جلیلی: انقلاب نقش موثر زن در جامعه را به دنیا نشان داد

اقتصاد ایران: نامزد انتخابات گفت: امروز ملت ما در یک تجربه ۴۵ ساله از ابتدای بروز انقلاب خود در سال ۴۲ با حرکتی که شروع کرد، تصویر و نقش موثر زن در جامعه را به دنیا نشان داد.

- اخبار سیاسی -

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم، سعید جلیلی نامزد چهاردهمین انتخابات ریاست جمهوری عصر امروز با حضور در میان جمعی از زنان و دختران در سالن حجاب تهران گفت: توضیحات زیادی درخصوص اینکه یک جهان فرصت داریم و اینکه چطور می‌توان کشور را جهش داد داده‌ام، اما در این جلسه از زاویه دیگری این بحث را مطرح می‌کنم.

وی ادامه داد: در نگاه اول برخی فرصت‌های سخت افزاری در ذهن فهرست می‌شود، اما اگر صحبت از یک جهان فرصت صحبت می‌کنیم منظور فرصت‌هایی است که می‌تواند کشور را ارتقا و جهش دهد و یکی از آن فرصت‌ها، فرصت زنان جامعه ما است.

جلیلی با طرح این سوال که آیا این صرفا یک شعار تبلیغاتی در یک جلسه انتخاباتی است؟ گفت: خیر، این یک برنامه مهم است که دولت باید در چهار سال فرصت خود عملیاتی کند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری ضمن یادآوری نقش زنان در 45 سال گذشته کشور گفت: ما با این تجربه تاریخی اگر توانستیم در عرصه‌هایی مقاومت کنیم، قطعا آن را مرهون یک نگاه بزرگ به زنان و به جامعه‌ای هستیم که جمعیت کشور ما را تشکیل می‌دهند. چرا امروز می‌بینید دشمنان شما از بین همه موضوعاتی که برای هجمه قرار دادن وجود دارد، روی یک موضوع بیشتر متمرکز می‌شوند.

وی تصریح کرد: همین دشمنان ما که رفتارهایشان روشن و مشخص است، وقتی ده‌ها هزار زن هدف موشک‌های رژیم صهیونیستی قرار می‌گیرند احساس ناراحتی که نمی‌کنند هیچ؛ با قاتلان این زنان شهید عکس یادگاری می‌گیرند و رسما اعلام می‌کنند 14 میلیارد دلار کمک نظامی هم به آنها کرده‌اند.

جلیلی در جمع زنان و دختران گفت: این یک پرده نمایش است چراکه برای فوت یک خانم در کشور ما از خود بایدن و مکرون گرفته تا نخست وزیر انگلیس، استرالیا اشک تمساح می‌ریزند اما در برابر کشتار هزاران زن و کودک سکوت کرده‌اند؟. پس باید اینکه چرا برای ما اشک تمساح می‌ریزند و چرایی این مساله را باهم تحلیل کنیم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: آنها با همه رسانه‌ها و ظرفیت‌هایشان آمدند که بگویند ما نگران زنان ایران هستیم اگر اینطور بود پس چرا در 7 تیر سال 1366 که زنان سردشت و کُرد عزیزمان زیر سنگین‌ترین حملات دشمن مورد حمله شیمیایی قرار گرفتند حتی قطعنامه که هیچ بیانیه هم صادر نکردند.

جلیلی خاطرنشان کرد: آیا فکر می‌کنید یک نقطه ضعف در جامعه ایرانی پیدا کردند تا به آن حمله کنند، نه اینطور نیست‌ آنها نگران این هستند که تمدن غرب با 5 قرن سابقه خود که مثل بهمن بزرگ‌تر هم شده، به بن بست رسیده است.

وی با اشاره به تمدن غرب امروز در موضوعات اساسی به بن‌بست‌های جدی خورده است، گفت: تمدن غرب به زن یک نگاه تحقیرآمیز و تبعیض‌آمیز دارد. نگاهی که زن را صرفاً برای مقاصد اقتصادی می‌خواهند و نتیجه آن طبق آمارهای خودشان به اوضاع نابه‌سامان در حوزه زن و خانواده رسیده است.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری بیان داشت: امروز ملت ما در یک تجربه 45 ساله از ابتدای بروز انقلاب خود در سال 42 با حرکتی که شروع کرد، تصویر و نقش موثر زن در جامعه را به دنیا نشان داد. اما غرب از چه زمانی به زنان حق رای را داد؟ حدود 100 سال پیش. اما شما امروز اندیشه‌ای را می‌بینید که 1400 سال پیش پیامبرش به زنان همانند مردان اجازه بیعت می‌داد‌.

وی با تاکید بر اینکه این همان اندیشه دینی است، گفت: اگر می‌بینید آن‌ها روی نقطه‌زن متمرکز شده‌اند به دلیل آن است که این، نقطه قوت جمهوری اسلامی است. چرا در دفاع مقدس موفق شده‌ایم؟ به دلیل حضور قدرت بزرگ زنان در پشت جبهه.

جلیلی بار دیگر فرصت حضور زنان در جامعه را از جمله فرصت‌هایی برشمرد که باید به رخ جهان کشید و گفت: جامعه‌ای که زنان در آن موفق هستند جامعه‌ای است که بنیان آن موفق است و بنیان هر جامعه خانواده است. غرب از نقش زنان ما در جمهوری اسلامی نگران است. چه در زمان رضاخان چه در نهضت انقلاب اسلامی و چه در دفاع مقدس. آنها می‌بینند زنان در مراحل مختلف انقلاب اسلامی چه نقشی را ایفا کردند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود: وقتی که از جهان فرصت حرف می‌زنیم، لازمه‌اش این است که هر ایرانی یک نقش پرشکوه را ایفا کند. نیمی از جامعه ما زنان ما هستند. غرب می‌خواهد از زن یک عنصر تک بعدی در مسائل اقتصادی ایجاد کند. زنان می‌توانند در محیط خانواده و در قالب فرزند خانواده و همسر و مادر نقش ایفا کند. امروز بسیاری از آسیب‌های اجتماعی که دنیا با آن درگیر است ناشی از نبود نقش مادر است. همه‌ی اینها باعث حفظ بنیان‌های خانواده می‌شوند. همه‌ی اینها به معنای این است که وقتی شما این نقش‌ها را ایفا کردید، حضور فعال زن در اجتماع باعث تقویت این نقش مؤثر می‌شود و حجاب اینجا مؤثر می‌شود.

وی ادامه دارد: لازمه حیات طیبه ایمان و عمل صالح است و زن و مرد هیچ فرقی با هم ندارند. زن و مرد وقتی که در کنار هم نقش خود را ایفا کنند باعث ایجاد حیاط طیبه می‌شوند. در قرآن آمده است که ای کسانی که ایمان آوردید اگر خدا بخواهد یک مثال بزند از یک فرد مؤمن، یک زن را مثال می‌زند. حضرت مریم را مثال میزند.

جلیلی خاطرنشان کرد: اگر می‌گویید جهان فرصت، لازمه‌اش این است که بدانیم عرصه چیست و برای اتفاقات تحلیل داشته باشیم. امروز تمدن غرب جوهره زن را از او گرفته است و ملت ما امروز خواهان آزادی زن است. امروزه جامعه و تمدن غرب به دلیل ضعف و افراطی که در نادیده گرفتن نقش زن داشته است، در عرصه نقش زن ضعیف شده است و نقطه مقابل آن حضور فعال زنان در جامعه ماست که تمام تلاش خود را در جهت تربیت نسل آینده می‌کنند. اگر زنی نقش پرشکوه خود را ایفا می‌کند، آیا دولت باید به آن زنان بی‌تفاوت باشد؟ نباید دولت قدردان این ایفای نقش باشد؟

وی در رابطه با نقش زنان در حل مسائل کشور نیز تصریح: ما بررسی کردیم، بسیاری از هزینه‌ها در کشور تخصیص داده می‌شود و کنار گذاشته می‌شود که به فلان دستگاه بدهیم تا مشکلات اجتماعی را برطرف کند اما آن مشکلات حل نمی‌شود. در همین شرایط، زنان ما بدون هیچ بودجه‌ای این کارها را انجام می‌دهند و نسلی را بدون مشکل اجتماعی تقدیم جامعه می‌کند. بهتر نیست دولت این مشکلات را بدون واسطه با حضور زنان حل کند؟

نامزد انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: خانواده‌های سالم ما باید تفریحات سالم داشته باشند. اما این امکان در اختیارشان نیست. بخش‌های دولتی، امکانات فراوان دولتی سیاحتی - زیارتی دارند. امکانات فراوانی که عده‌ای خاص از آن استفاده می‌کنند. ما بررسی کردیم، عمده این امکانات در هشت ماه سال بلافاصله است. در حالی‌که با آن‌ها می‌توان میلیون‌ها نفر را جهت داد که از آن استفاده کنند. اگر بخواهیم تفریحی در قالب خانواده صورت بگیرد، می‌توان با امکانات صحیح و مدیریت صحیح به گونه‌ای انجام داد که خانواده شما اوقات فراغت مفرح به پشتوانه دولت داشته باشند.

جلیلی با تاکید بر اینکه امروز هم باید از فرصت‌های ایجابی‌مان استفاده کنیم و هم جلوی کسانی‌که نمی‌خواهند چنین عزت و شکوهی بروز پیدا کند را بگیریم گفت: دولتی می‌تواند در اقتصاد موفق باشد که کل زنجیره را با هم ببیند و از هیچکدام غافل نشود. حجاب یک نقطه امتیاز است و با آن است که زن می‌تواند نقش خود را درست ایفا کند. اگر زنی خواست در اجتماع نقش ایفا کند نباید نقش مادرانه و همسرانه‌اش مانع از فعالیت اجتماعی او شود. اگر دولت برنامه جامعی داشته باشید، می‌فهمید که شما هستید که این زنجیره را تعریف می‌کنید.

وی در پایان سخنان خود گفت: معتقدیم اگر می‌خواهیم یک ایران جهش داشته باشیم، باید یک جهان فرصت که بخش عمده‌ای از آن زنان و دختران ما هستند را فعال کنیم. معتقدیم با چنین نگاهی، با کمک همسران و بانوان ما در عناوین مختلف، می‌توانیم یک جامعه پرشکوه داشته باشیم.اگر صحبت از زن می‌کنیم، شامل همه زنان ایران من جمله زن روستایی، عشایر، پزشک، دانشگاهی و… همه‌ی آن‌ها باید ارج نهاده شوند و بتوانند نقش خود را ایفا کنند.

انتهای پیام/

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ