چاپ کتب درسی با کاغذ ایرانی در دولت سیزدهم

اقتصاد ایران: تهران - ایرنا - وزیر آموزش و پرورش گفت: کتب درسی با کاغذ صدرصد ایرانی برای اولین بار پس از انقلاب در دولت سیزدهم چاپ شده است.

به گزارش ایرنا از وزارت آموزش و پرورش، رضامراد صحرایی در صفحه ویراستی اش نوشت: در سال‌های اخیر مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) چندین بار بر ورود اسناد لانه جاسوسی به کتب درسی اشاره کردند تا جایی که فرمودند: " این اسناد [لانه جاسوسی]، توطئه‌های آمریکا علیه ملّت ایران را نشان می‌داد؛ هفتاد هشتاد جلد شده. شماها که وقت نمی‌کنید بخوانید این کتاب‌ها را، [امّا] من یک وقتی به آموزش و پرورش گفتم مضامین این کتاب‌ها را در کتاب‌های درسی بیاورید، متأسّفانه نکردند. این [اسناد] نشان می‌دهد که آمریکایی‌ها در این مدّتی که در ایران حضور داشتند ــ یعنی مثلاً از حدود سال ۲۸ و ۲۹ ــ چه کارهایی در ایران کردند، چه توطئه‌هایی و چه خیانت‌هایی انجام دادند".

وی در بخش دیگری نوشت: همچنین رهبر معظم انقلاب سال ۱۳۹۵ با تأکید بر اینکه حدود ۷۰ جلد کتاب از مدارک به‌دست‌آمده از سفارت آمریکا تدوین شده است ضمن انتقاد از بی‌توجهی به این کتاب‌های مهم و ارزشمند در مدارس و دانشگاه‌های کشور متذکر شدند: "این کتاب‌ها حدود ۷۰ جلد است، شماها آن را خوانده‌اید؟ چرا از مضامین برگزیده این کتاب‌ها در مجموعه مدارس، دبیرستان‌ها و دانشگاه‌های ما هیچ نشانه‌ای نیست" و این یکی از اعتراضات من است، وزیر آموزش و پرورش در جلسه است، چرا این‌ها را داخل کتاب‌های درسی قرار نمی‌دهید؟ چرا نمی‌گذارید نسل جوان و جدید ما بفهمد و بداند که آمریکا با اینجا چه کرده است و چه توطئه‌هایی زیر سر داشته است؟"

صحرایی عنوان کرد: حالا پس از چندین سال در دولت شهید جمهور مطالبه چندین ساله رهبرانقلاب برای بازخوانی اسناد لانه جاسوسی تحقق یافت مجموعه ای بالغ بر ۵۶ سند از اسناد لانه جاسوسی آمریکا که تعدادی از آنها، از سال ۱۳۹۹ در کتابهای درسی درج شد و بخش قابل‌توجهی نیز با طراحی آموزشی متمایز و با تأکید بر اهمیت درج بخشهایی از عین سند، در سال تحصیلی ۱۴۰۱ ــ ۱۴۰۲ آماده شده و از مهر ۱۴۰۲ ،در ۱۸ کتاب درسی دوره تحصیلی متوسطه، درج شده است و همچنین، بهسازی تعدادی از کتاب‌ها در زمینه سواد رسانه‌ای انجام شده است.

وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: یکی دیگر از اقدامات مهم که در سال ۱۴۰۲ انجام شد، ارزشیابی برنامه‌های درسی رشته‌های فنی و حرفه‌ای بود که پس از فرایندی طولانی به اتمام رسید . در این فرایند، برنامه‌های درسی عمده رشته‌های فنی و حرفه‌ای بر اساس تحولات بازار کار، ارزیابی از محیط‌های آموزشی، هنرجویان و هنرآموزان و با توجه به مطالعاتی که در زمینه آمایش سرزمینی انجام شده، مورد بررسی و ارزشیابی قرار گرفت که کار بسیار مهمی بود.

صحرایی همچنین نوشت: همچنین آغاز اصلاح برنامه‌های درسی فنی و حرفه‌ای بر اساس ارزشیابی‌ سال گذشته است که امیدواریم از مهر امسال، کتاب‌های پایه دهم رشته‌های فنی حرفه‌ای بر اساس این ارزشیابی ها اصلاح شود. بر اساس مسیری که در دو سال گذشته برای تحول مدنظر طی شد، طرحواره اجرای برنامه درسی ملی مدرسه در مدرسه به عنوان نقشه راه اقدامات تحولی سازمان پژوهش در سال ۱۴۰۳ نیز در دستور کار است. بر این اساس سال ۱۴۰۳ سال آغاز تولید آزمایشی بسته‌های تربیت و یادگیری برای پایه اول ابتدایی خواهد بود.

به گفته وی، برای اولین بار ما موفق به تامین ۱۰۰ درصدی کاغذ و مقوای مودر نیاز خود از طریق تولید داخلی شدیم و برای اولین بار پس از انقلاب اسلامی در سال ۱۴۰۲، هیچ قرارداد خارجی برای تامین کاغذ و مقوا منعقد نشد.

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ