تنظیمات
تصویر
مشخصات خبر
اندازه فونت :
چاپ خبر
شاخه : سیاست
لینک : econews.ir/5x3359100
شناسه : 3359100
تاریخ :
رئیس پارلمان ارمنستان: نیروهای جمهوری آذربایجان باید خاک ما را ترک کنند اقتصاد ایران: رئیس پارلمان ارمنستان در دیدار با رئیس شورای فدراسیون روسیه خروج نیروهای جمهوری آذربایجان ازخاک ارمنستان را خواستار شد.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران، رئیس پارلمان ارمنستان که به روسیه سفر کرده روز دوشنبه در دیدار با مقام‌های ارشد این کشور خروج نیروهای جمهوری آذربایجان از خاک ارمنستان را خواستار شد.

به گزارش خبرگزاری «آرمنا پرس» «آلن سیمونیان» رئیس پارلمان ارمنستان در «مسکو» با «والنتینا ماتوینکو» رئیس شورای فدراسیون روسیه دیدار کرد. طی این دیدار طرفین  به روابط چند جانبه بین ارمنستان و روسیه اشاره کردند و رئیس پارلمان ارمنستان جزئیات حملات جمهوری آذربایجان به ارمنستان را به ماتوینکو ارائه کرد.

وی به این مقام ارشد روس گفت: «موضع ما صریح است. نیروهای مسلح جمهوری آذربایجان باید قلمرو ارمنستان را ترک کنند.»

در این دیدار همچنین  ضرورت حل و فصل همه جانبه مناقشه قره باغ کوهستانی به طور گسترده مورد بحث قرار گرفت.

سیمونیان اظهار داشت: «جمهوری ارمنستان تمام تلاش خود را برای برقراری صلح با دوام  در منطقه انجام می دهد.

این مقام روس نیز متقابلا اظهار داشت که ارمنستان متحد روسیه است و روابط گرمی بین دو کشور در جریان است.

چندی قبل، وزیر خارجه روسیه در نشست سران سازمان‌های امنیتی و دستگاه‌های اطلاعاتی روسیه از امکان استفاده از ناظران سازمان پیمان امنیت جمعی برای حل مناقشه مرزی ارمنستان و جمهوری آذربایجان خبر داد.

«سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه گفت که امکان استفاده از ناظران سازمان پیمان امنیت جمعی برای کمک به ایجاد شرایط مساعد در اجرای توافقات بین سران جمهوری آذربایجان، ارمنستان و روسیه و عادی سازی روابط بین باکو و ایروان از جمله امضای توافقنامه مناسب، مورد بحث قرار گرفته است.

در تازه‌ترین تنش مرزی بین این دو کشور همسایه، رسانه‌ها  روز  یکشنبه از شلیک نیروهای ارمنستان و جمهوری آذربایجان در خطوط مرزی خبر دادند.

خبرگزاری «آذرتاج» مدعی شد که نیروهای مسلح ارمنستان با استفاده از سلاح‌های کالیبر بزرگ و کوچک  مواضع ارتش جمهوری آذربایجان را مورد هدف قرار دادند. وزارت دفاع جمهوری آذربایجان از اقدامات تلافی جویانه مناسب علیه طرف مقابل خبر داد.

وبگاه «حتگ» نیز به نقل از وزارت دفاع ارمنستان مدعی شد که  نیروهای ارمنستانی به تیراندازی نظامیان جمهوری آذربایجان در امتداد مرز شرقی پاسخ دادند. این وزارتخانه ادعاهای جمهوری آذربایجان مبنی بر اینکه نیروهای ارمنستانی ابتدا شلیک کردند را رد کرد.

روز شنبه نیز انفجار یک مین در بخشی از اراضی جمهوری آذربایجان به جراحت چند نفر از اهالی منطقه منجر شد