هوای اصفهان در وضعیت خطرناک است/ شاخص ۵۰۰

اقتصاد ایران: اصفهان- شاخص کیفیت هوای کلانشهر اصفهان و کاشان صبح دوشنبه چهارم تیرماه وضعیت خطرناک را نشان می‌دهد.

به گزارش خبرنگار مهر، شاخص کیفی هوای کلان‌شهر اصفهان بر اساس داده‌های ۱۵ ایستگاه سنجش فعال در ۲۴ ساعت منتهی به ساعت هفت صبح دوشنبه چهارم تیرماه با میانگین ۵۰۰ وضعیت خطرناک را نشان می‌دهد.

بر اساس داده‌های سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان محیط‌زیست (منطقه اصفهان) شاخص هوای این کلان‌شهر امروز در ساعت انتشار این گزارش در ایستگاه خیابان ۲۵ آبان با عدد ۲۳۶ و ایستگاه ولدان با ۲۶۰ AQI در وضعیت بنفش و بسیار ناسالم و در ایستگاه پارک زمزم با شاخص ۵۰۰، بزرگراه خرازی با ۳۱۵ و زینبیه ۳۶۵ AQI در وضعیت خطرناک است. شاخص هوا همچنین در ایستگاه خیابان احمدآباد ۱۸۴، میدان انقلاب ۱۷۰، دانشگاه صنعتی ۱۷۶، رهنان ۱۷۰ و سپاهان شهر ۱۵۹، فرشادی ۱۹۷، خیابان فیض ۱۸۳، بولوار کاوه ۱۸۲، کرداباد ۱۸۳، خیابان میرزا طاهر ۱۵۷ در وضعیت قرمز و ناسالم برای عموم شهروندان است.

همچنین اداره کل هواشناسی استان اصفهان طی روزهای گذشته با صدور ۲ هشدار سطح زرد اعلام کرده است که از بعد از دوشنبه چهارم تیرماه تا اواخر وقت پنجشنبه هفتم تیرماه به سبب تداوم ناپایداری‌های همرفتی، وزش باد شدید و خیزش گردوخاک، کاهش کیفیت هوا و شعاع دید به ویژه در مناطق شرق، شمال شرق، مرکز و جنوب استان و به ویژه کلانشهر اصفهان پیش بینی می‌شود.

بنا بر اعلام اداره کل هواشناسی اصفهان، باد شدید، توفان لحظه‌ای توأم با گردوخاک طی امروز و روز سه‌شنبه در همه مناطق استان به ویژه مناطق مرکزی، شمال غرب و شرق اصفهان پیش‌بینی می‌شود و روزهای چهارشنبه و پنجشنبه، مناطق شرقی به خصوص خور و بیابانک، اردستان، ورزنه، مهاباد، انارک، چوپانان، نائین فرا خواهد گرفت.

امروز شاخص هوا در سجزی با میانگین ۲۳۶، شاهین شهر با میانگین ۲۳۴ و قهجاورستان با میانگین ۲۲۶ AQI در وضعیت بنفش و بسیار ناسالم و در کاشان با ۳۱۴ AQI خطرناک ثبت شد.

همچنین هوای مبارکه با میانگین ۱۱۲، نجف آباد ۱۴۰ و زرین شهر با عدد ۱۰۲ وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس را نشان می‌دهد. هوای خمینی شهر با میانگین ۱۵۷ برای عموم شهروندان ناسالم است.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.
این شاخص به طور معمول برای پنج آلاینده هوا شامل مونوکسیدکربن (CO) ، اُزن (O۳)، دی اکسید نیتروژن (NO۲)، دی اکسید گوگرد (SO۲) و ذرات معلق زیر ۲.۵ میکرون (PM۲.۵) اندازه گیری و به طور روزانه در ایستگاه‌های پایش هوا، ثبت می‌شود.
شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ