تنظیمات
تصویر
مشخصات خبر
اندازه فونت :
چاپ خبر
شاخه : فرهنگ
لینک : econews.ir/5x3374436
شناسه : 3374436
تاریخ :
در دیدار وزرای فرهنگ ایران و تاجیکستان مطرح شد؛ عزم تهران و دوشنبه برتوسعه همکاری‌های فرهنگی اقتصاد ایران: وزیران فرهنگ جمهوری اسلامی و جمهوری تاجیکستان بر توسعه و تعمیق روابط فرهنگی و هنری تاکید کردند.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ،محمدمهدی اسماعیلی امروز دوشنبه در دیدار با زلفیه دولت‌زاده وزیر فرهنگ تاجیکستان که در کتابخانه ملی پایتخت این کشور برگزار شد، با قدردانی از زحمات همتای تاجیکستانی و دولت و ملت تاجیکستان با اشاره به سفر روسای جمهور دو کشور و دیدار‌های مختلف در تاجیکستان و تهران در یک سال گذشته گفت: خوشبختانه روابط فیمابین وارد دور جدیدی از مناسبات فرهنگی شده است.

عضو کابینه دولت سیزدهم ادامه داد: ایران و تاجیکستان با سابقه دیرینه و قدیمی در حوزه فرهنگ و هویت زبانی مشترک، الزام به همکاری همه جانبه دارند که امروز شاهد گسترش روابط فرهنگی میان دو کشور هستیم.

اسماعیلی با اشاره به همگرایی و همراهی فراوان دوکشور، تاکید کرد: امروز این اراده در هر دو طرف وجود دارد که این روابط گسترش یابد و رو به رشد و تعالی برسد.


وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: در ماه گذشته میزبان هنرمندان تاجیکستانی و وزیر فرهنگ تاجیکستان در تهران، تبریز و شیراز بودیم و امروز بلافاصله شاهد برپایی هفته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران با حضور هنرمندان خوب ایرانی در کشور دوست و برادر تاجیکستان هستیم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در عین حال تصریح کرد: مصمم هستیم که این ارتباطات را روز به روز گسترش دهیم و گام‌های رو به جلو برای توسعه روابط برداریم.

از آثار مکتوب شعرای تاجیکی رونمایی می شود

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به افتتاح هفته فرهنگی ایران در تاجیکستان که بعدازظهر امروز انجام می‌شود، از رونمایی از آثار مکتوب شاعران تاجیکی که در تهران کتابهای‌شان چاپ شده، خبر داد.

وی افزود: در برنامه افتتاحیه هفته فرهنگی جمعی از هنرمندان ایرانی به اجرای برنامه‌های مختلف خواهند پرداخت.


اسماعیلی همچنین از آمادگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای توسعه همکاری‌های همه جانبه در حوزه سینما، تئاتر، موسیقی، هنر‌های تجسمی و کتاب خبر داد.


عضو کابینه دولت سیزدهم تاکید کرد: ان شاء الله با عزم و اراده بسیار خوب و تصمیم قوی که بین مسئولین دو کشور وجود دارد، این ارتباطات را بیش از گذشته شاهد خواهیم بود.

اسماعیلی با قدردانی از میزبانی کشور تاجیکستان به ویژه وزیر فرهنگ این کشور ابراز امیدواری کرد این تعاملات را روزبه‌روز بین دو کشور با گسترش بیشتر شاهد باشیم.

عضو کابینه دولت سیزدهم با اشاره به در پیش بودن برگزاری ویژه برنامه‌های ملی نوروز به عنوان یک میراث تاریخی از وزیر فرهنگ و برادران و خواهران تاجیکستانی برای حضور در این برنامه ملی دعوت کرد.

در ادامه این گفتگو وزیر فرهنگ تاجیکستان نیز با اشاره به ارتباطات و تعاملات فرهنگی خوب دو کشور، گفت: خوشبختانه با عزم و اراده روسای جمهور دو کشور امروز شاهد توسعه روابط همه جانبه به ویژه در حوزه فرهنگ و هنر هستیم.


زلفیه دولت زاده با خوش آمد گویی و خیر مقدم به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و هیات همراه مجدد به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ابراز امیدواری کرد این دیدار‌ها فضای خوبی را در توسعه روابط فیمابین ایجاد کند.


وی ادامه داد: امروز همکاری‌های خوبی و مناسبت‌های دو کشور خوب و رو به گسرش است. مطمئن هستیم که با عزم و ارادت دو کشور روابط فرهنگی ما خوب و بهتر خواهد شد.


دولت زاده به برپایی هفته فرهنگی تاجیکستان در تهران و امروز نیز در تاجیکستان اشاره کرد و گفت: مطمئن هستیم که همکاری‌های جدید باعث برداشتن گام‌های رو به جلوی فیمابین دو کشور خواهد شد.


در ادامه این دیدار وزرای فرهنگ دو کشور هدایایی را به رسم یادبود به یکدیگر اعطا کردند.


وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به رسم یادبود یک تخته فرش دستبافت ایرانی به همتای خود اهدا کرد.

محمد مهدی اسماعیلی روز یکشنبه ۸ آبان با استقبال رسمی زلفیه دولت زاده وزیر فرهنگ جمهوری تاجیکستان، محمد علی کیانی، مدیرکل همکاری‌های فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و دیگر مسئولان ایران و تاجیک در فرودگاه دوشنبه وارد این کشور شد.

حضور در آئین گشایش هفته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان، دیدار با مسئولان تاجیکستانی، اهالی فرهنگ و هنر و ایرانیان، رونمایی از آلبوم ۲۴ اثر نفیس خوشنویسی استاد تیموری، گشایش هفته فیلم ایران در تاجیکستان و ... از جمله برنامه‌های وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این سفر است.