بسته ابزارهای حمایتی وزارت صمت ویژه اقلام دانش بنیان ابلاغ شد

اقتصاد ایران: بسته ابزارهای حمایتی وزارت صمت ویژه اقلام راهبردی دانش بنیان با همکاری معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری و وزارت صنعت، معدن، تجارت، در راستای تولید و صادرات ابلاغ شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، در راستای اجرایی‌سازی تکلیف بند الف ماده ۱ قانون جهش تولید دانش‌بنیان و زمینه‌سازی جهت توسعه صنعتی صادرات محور فناورانه و دانش‌بنیان، بسته ابزارهای حمایتی وزارت صمت، ویژه اقلام راهبردی دانش بنیان و فناورانه ابلاغ شد.

در این بسته حمایتی که به امضاء وزیر صمت و معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور رسیده است، مطابق قانون جهش تولید دانش بنیان، اقلامی راهبردی محسوب می‌شوند که طبق قانون دارای یک یا چند ویژگی ارزبری بالای یک میلیون دلار، پتانسیل صادرات بالا، نقش آفرین بودن در حوزه امنیت غذایی، دفاعی، سلامت، صنعت و امنیت باشند. همچنین محصولاتی که تأمین آنها از خارج در شرایط تحریم و ... می تواند آسیب زا باشد و واردات این محصولات با روند تحولات کشور در حوزه فناوری تناسب ندارد، جزو اقلام راهبردی محسوب می شوند.

بر اساس این توافقنامه، تمام اقلام راهبردی از بالاترین اولویت تخصیص ارز برای واردات مواد اولیه ماشین آلات بهره‌مند خواهند شد. بهره‌مندی از مزایای واگذاری حقوق انتفاع عرصه و اعیان در شهرک‌ها و نواحی صنعتی و بهره‌مندی از بالاترین اولویت از منابع تبصره ۱۸ قانون بودجه، از جمله حمایت‌هایی است که از کلیه اقلام راهبردی صورت خواهد گرفت؛ مطابق این تفاهمنامه حمایت‌هایی نیز از محصولات دارای صادرات بالا صورت خواهد گرفت.

همچنین بر اساس تبصره بند ۲ این تفاهم نامه، در مورد بنگاه های دارای واحد تحقیق و توسعه رتبه بندی شده توسط وزارت صمت با رتبه ۱ و ۲ در صورت به کارگیری فناور دارای تجربه تحقیق و توسعه در یکی از مراکز یا بنگاه های پیشگام جهانی، میزان صادارت لازم جهت قرار گرفتن در هر دسته حمایتی، با ضریب ۲ محاسبه خواهد شد.

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ