کاهش خروج ارز از کشور با فعال شدن سامانه «جان»

اقتصاد ایران: معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم گفت: سامانه جان در کاهش خروج ارز از کشور نقش آفرینی می کند و منجر به تولید محصولاتی می شود که وارداتی و ارزبر هستند.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر سجاد محمد علی نژاد در آئین رونمایی از سامانه جریان اقتصادی نوین (نان) که امروز در وزارت علوم برگزار شد، یکی از دغدغه‌های جدی شرکت‌های دانش بنیان را بازار فروش آنها عنوان کرد و گفت: بیشتر شرکت‌های فناور از نوع شرکت‌های خرد و کوچک هستند که سرمایه لازم به ویژه در حوزه‌های تبلیغ را در اختیار ندارند به همین منظور ما نیاز به عرصه‌ای داریم که ارتباط سیستمی میان دستگاه‌های مختلف با شرکت‌های بزرگ ایجاد شود تا دستگاه‌ها در جریان دستاوردهای شرکت‌های دانش بنیان و هسته‌های فناور قرار گیرند، در همین راستا سامانه جان راه اندازی شده است.

معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم ادامه داد: سامانه جان که ذیل سامانه نان قرار دارد، علاوه بر آنکه محصولات دانش بنیان شرکت‌ها را معرفی می‌کند، عرصه‌ای برای آشنایی جامعه با این دستاوردها و فروش و بازاریابی آنها است.

وی در ادامه درباره کارکرد سامانه جان توضیح داد و گفت: هر مجموعه دانش بنیانی می‌تواند محصولات خود را در این سامانه بارگذاری کند ضمن انکه مشتریان می‌توانند محصولات سفارشی خود را در آن به ثبت برسانند و از سوی دیگر اگر فردی نیاز جدیدی داشت می‌تواند آن را ثبت کند.

محمدعلی نژاد ضمن اشاره به اینکه این سامانه در کاهش خروج ارز نیز نقش آفرینی می‌کند و منجر به تولید محصولاتی می‌شود که وارداتی و ارزبر هستند، گفت: در حال حاضر ۱۲ هزار و ۵۰۰ واحد فناور در ۵۶ پارک فناوری کشور مستقر هستند که گردش مالی ۴۰ هزار میلیارد تومانی دارند و این سامانه می‌تواند این گردش مالی را افزایش دهد.

معاون فناوری و نوآوری وزیر علوم از ثبت حدود ۳ هزار شرکت دانش بنیان و واحد فناور مستقر در پارک‌های علم و فناوری در سامانه جان خبر داد و گفت: جان، در واقع یک نمایشگاه دائمی است که هم نیازهای کشور را رفع می‌کند و هم منجر به جلوگیری از خروج ارز از کشور می‌شود.

وی با اشاره به انعقاد تفاهم نامه‌ای بین وزارت علوم با وزارت صمت گفت: براساس این تفاهم نامه، سامانه توانیران به سامانه جان متصل خواهد شد و با اتصال این دو سامانه به یکدیگر، در صورتی که دستگاه‌ها نیاز داشته باشند تا بخشی از نیازهای خود را به کشور وارد کنند، از طریق ثبت نیاز در سامانه جان توسط شرکت‌های داخلی تأمین خواهد شد.

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ