخصیص ارز دارند، باید وارد سامانه توانیران شوند و این سامانه ارزیابی می‌کند که محصول مورد نظر، مشابه داخلی دارد یا خیر و در صورتی که مشابه داخلی داشته باشد به سهم «میزان تولید» و میزان «عمق ساخت» یعنی میزان تولید داخلی از ارز خرید خارجی کم می‌کند.

بارگذاری محصولات دانش بنیان‌ها در سامانه جان

وی با اشاره به راه اندازی سامانه جان گفت: در حال حاضر کلیه پارک‌های علم و فناوری در سامانه جان ثبت نام کرده اند و یک سری پارک‌ها جلوتر هستند و شرکت‌های پارکی هم ثبت نام کرده اند و یک سری از هم در حال بارگذاری محصولات خود هستند.

تأیید محصولات به رئیس پارک‌های علم و فناوری واگذار شد

معاون فناوری و نوآوری وزیر علوم با اعلام اینکه در حال حاضر لینک ارتباطی بین سامانه جان و سامانه توانیران برقرار شده است، خاطرنشان کرد: در این سامانه واحدهای فناور و هسته‌های فناور می‌توانند محصولات خود را بارگذاری کنند و ارزیابی اولیه ورود این محصولات جهت بررسی نهایی توسط پارک علم و فناوری صورت می گیرد.

محدودیت واردات محصولات مشابه

وی با بیان اینکه سامانه توانیران، سازمان پژوهش‌ها را به عنوان کارگزار در نظر گرفته است، گفت: سازمان پژوهش‌های صنعتی، محصولاتی که در داخل تولید می‌شوند را به لحاظ عمق ساخت ارزیابی می کند. با ایجاد این ارتباط میان دو سامانه و عدم امکان خرید خارجی محصولاتی که در داخل تولید می شوند، طبیعتاً این فرایند یک بازار اولیه خلق می‌کند و جریان اقتصاد دانش بنیان را تقویت می کند.

این مقام مسئول وزارت علوم با ابراز امیدواری نسبت به اینکه سامانه جان، به یک سامانه محوری محصولات فناورانه و دانش بنیان تبدیل شود، تصریح کرد: امیدوارم بتوانیم با داشتن یک ابزار قانونی، اجازه ندهیم خرید محصولات مشابه دانش‌بنیان صورت بگیرد. همچنین طی مذاکراتی که داشتیم درخواست ما این بود که محصولات شرکت‌های دانش بنیان بیرون از پارک‌های علم و فناوری هم از طریق رئیس پارک تأیید شود.

آمادگی وزارت صمت برای معرفی محصولات فناورانه به خریدارهای بزرگ

محمدعلی نژاد در پایان با اعلام اینکه وزارت صمت آمادگی دارد خریدارهای اصلی و بزرگ را از طریق جلسات بی تو با شرکت‌های ما آشنا کند، گفت: از این طریق محصولات فناوران و دانش بنیان‌ها معرفی می‌شود و برای آن‌ها این شرایط فراهم می‌شود که بتوانند این محصول را از شرکت‌ها و واحدهای فناور تهیه کنند.