تنظیمات
تصویر
مشخصات خبر
اندازه فونت :
چاپ خبر
شاخه : استانها
لینک : econews.ir/5x3620252
شناسه : 3620252
تاریخ :
احیای نخلستان های درجه ۲ و ۳ با روش کشت بافتی اقتصاد ایران: معاون موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال کشور با اشاره به برنامه ریزی برای اصلاح و تجاری‌سازی ارقام خشک و نیمه‌خشک خرما با هدف توسعه صادرات غیرنفتی گفت: با بهره گیری از کشت بافت می‌توان نخستان‌های درجه دو و سه خرما را در کشور احیا کرد.
به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ،  مشکلاتی از قبیل خشکسالی و عدم بهره گیری از سیستم‌های نوین آبیاری، جنگ ایران با رژیم بعث عراق و عدم اصلاح این نخلستان ها، باعث از بین رفتن تعداد زیادی از نخل های خرما در کشور شده است.

در سال‌های اخیر اما برای احیای این باغات از جمله با روش کشت بافت اقدامات مهمی انجام شده  شده است؛ برای آبرسانی این باغات پروژه های مهمی توسط وزارت جهاد کشاورزی و نیرو انجام و حتی سیستم های نوین آبیاری در این باغات اجرا شده است.

از دیگر اقداماتی که در این خصوص انجام شده است اصلاح باغات است که برای این‌کار از روش کشت بافت استفاده می شود؛ در این ارتباط نشست هم‌اندیشی و معرفی پتانسیل‌های محصولات کشت بافت گیاهی گردو و خرما  با تمرکز بر تجربه بهره‌برداران موفق در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی جنوب شرق (کرمان)، برگزار ‌شد.

عبدالرضا کاوند معاون موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال کشور با اشاره به روش‌های تکثیر نهال خرما و گردو مانند پاجوش، کشت بافت، تولید نهال پیوندی و مزایای روش کشت بافت،  اظهار داشت: مواردی چون، تکثیر تعداد زیادی نهال از یک نخل (درخت مادری)، تولید نهال‌های یکنواخت و اصیل برای احداث نخلستان و باغ‌های تجاری از جمله مزایای روش کشت بافت است.

وی افزود: تولید نهال سالم و عاری از هرگونه بیماری و  امکان تولید نهال در هر فصلی، مناسب بودن این روش  برای برنامه‌های اصلاحی از طریق کشت سلول و پروتوپلاست را می‌توان از جمله مزایای روش کشت بافت برشمرد.

معاون موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال کشور ادامه داد: سالانه یک میلیون و 335 هزار و 652 تن خرما با سطح زیر کشت 268 هزار و 811 هکتار در کشور تولید می‌شود.

وی افزود: با اولویت‌بخشی به اصلاح و تجاری‌سازی ارقام خشک و نیمه‌خشک خرما با هدف توسعه صادرات غیرنفتی، تنوع‌بخشی به واحدهای کشت بافتی دارای مجوز تولید و پشتیبانی از سرمایه‌گذاری آنها و  تأمین نهال و دیگر نهاده‌های مورد نیاز برای احیای نخلستان‌های درجه 3 و 2، می‌توان آینده روشنی برای محصول خرما با تکیه بر روش کشت بافت در کشور ساخت.

کاوند با اشاره به سطح زیرکشت 170 هزار و 654 هکتاری گردو و تولید سالانه 265 هزار و 306 تن محصول آن در ایران اظهار داشت: در چشم‌انداز آینده تولید گردو در ایران، اجرای برنامه‌هایی چون مشارکت در برنامه‌های اصلاحی با هدف معرفی و تجاری‌سازی ارقام بومی و محلی از ژرم پلاسم غنی داخلی و هماهنگی برای تهیه و تامین مواد تکثیری سالم و اصیل (پیوندک، ریزنمونه) برای تولید نهال گواهی شده، برنامه ریزی شده است.

 وی افزود: برای اصلاح باغ‌های موجود، توسعه سطح زیر کشت و حمایت از سرمایه‌گذاری برای ایجاد باغ بذرپایه گردو به‌عنوان یک نهاده مهم باغبانی از فعالان این بخش حمایت می شود.

آموزش و نهال‌های تقلبی دو چالش مهم صنعت کشت بافت

حسن ورشوچی، کارشناس صنعت کشت بافت گیاهی در ایران در این نشست یکی از چالش‌های مهم این صنعت را، موضوع آموزش عنوان کرد و گفت: ضروری است بهره‌برداران و باغداران با کشت بافت گیاهی و اهمیت آن آشنا شده و در کنار آن بیاموزند چگونه باید با نهال‌های تولید شده به روش کشت بافت و مراحل مختلف کاشت و داشت آن برخورد کرد و چه اصولی را انجام داد.

وی با اشاره به سابقه بیش از 30 سال فعالیت خود در این صنعت ایران را یکی از مهمترین خاستگاه‌های خرما و گردوی کشت بافت در دنیا باشد، افزود: آموزش بهره‌برداران و باغداران به عهده متولیان و قانونگذاران است که باید با برنامه‌ریزی و ارائه تسهیلات مختلف برای توسعه و گسترش آن تلاش کنند.

این پیشکسوت صنعت کشت بافت گیاهی در کشور، تولید و فروش نهال‌های تقلبی را یکی دیگر از چالش‌های این صنعت دانست و تصریح کرد: انواع نهال‌های تقلبی به اسم نهال‌های کشت بافتی تولید و فروخته می‌شود که همگان وظیفه داریم باغداران و بهره‌برداران را از وجود چنین نهال‌هایی آگاه کنیم.

ورشوچی خاطرنشان کرد: نهال‌های تقلبی که به اسم نهال‌های کشت بافتی فروخته می‌شود، اغلب نهال‌هایی بذری هستند که یا مشکلات خاصی دارند و یا از رقم  مشخصی نیستند اما به قیمت نهال‌های اصلی و رقم‌های گرانقیمت به کشاورزان فروخته می‌شوند.

در ادامه جلفایی از بهره‌بردار موفق در استفاده از نهال‌های کشت بافت گردو در خردم دره گفت و اظهار داشت: بالغ‌بر 200 هکتار از اراضی کشاورزی این منطقه به کاشت گردوی کشت بافتی از نوع چندلر اختصاص داده شده است و پس از پنج سال نتایج خوبی حاصل شده است، چراکه این نوع کشت، باغ را یکدست و همگون کرده و درخت‌ها در پنجمین سال پس از کاشت از مشکل و بیماری، عاری هستند.

وی افزود: درختان در سال پنجم از عمر خود در هر هکتار حدود 900 کیلوگرم گردوی خشک محصول داده‌اند.