تنظیمات
تصویر
مشخصات خبر
اندازه فونت :
چاپ خبر
شاخه : استانها
لینک : econews.ir/5x3623566
شناسه : 3623566
تاریخ :
رنج کشاورزان تربتی به امید لبخند طلای سرخ اقتصاد ایران: این روزها که فصل برداشت زعفران در روستاهای شهرستان تربت حیدریه فرارسیده و گل‌های طلای سرخ، رنگی چشم نواز به مزارع بخشیده است، کشاورزان زیادی در زمین‌های زعفران، مشغول جمع آوری گل‌ها برای جداسازی محصول هستند.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ، خطه زرخیز خراسان رضوی از دیرباز در حوزه کشاورزی سرآمد  بوده و در زمینه تولید زعفران  به عنوان یکی از استان‌های مهم و پیشرو کشور شناخته شده‌ است با این حال  مشکلات و چالش های کشاورزی در اشکال مختلف وجود دارد. مشکلاتی که در صورت رفع، می تواند زعفران را به عنوان یکی از موفق ترین محصولات کشاورزان خراسانی و تربتی تبدیل کند. اما این مشکلات چیست و چه راهکارهایی برای آن وجود دارد.

دام دلالان برای طلای سرخ

 

برای نوشتن گزارش امروز، سراغ چند کشاورز تربتی رفتیم و پای درد دل آن ها نشستیم. یکی از زعفران کاران بخش رخ تربت حیدریه  گفت: مشکل زعفران کاران در دو بخش است. نخست در مرحله کاشت  که با مشکلاتی مانند کم آبی و مزد بالای کارگر مواجه اند و سپس در زمان برداشت که در زمینه فروش یا صادرات محصولات بازار روی خوش به آنان نشان نمی دهد و گرفتار دلالان می شوند و مجبور به فروش محصول به قیمتی پایین برای تامین هزینه ها و گذران زندگی می شوند.

حبیب سالاری ادامه داد: در بحث کاشت و برداشت حمایتی از زعفران‌ کار صورت نمی گیرد در حالی که در شمال کشور، سازمان چای برای کسانی که در زمینه کشت این محصول فعالیت می کنند، ایجاد شده است، اما برای زعفران که ایران در این محصول تولید کننده و صادرکننده اول جهان است، متولی مشخصی وجود ندارد و حمایتی از کشاورزان خرده مالک زعفران کار صورت نمی گیرد.

وی گفت : آنچه امروز با آن روبه رو هستیم فقدان سازمان و تشکلی است که از زعفران‌کار حمایت کند و حتی در این میان شرکت تعاونی‌ها نیز کاری به نفع کشاورزان انجام نمی‌دهند.

 کاشت سنتی، آفت کشت طلای سرخ

 

مردانی  یکی دیگر از زعفران کاران بخش کدکن به خبرنگار فارس  گفت: سنتی بودن کاشت، داشت و برداشت زعفران از مشکلات عمده تولید طلای سرخ درتربت حیدریه  است که باعث کاهش بهره وری در تولید محصول می شود و در کنار آن نوسان قیمت نیز مهمترین دغدغه تولیدکنندگان این محصول صادراتی است.

وی افزود: با وجود اینکه کشاورزان زحمت های زیادی در زمینه تولید زعفران محتمل می شوند اما در مقایسه با دیگر بخش های مرتبط مانند فرآروی، صادرات و حتی دلالان سود کمتری را از تولید این محصول به دست می آورند.

این کشاورز زعفران کار تاکید کرد: زعفران محصول مهم و استراتژیک محسوب می‌شود که هنوز متولی خاصی ندارد و انتظار از مسئولان استان این است که برای این محصول مهم و استراتژیک مانند سایر محصولات همچون گندم حمایت های ویژه ای را در نظر بگیرند تا دست دلالان و واسطه ها از بازار زعفران کوتاه شود.

هزینه ها و درآمدهای زعفران کاران، تطابق ندارد

 

طوسی، یکی دیگر از زعفران کاران تربتی  می گوید: زعفران با ایجاد اشتغال برای صدها کارگر در استان و هزاران نفر در کشور برکت را با خود در زمستان برای کشاورزان به ارمغان می آورد اما مهم‌ترین مشکل زعفران‌ کاران نبود تطابق میان هزینه و درآمد در زمینه تولید این محصول است.

وی یادآور شد: هزینه‌های کشت و برداشت زعفران به‌شدت افزایش یافته است، اکثر کشاورزان آب را با تانکر تهیه می‌کنند ، زعفران را نمی‌شود در زمین گذاشت و باید حتماً به سرعت جمع شود، برای همین مجبور هستیم برای برداشت و جداسازی کلاله (پرکردن) از کارگر استفاده کنیم که دستمزدهای آنها امسال خیلی زیاد شده است.

این کشاورز بیان کرد: اگر زعفران بعد از تولید بلافاصله بسته بندی و صادر شود، دیگر کشاورز ضرر نخواهند کرد ولی به دلیل نبود صنایع بسته بندی، خام فروشی، ضعف صادرات و عدم حمایت دولت، آنان مجبور می شوند محصول خود را با قیمت بسیار پایین تر از نرخ واقعی به دلالان بفروشند.

کاهش ۷۰ تا ۹۰ درصدی زعفران در شهرستان زاوه

 

کشاورز نمونه شهرستان زاوه از کاهش ۷۰ تا ۹۰ درصدی برداشت زعفران در شهرستان زاوه گفت. غلامحسین شرکت   اظهار کرد:گل زعفران امسال بدلیل تغییر اقلیم ونبودبرف وسرمای شدید  که در اواخر دی ماه سال گذشته اتفاق افتاد و نبود  بارندگی در بهار وگرمایی که در اواخر تیرماه در منطقه زاوه  بوجود آمد   بین ۹۰تا۷۰درصدنسبت به سال گذشته شاهد  افت برداشت گل هستیم .

وی افزود: وقتی تولید وجود نداشته باشد، وضعیت بازار هم خوب نیست و درنتیجه در وضعیت اقتصادی تمام اقشار مردم اثر بدی دارد.
این کشاورز نمونه تاکید کرد: مافیای زعفران‌ هم طبق سنوات گذشته سعی در پایین آوردن قیمت گل را  دارند تا بتوانند این مقدار کم را ارزان خریداری و بعداً باصد برابر قیمت خرید بفروشد تا سود های کلانی به جیب بزنند.

شرکت تصریح کرد: از دولت محترم و نمایندگان مجلس انتظار داریم تا در قسمت فرآوری زعفران و صادرات مشتقات زعفران،  خصوصاً دارو تلاش مضاعف داشته باشند و جلو خام فروشی را بگیرند ودررابطه با معیشت زعفران کاران فکری نمایند و  وام‌های کشاورزان را یک ساله تمدید نمایند وبه کشاورزانی که ضرر کردند و درآمد دیگری ندارند وام‌هایی باسواد کم ویژه پرداخت نمایند که شامل ۷۰ درصد کشاورزان می شود.

معامله ۲۵ تن گل زعفران در تربت حیدریه

 

مدیر بازار زعفران تربت حیدریه گفت : ۲۵ تن گل به ارزش ۱۵۸ میلیارد ریال در بازارگل زعفران تربت حیدریه معامله شده است 

حسین ارجمندی  در تربت حیدریه اظهارکرد:از مجموع ۷۱ غرفه پیش‌بینی شده در بازار گل زعفران، معاملات در ۵۰ غرفه انجام می‌شود و میانگین خرید در هر غرفه به طور میانگین روزانه حدود هزار  کیلوگرم است.

وی گفت :بیشترین ورودی گل زعفران در این بازار از شهرهای مشهد، نیشابور، شادمهر، خواف و رشتخوار واقع در خراسان رضوی، فاروج واقع در خراسان شمالی و نیز سرایان و قائنات واقع در خراسان جنوبی است. کاهش ۵۰ درصدی تولید زعفران درمنطقه تربت حیدریه ، عطش زعفران داغ به دل کشاورزان گذاشت

مدیر جهاد کشاورزی تربت حیدریه درگفتگو با خبرنگار فارس درتربت حیدریه ،  با بیان سه علت برای کاهش محصول زعفران در دومین قطب تولید این محصول در سطح خراسان رضوی به خبرنگار شهرآرانیوز گفت: پیش بینی می‌شود ۴۰ تا ۵۰ درصد نسبت به سال گذشته کاهش تولید زعفران داشته باشیم.

حسین محمدی اظهار کرد: در حال حاضر ۹هزار و ۲۵۰هکتار از مزارع شهرستان زیر کشت زعفران است که میانگین عملکرد آن ۴ کیلوگرم در هکتار بوده که در مجموع انتظار برداشت ۳۷ تن زعفران در شهرستان تربت حیدریه وجود دارد.

وی قیمت گل زعفران را متناسب با شرایط زمانی مختلف دارای نوسان عنوان و بیان کرد: قیمت گل زعفران در ابتدای فصل برداشت یک میلیون تومان در هر کیلوگرم بود که با نزدیک شدن به اوج برداشت این محصول با کاهش ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار تومانی مواجه شد.

عوامل کاهش کشت زعفران در تربت حیدریه

 

 

 

مدیر جهاد کشاورزی تربت حیدریه سه دلیل را عامل اصلی کاهش گیاه زعفران در سطح شهرستان برشمرد و افزود: نخستین و مهم‌ترین عامل در کاهش تولید زعفران، تنش سرمایی بسیار شدید دی ماه سال گذشته تا دمای منفی ۲۵ درجه بود که منجر به کاهش سطح سبز گیاه و غذاسازی در گیاه در مناطق جلگه رخ، کدکن و ... شد.

وی دومین عامل کاهش تولید زعفران را وجود تنش آبی در شهرستان دانست و ادامه داد: در اغلب مزارع زعفران با کاهش شدید بارش باران در سال آبی ۱۴۰۲ – ۱۴۰۱ مواجه هستیم به طوری که از ۲۴۸ میلی متر بارندگی در شهرستان تربت حیدریه در سال آبی گذشته با کاهش ۵۸ درصدی به ۱۰۲ میلیمتر در سال آبی جاری رسیدیم.

محمدی خاطرنشان کرد: سومین عامل کاهش تولید زعفران در استان نیز تنش گرمایی است که در مرداد ماه امسال شاهد آن بودیم که سبب کاهش تولید پیاز زعفران و در نتیجه تولید گل زعفران شد.