اصفهانی‌ها امسال ۱۰ روز هوای پاک نفس کشیدند

اقتصاد ایران: اصفهان- کلان‌شهر اصفهان از ابتدای سال جاری تاکنون تنها ۱۰ روز هوای پاک داشته است.

به گزارش خبرنگار مهر، کلان‌شهر اصفهان بر پایه آمار اداره کل حفاظت محیط زیست استان از ابتدای فروردین تا نوزدهم تیرماه ۱۴۰۳ طی ۱۱۲ روز، ۱۰ روز هوای پاک، ۷۸ روز هوای قابل قبول (سالم)، ۱۹ روز هوای ناسالم برای گروه‌های حساس و چهار روز هوای ناسالم برای عموم شهروندان (وضعیت قرمز) را تجربه کرد.

همچنین شاخص کیفی هوای کلان‌شهر اصفهان بر اساس داده‌های ۱۶ ایستگاه سنجش فعال در ۲۴ ساعت منتهی به ساعت هفت صبح چهارشنبه بیستم تیرماه با میانگین ۸۵ وضعیت قابل قبول را نشان می‌دهد.

بر اساس داده‌های سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان محیط‌زیست (منطقه اصفهان) شاخص هوای این کلان‌شهر امروز در ساعت انتشار این گزارش در ایستگاه خیابان احمدآباد با عدد ۱۳۲ و خیابان زینبیه و کردآباد ۱۰۷ AQI در وضعیت نارنجی و ناسالم برای گروه‌های حساس است.

شاخص هوای اصفهان همچنین در ایستگاه خیابان ۲۵ آبان و بولوار کاوه با عدد ۷۶، میدان انقلاب ۷۹، پارک زمزم با عدد ۵۷، بزرگراه خرازی ۱۰۰، دانشگاه صنعتی و رهنان ۸۹، خیابان رودکی ۸۳، سپاهان‌شهر ۸۴، خیابان‌های میرزا طاهر و فرشادی ۶۶، خیابان فیض ۹۳ و ایستگاه ولدان ۷۳ AQI وضعیت زرد و قابل قبول را نشان می‌دهد.

امروز شاخص هوا در خمینی‌شهر با میانگین کیفی ۵۴، زرین‌شهر ۶۶، مبارکه ۷۰ و نجف آباد ۶۷ در وضعیت قابل قبول و در کاشان با میانگین ۱۶۲ AQI در وضعیت قرمز و ناسالم برای عموم شهروندان است. شاخص هوا در سجزی با میانگین کیفی ۱۳۴ و در شاهین شهر و قهجاورستان ۱۰۸ AQI در وضعیت نارنجی و ناسالم برای گروه‌های حساس ثبت شد. ایستگاه سنجش آلودگی هوا در شهرک صنعتی دولت آباد قطع است.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

این شاخص به طور معمول برای پنج آلاینده هوا شامل مونوکسیدکربن (CO) ، اُزن (O۳)، دی اکسید نیتروژن (NO۲)، دی اکسید گوگرد (SO۲) و ذرات معلق زیر ۲.۵ میکرون (PM۲.۵) اندازه گیری و به طور روزانه در ایستگاه‌های پایش هوا، ثبت می‌شود.

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ