تنظیمات
تصویر
مشخصات خبر
اندازه فونت :
چاپ خبر
شاخه : سیاست
لینک : econews.ir/5x3159969
شناسه : 3159969
تاریخ :
امیرعبداللهیان در گفتگو با جیحون بایرام اف؛ تهران و باکو باید مانع سوء تفاهم درمناسبات شوند اقتصاد ایران: امیرعبداللهیان و جیحون بایرام اف در این گفتگوی تلفنی بر همکاری‌های مشترک و رفع برخی سوءتفاهم‌ها تاکید کردند.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و جیحون بایراموف وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان در تماس تلفنی، راهکار‌های ارتقای روابط دوجانبه و آخرین تحولات منطقه‌ای را بررسی کردند.

امیرعبداللهیان و جیحون بایرام اف در این گفتگوی تلفنی بر همکاری‌های مشترک و رفع برخی سوءتفاهم‌ها تاکید کردند.

وزیر امور خارجه کشورمان با تاکید بر ضرورت احترام متقابل و استقلال، حاکمیت و تمامیت ارضی کشور‌ها افزود: تهران و باکو دارای روابط دیرینه‌ای با یکدیگر هستند.

وی تصریح کرد: دو کشور باید مانع سوءتفاهم در مناسبات شوند، شایسته است به سرعت روابط خود را در مسیر درست و رو به رشد ادامه دهند.

امیرعبداللهیان همچنین در این‌ گفتگوی تلفنی تاکید کرد: توقع تهران این است که مشکل تردد ترانزیتی کامیون‌ها رفع شود.

وزیر امور خارجه ایران با اشاره به عمق روابط دو کشور افزود: تهران و باکو دشمنانی دارند و نباید به دشمنان فرصت اخلال در مناسبات بین دو کشور را داد و نگرانی‌ها هم باید از طریق گفتگو و همکاری حل و فصل شود.

جیحون بایراموف وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان نیز در این گفتگوی تلفنی، رابطه با جمهوری اسلامی ایران را دوستانه توصیف و اضافه کرد: روابط با کشور‌های دوست برای جمهوری آذربایجان در اولویت قرار دارد. وی بر حل و فصل مشکلات از طریق گفتگو و در فضایی آرام و صمیمانه تاکید کرد.

جیحون بایراموف پیشنهاد کرد که مقامات گمرک دو کشور برای حل مشکلات ترانزیت کالا‌های ایرانی گفتگو کنند. وی همچنین بر پیگیری آزادی دو راننده کامیون ایرانی تاکید کرد. در این گفتگوی تلفنی، وزرای امور خارجه دو کشور از یکدیگر برای سفر به تهران و باکو دعوت کردند.