تنظیمات
تصویر
مشخصات خبر
اندازه فونت :
چاپ خبر
شاخه : فناوری
لینک : econews.ir/5x3165415
شناسه : 3165415
تاریخ :
حمایت ایمیدرو از کسب و کارهای دانش بنیان اقتصاد ایران: رئیس هیات عامل ایمیدرو گفت:یکی از وظایف دولت به ویژه سازمان های توسعه ای مثل ایمیدرو حمایت از کسب و کارهای دانش بنیان نوظهور مبتنی بر فناوری است که بتوانند بیشترین نرخ رشد را کسب کنند.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ، وجیه الله جعفری رئیس هیأت عامل ایمیدرو در آئین افتتاح جشنواره و نمایشگاه ایده‌های ارزش آفرین (اینوماین ۳) گفت: امروز احساس نیاز برای گذر از اقتصاد منبع محور به اقتصاد دانش بنیان در تمامی جوامع بیش از پیش احساس می‌شود و در این راستا باید زمینه تولید محصولات دانش‌بنیان را از طریق شکل‌گیری کسب و کار دانش بنیان کوچک و متوسط فراهم کرد تا از دایره رقابت جا نمانیم.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: ما بر این باوریم که سرمایه‌های اقتصادی کشورمان تنها محدود به منابع زیرزمینی مانند نفت و معادن نیست بلکه نیروی انسانی سرمایه اصلی به حساب می‌آید؛ در واقع اصول بنیادی اقتصاد دانش‌بنیان بر نیروی انسانی خلاق و متخصص استوار شده است.

جعفری افزود: بر این اساس، کشور ما با در اختیار داشتن جمعیت جوان و پتانسیل‌های بالا در زمینه‌های فناوری، چند سالی است که در این مسیر حرکت خود را آغاز کرده است و با وجود تحریم‌های ظالمانه، اقتصاد کشور در حال تغییر شکل از منبع‌محوری به دانش‌بنیانی است.

اقدامات ایمیدرو در حوزه ارتقا نوآوری و حمایت از مؤلفه‌های مرتبط با آن

رئیس هیأت عامل ایمیدرو با اشاره به مهم‌ترین اقدامات این سازمان در حوزه ارتقا اکو سیستم نوآوری و حمایت از مؤلفه‌های مرتبط با آن، گفت: تأسیس مؤسسه پژوهشی و آموزشی دانشگاه تهران و ایمیدرو (یونیدرو)، تأسیس مرکز نوآوری و توسعه کسب و کارهای نوین در حوزه معدن و صنایع معدنی (ایمینو)، ایجاد مرکز هوشمندی و رصدخانه فناوری و نوآوری صنایع معدنی و اجرای پروژه‌های پژوهشی، کاربردی و تقاضا محور از جمله اقدامات ایمیدرو در این بخش است.

وی گفت: معدن و صنایع معدنی با سهم ۲۳ درصد ارزش بورس و ظرفیت‌های بالقوه شرکت‌های این حوزه، شرایط همکاری هم افزا با دانشگاه و مراکز علمی را دارا است.

جعفری افزود: امیدواریم با کمک و حمایت شرکت‌ها و مجموعه دانشگاهی در بخش معدن و صنایع معدنی بتوانیم نوآوری و ارائه ایده برای حل مسائل مرتبط با تولید را بیش از پیش شاهد باشیم.

کاهش ضایعات و کربن در بخش تولید

جعفری در بخش دیگری از سخنانش گفت: برنامه ریزی برای کسب دانش «کاهش ضایعات و کربن در بخش تولید» از طریق برگزاری جشنواره اینوماین مورد توجه است. امروز بحث کربن و ضایعات صفر در صنعت در شمار الزامات شرکت‌های جهانی قرار گرفته است. به طور حتم استفاده از ظرفیت‌های علمی از مراحل اکتشاف، استخراج و در بخش نهایی (تولید محصول) ما را به ضایعات صفر نزدیک خواهد کرد.

برنامه تعریف ۱۲ میلیارد دلار طرح تا سال ۱۴۰۴

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در بخش دیگری از سخنانش اعلام کرد: ایمیدرو از آغاز به کار خود، ۲۳ میلیارد دلار سرمایه گذاری با بخش خصوصی تعریف کرد و تا سال ۱۴۰۴ این رقم تا ۳۵ میلیارد دلار افزایش خواهد یافت. ایمیدرو در طول چند سال گذشته تلاش کرده تا در حوزه تنظیم و تسهیل گری و به ویژه بسترسازی برای بخش خصوصی اقدامات توسعه‌ای را عملیاتی کند.

جعفری عنوان کرد: در این راستا ۷.۶ میلیارد دلار از طرح‌ها توسط بخش خصوصی و با هدایت و حمایت ایمیدرو تعریف شد که ۲.۷ میلیارد دلار آن در سال گذشته افتتاح شد. اعتقاد داریم حضور بخش خصوصی باید در اجرا پررنگ شده و ایمیدرو عملکرد حمایتی و توسعه‌ای خود را دنبال کند.