تنظیمات
تصویر
مشخصات خبر
اندازه فونت :
چاپ خبر
شاخه : فناوری
لینک : econews.ir/5x3334655
شناسه : 3334655
تاریخ :
اشتغال بیش از ۱۰۵ هزار نفر در واحدهای فناور اقتصاد ایران: مشاور معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم گفت: ۲ هزار و ۳۵ شرکت دانش‌بنیان مستقر در پارک‌ها و مراکز رشد وجود دارد و بالغ بر یکصد و پنج هزار نفر شاغل در واحدهای فناور هستند.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران، مصطفی صفدری در نشست هم اندیشی موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی و معاونت فناوری و نوآوری وزارت علوم، تکمیل و تقویت زیست بوم فناوری و نوآوری کشور، آموزش و ترویج کارآفرینی و تقویت فرهنگ دانش بنیانی در کشور، تجاری‌سازی فناوری و اشتغال آفرینی دانش بنیان، مأموریت‌گرایی و هدایت ظرفیت های فناورانه در جهت رفع نیازها و حل مسائل کشور و آینده نگاری فناوری و تدوین نظام ملی نوآوری را ۵ راهبرد اصلی معاونت فناوری و نوآوری اعلام کرد.

وی گفت: با اقدامات صورت گرفته رتبه ایران در شاخص نوآوری از رتبه ۱۲۰ جهان در سال ۲۰۱۴ به رتبه ۶۰ جهان در سال ۲۰۲۱ رسیده است.

اشتغال ۱۰۵ هزار نفر در واحد های فناور

صفدری با اشاره سیر تکاملی زیست بوم کارآفرینی و نوآوری، به وضعیت زیست بوم فناوری و نوآوری در ایران در سال ۱۴۰۱ پرداخت و گفت: ۵۱ پارک علم و فناوری، ۲۲ پردیس فناوری و نوآوری، ۲۶۰ مرکز رشد واحدهای فناور، ۱۱ هزار و ۴۱۴ واحد فناور، ۲ هزار و ۳۵ شرکت دانش‌بنیان مستقر در پارک‌ها و مراکز رشد وجود دارد و بالغ بر یکصد و پنج هزار نفر شاغل در واحدهای فناور هستند.

وی رویکرد فعلی معاونت فناوری و نوآوری را ترغیب ایجاد پردیس علم و فناوری با مشارکت بخش خصوصی دانست و ادامه داد: صدور مجوز برای تاسیس پردیس های علم و فناوری تسهیل شده است.

طرح تانا: توسعه اکوسیستم نوآوری استان ها

مشاور معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم از برگزاری ۴ رویداد تانا در شهرهای مختلف کشور خبر داد و گفت: شبکه سازی و بهم رسانی نقش آفرینان مختلف اکوسیستم نوآوری در هر استان با محوریت پارک‌های علم و فناوری جهت حل مسائل بخش دولتی و رفع نیازهای فناورانه بخش خصوصی از طریق فعال کردن ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های علمی و فناورانه دانشگاه‌ها، مراکز رشد، پارک‌های علم و فناوری و اهرم کردن منابع مالی نهادهای مربوطه مهمترین اهداف برگزاری رویداد تانا است که با استقبال خوب بخش های خصوصی و دولتی مواجه شده است.

مهمترین اقدامات معاونت فناوری و نوآوری

صفدری تدوین آیین نامه برنامه حمایت از تولید دانش بنیان و اشتغال آفرین در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، طراحی و رونمایی از سامانه نظام ایده ها و نیازها (نان)، مشارکت در تدوین احکام پژوهش، فناوری و نوآوری برنامه هفتم توسعه کشور، تدوین آیین نامه های اجرایی قانون جهش تولید دانش بنیان را از جمله مهمترین اقدامات انجام شده در حوزه معاونت فناوری و نوآوری دانست.

وی افزود: ایجاد و فعال سازی اتاق های فکر ۱۶ گانه، تهیه پیش نویس سند نظام ملی نوآوری در حوزه آموزش عالی، تاسیس و راه اندازی پردیس های فناوری و نوآوری در دانشگاه ها و بخش خصوصی و تاسیس دهکده های فناوری و نوآوری و عقد تفاهم نامه همکاری با شرکت های بزرگ صنعتی کشور را از جمله مهمترین اقدامات انجام شده در حوزه معاونت فناوری و نوآوری دانست.

لزوم بررسی تکامل و تقابل دانش و ثروت

سخنران دیگر نشست دکتر امید رضایی فر مدیرکل دفتر پشتیبانی امور فناوری و نوآوری وزارت علوم ضمن تاکید بر عملیاتی شدن مباحث مطرح شده گفت: یکی از موضوعات اساسی که اکنون می توان در مورد آن گفتگو کرد فلسفه دانش و ثروت است. در حال حاضر هیچگونه مدلی برای موضوع تقابل و تکامل این دو مقوله در کنار یکدیگر و مدل توسعه تمدن اسلامی و بیان انتظار از این سیستم را نداریم.

وی ادامه داد: انجام امور فناوری نیاز به یک پیوست فرهنگی ندارد بلکه اعتقاد بنده این است که فضایی که می خواهیم در حوزه فناوری ایجاد کنیم باید در یک بستر فرهنگی رخ بدهد نه در یک پیوست فرهنگی و نیاز است که بستر فرهنگی در تمامی پارک های علمی و فناوری رسوخ کند.

مدیرکل دفتر پشتیبانی امور فناوری و نوآوری وزارت علوم همچنین خواستار انجام طرح های مطالعاتی مرتبط باحوزه ماموریت معاونت فناوری و نوآوری در موسسه شد.