تنظیمات
تصویر
مشخصات خبر
اندازه فونت :
چاپ خبر
شاخه : فناوری
لینک : econews.ir/5x3244346
شناسه : 3244346
تاریخ :
واکنش وزیر ارتباطات به تصویب طرح صیانت درمجلس اقتصاد ایران: وزیر ارتباطات گفت: طرح صیانت مشکلات اساسی دارد و از نمایندگان مجلس درخواست می‌کنم در بررسی جزئیات آن به نظرات کارشناسی توجه کنند.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران، عیسی زارع پور در حاشیه افتتاح سه طرح بزرگ و ملی ارتباطات زیرساخت در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا شما با مجلس در خصوص طرح صیانت مذاکره‌ای کرده‌اید؟ گفت: از روزی که من در این وزارتخانه مستقر شدم همه تلاشم را کردم تا ایرادات این طرح بر طرف شود و بر همین اساس، هم عنوان طرح و هم مفاد آن تغییرات اساسی کرد.
وی گفت: در عین حال اعتقاد دارم همچنان این طرح مشکلات اساسی دارد و باید برطرف شود و از نمایندگان مجلس شورای اسلامی می‌خواهم که در بررسی جزئیات این طرح به نظرات کارشناسی و دغدغه‌های مردم بر کسب و کار‌ها توجه کنند تا قاعده گذاری خوبی صورت گیرد.
وی با اشاره به اینکه از حدود ۱۲ سال پیش در این موضوع قانونگذاری نداشته‌ایم، افزود: از سال ۸۸ که قانون جرایم رایانه‌ای تصویب شد دیگر مصوبه‌ای نداشته ایم و این فرصت پیش آمده فرصت مناسبی است که بتوانیم مبتنی بر تجربیات جهانی، قاعده گذاری مناسبی انجام دهیم که هم در عین حال که فضا سامان پیدا می‌کند نگرانی‌های مردمی نیز برطرف شود.

 زارع پور گفت: مردم حق دارند نگران باشند و ما مرتب در این باره اظهارنظر کرده ایم و نمایندگان ما در جلسات حضور فعال داشتند و تلاش کردند این قاعده گذاری در مسیر درستی قرار گیرد تا به نفع مردم و کسب و کار‌ها تمام شود.
وی در پاسخ به سوالی درباره لوایح پنجگانه گفت: ما این لایحه را بررسی مجدد می‌کنیم و در کمیسیون جدید علم، فناوری و هوشمند سازی که در دولت ایجاد شده است با سرعت بیشتری بررسی خواهد شد.
 زارع پور درباره پهنای باند نیز گفت: در این حوزه هر جا نیاز باشد شرایط لازم را برای افزایش آن فراهم می‌کنیم، اما آنچه در این مدت باعث نگرانی شده بود بخشی به دلایل موارد بلندمدت است و بخشی به این علت بود که شبکه مخابرات در چند استان مسدود و در برخی ساعات بالای ۹۶ درصد بسیاری از لینک هایشان پر ازدحام بود.
وی گفت: کاری که در ۴ روز گذشته انجام دادیم این بود که بیش از ۳۰۰ گیگابیت بر ثانیه به ظرفیت مخابرات اضافه و کمک کردیم این اتفاق بیفتد و فکر می‌کنیم تا یکی دو روز آینده، مردم می‌توانند نتایج آن را ببینند که به نوعی شاهد افزایش کیفیت ارتباطات خواهیم بود.
وزیر ارتباطات در پاسخ به سوالی درباره اینکه گفته می‌شود اقداماتی صورت می‌گیرد تا پهنای باند کم وارد شود و مثلاً پهنای باند اینستاگرام از عصر به بعد کاهش می‌یابد، افزود: ما پهنای باند بین الملل را مثل روال گذشته برای نیاز کشور افزایش دادیم.
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا عدد نمی‌گویید گفت: نیاز به عدد نیست.
زارع پور افزود: بنده به عنوان وزیر ارتباطات مکلفم ارتباطاتی با کیفیت و پرسرعت برای مردم فراهم کنم.
وی، نگاه دولت سیزدهم به حوزه ارتباطات را نگاه فرصت محور خواند و گفت: ما به دنبال این هستیم که راه را برای استفاده حداکثری مردم فراهم کنیم و دلیلی ندارد که ما طرح توسعه فیبرنوری را افتتاح کنیم و به دنبال ایجاد محدودیت باشیم.
وزیر ارتباطات گفت: البته سیاستگذار در این حوزه شورای عالی فضای مجازی است و آن‌ها باید سیاست‌های کلی را تبیین کنند، اما دولت به عنوان متولی حوزه به دنبال توسعه و حل مشکلات است.
 زارع پور درباره شبهه‌ای که برخی مطرح می‌کنند چرا پهنای باندی به ظرفیت مخابرات افزایش داده‌اید گفت: شبکه ارتباطی همه شبکه داخل شهر‌ها و استان‌ها با شرکت مخابرات است و هر سه اپراتور همراه شبکه ارتباطی شان را از مخابرات تهیه می‌کنند و همراه اول کلاً از مخابرات می‌گیرد و ایرانسل نیز در بین استانی وابسته مخابرات است.
زارع پور گفت: اینکه می‌گوییم ارتباطات ثابت دچار مشکل بوده نه فقط در لایه دسترسی بلکه بیشتر در لایه انتقال و در داخل شهر‌ها و استان‌ها است و وقتی ارتباطات ثابت دچار مشکل شود مردم به سراغ تلفن همراه می‌روند.
وزیر ارتباطات گفت: تلفن همراه، ظرفیت و فرکانسی مشخص دارد و محدوده آن نیز مشخص است و به همین دلیل وقتی ترافیک بالا می‌رود شبکه موبایل دچار مشکل می‌شود و نسخه شفابخش توسعه ارتباطات ثابت و پر سرعت است و ما می‌خواهیم مشکل ارتباطات ثابت را حل کنیم تا از این طریق بستری برای تحقق نسل‌های آینده شبکه تلفن همراه نیز باشد و حتما فیبر نوری باید تا پای بی تی اس‌ها برود.
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه وقتی درخواست پهنای باند را از شورای عالی فضای مجازی کرده اید به معنای این نیست که دچار کمبود باند هستیم، افزود: برنامه یکساله وزارت ارتباطات را برای افزایش پهنای باند کشور در جلسه شورای عالی فضای مجازی مطرح کردم که رئیس جمهور به دلیل کمبود وقت، دستور بررسی و کارشناسی بیشتر را دادند تا در جلسه بعدی تصمیم‌گیری شود.
وی با اشاره به اینکه هیچ کسی در دولت به دنبال ایجاد محدودیت نیست گفت: رئیس جمهور بر ارائه اینترنت پرسرعت تاکید دارند همچنان که این از شعار‌های ایشان در دوران تبلیغات انتخاباتی بود.