اجرای طرح آبخیزداری در ۲۵درصد از اراضی کشور

اقتصاد ایران: رئیس گروه پژوهشی هیدرولوژی و توسعه منابع آب پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری گفت: برای پیشگیری از خسارت‌های ناشی از سیل، تاکنون حدود ۲۵ درصد از وسعت حوزه‌های آبخیز، اقدامات آبخیزداری انجام شده است.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ،    قرمز چشمه رئیس گروه پژوهشی هیدرولوژی و توسعه منابع آب پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری گفت: به طور کلی حدود ۷۴ میلیون هکتار حوزه‌های مرزی، چه ساحلی و چه غیرساحلی در کشور وجود دارد.

 
قرمز چشمه افزود: این میزان را بخواهیم بر حسب کیلومترمربع ارزیابی کنیم، حدود ۴۰ هزار کیلومترمربع حوزه‌های مرزی غرب کشور می‌شود و ۱۰۳ هزار شرق، ۴۲۴ هزار جنوب و ۱۳۳ هزار شمال به واحد کیلومترمربع است. 
 
رئیس گروه پژوهشی هیدرولوژی و توسعه منابع آب پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری در ادامه به خبرنگار صدا و سیما گفت: در حدود ۲۳ میلیون هکتار از اراضی آبخیزداری، عملیات مطالعه انجام می‌شود و در کل این ۷۴ میلیون هکتار حدود ۱۷ و ۶ دهم میلیون هکتار در این سواحل عملیات آبخیزداری اجرا شده و یا دردست اجرا است. 
 
وی در پاسخ به سوال خبرنگار مبنی بر میزان هدر رفت آب تصریح کرد: در حوزه‌های شمالی حدود ۶ هزار و ۲۰۰ میلیون مترمکعب و در سواحل جنوبی کشور نیز حدود ۷ هزار میلیون مترمکعب جریانی است که با وارد به دریا از کشور خارج می‌شود.
 
قرمز چشمه اظهار داشت: در حوزه‌های شرق و غرب کشور عدد بالاتری نسبت به هدر رفت آب نداریم، شاید کم‌تر از ششصد، هفتصد میلیون مترمکعب باشد.
 
رئیس گروه پژوهشی هیدرولوژی و توسعه منابع آب پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری تصریح کرد: در سال به طور متوسط ۱۴ میلیارد مترمکعب جریان آب از کشور خارج می‌شود. 
 
وی با تاکید بر اهمیت اجرای عملیات ابخیزداری در کشور گفت: کار‌های آبخیزداری با دو دیدگاه بیولوژیکی و مکانیکی انجام می‌شود. منظور از بحث مکانیکی ان است که شتاب و جریان آب را کم کرده و بتوانیم جریان آب را به طور موقت در آبراه‌ها ذخیره کنیم.
 
قرمز چشمه با بیان اینکه: در بحث بیولوژیک که کمتر به آن پرداخته شده، درمان دائمی در اجرای عملیات‌های آبخیزداری است گفت: اصلا نمی‌توانیم سیلاب را کنترل کنیم هدف ما مدیریت سیلاب است. باید حتما سیلاب رخ دهد، اما کنترل شده، چون در پایین دست ما به این روان آب‌ها نیاز داریم. 
 
عضو هیات علمی پژوهشکده خاک و آبخیزداری مهمترین علت افزایش وقوع سیل را نابودی پوشش گیاهی به شکل‌های مختلف و تعرض به حریم رودخانه عنوان کرده است.

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ