سه اولویت شورای فرهنگ عمومی در سال جاری مشخص شد

اقتصاد ایران: دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور می‌گوید: با هدف ایجاد تمرکز و داشتن رویکرد محتوایی مشخص در جلسات شورا، پیشنهاد می‌شود امسال سه محور کلی هویت، امید و انسجام اجتماعی به عنوان محورهای کلی دستور جلسات شورا قرار بگیرد.

- اخبار فرهنگی -

به گزارش خبرگزاری تسنیم، عاطفه خادمی دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور در هشتصد و بیست و دومین جلسه شورای فرهنگ عمومی کشور که به ریاست وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و با حضور اعضا برگزار شد، طرح محتوایی جلسات این شورا در دوره جدید را ارائه داد.

وی در تشریح سه محور اصلی برنامه‌های این شورا در دوره جدید گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد بسیاری از مسائل مترتب بر فرهنگ عمومی و سبک زندگی مردم به ضعف در لایه‌های هویتی و شناختی آنها گره خورده است.

عاطفه خادمی افزود: در عصر دیجیتال و هوش مصنوعی باز هم انسان در پی پاسخ به پرسش من کیستم، به دنبال کسب هویت، حتی در فضای رسانه تشبه به آنچه می‌پسندند و هویت خود می‌پندارد، است.

دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور خاطرنشان کرد: مسئله  عمیق شدن شکاف‌های فرهنگی و اجتماعی و در نتیجه آسیب‌پذیر شدن انسجام اجتماعی و مشارکت مردم در عرصه عمومی، مسئله دیگری است که در فضای فرهنگی اجتماعی کشور بسیار خودنمایی می‌کند.

وی تصریح کرد: پس بی‌راه نخواهد بود اگر شورای فرهنگ عمومی کشور در دوره جدید فعالیت‌های خود همه مسائل فرهنگی را از سه محور اصلی هویت، انسجام و امید اجتماعی پیگیری کند.

خادمی گفت: داشتن عینک انسجام و امید اجتماعی در تحلیل مسائل فرهنگی به ما کمک می‌کند تا در هر تصمیم و اقدام و سند و راهبردی به اثر آن موضوع بر تغییر امید و انسجام اجتماعی بیندیشیم و از این منظر بسیاری از تصمیمات به ظاهر فرهنگی، اقتصادی و سیاسی دیگر در سبد تصمیم سیاستگذار قرار نخواهد گرفت و چه بسا نوآوری‌های فرهنگی و اجتماعی بتواند مسیر مشارکت عمومی و افزایش نشاط اجتماعی را فراهم کند.

وی افزود: سنجیدن پیامدهای تصمیمات سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی از منظر تغییری که در شاخص امید اجتماعی و انسجام اجتماعی ایجاد می‌کند، رویکرد تازه‌ای در دوره جدید می‌شود.

 خادمی با اشاره به اینکه در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی به مسئله امید به عنوان شاه‌کلید دستیابی به اهداف 40 ساله دوم انقلاب پرداخته شده، گفت: متأسفانه هنوز در سطح ملی چنان که باید و شاید با برنامه و اجماع نخبگان و دستگاه‌های فرهنگی و کنشگران عرصه فرهنگ به آن پرداخته نشده است.

دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور، داشتن تصویر روشن از آینده را لازمه امید آفرینی دانست که موجب حرکت جمعی یک جامعه برای محقق کردن آن تصویر و افزایش انسجام و همدلی خواهد شد.

 خادمی خاطرنشان کرد: با هدف ایجاد تمرکز و داشتن رویکرد محتوایی مشخص در جلسات شورا، پیشنهاد می‌شود امسال سه محور کلی هویت، امید و انسجام اجتماعی به عنوان محورهای کلی دستور جلسات شورا قرار بگیرد و سایر موضوعات و مسائل فرهنگی ذیل این سه محور بحث شوند.

بنابراین گزارش مسائلی مانند هویت ملی، هویت زن، هویت خانواده ایرانی، هویت و مظاهر سبک زندگی مدرن، هویت اقشار و انسجام اجتماعی، هویت فردی نوجوان و مصرف فرهنگی، امید اجتماعی، انسجام اجتماعی و ابعاد فرهنگی برای تولید با مشارکت مردم اولویت‌های موضوعات شورای فرهنگ عمومی در سال 1403 خواهد بود.

 

انتهای‌پیام/

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ