تحولات اوکراین|موضع آمریکا در قبال حملات به خاک روسیه

اقتصاد ایران: هشدار مسکو به غرب درباره بازی با آتش، ادعای زلنسکی درباره طرح روسیه برای حمله به خارکف، تاکید پوتین بر لزوم ایجاد منطقه حائل امنیتی، هشدار وزیر دفاع اوکراین درباره تشدید درگیری و اجازه کی‌یف از آمریکا برای حمله به روسیه، از رویدادهای مهم جنگ هستند.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، مقامات واشنگتن همچنان اصرار دارد که ایالات متحده نیروهای مسلح اوکراین را برای حمله به خاک روسیه تشویق نمی‌کنند. جان کربی، هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی در شورای امنیت ملی کاخ سفید شب گذشته در یک نشست خبری اعلام کرد، دولت ایالات متحده مقامات اوکراینی را برای حمله به عمق خاک روسیه تشویق نکرده و نمی‌کند.

او این مسئله را در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر اینکه آیا ایالات متحده با توجه به روند توسعه اوضاع در میدان نبرد در اوکراین، موضع خود را تغییر داده یا خیر، بیان و تاکید کرد: «خیر، مواضع ما تغییری نکرده و واشنگتن هرگز با حمله به سرزمین‌های روسیه موافقت نکرده است.»

پیش از این، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا نیز در جریان سفر به کی‌یف گفت که ایالات متحده اوکراین را تشویق به انجام حملاتی به خارج از خاک خود نکرده و تجهیزات لازم برای این کار را هم به کی‌یف نداده است. وی افزود: «البته آنها باید خودشان درباره اهداف نظامی تصمیم بگیرند.»

روز جمعه وزارت دفاع روسیه گزارش داد که 102 پهپاد مهاجم اوکراینی طی شبانه روز گذشته منهدم شده است. یادآوری شد که سامانه‌های پدافند هوایی روسیه 51 فروند پهپاد را در آسمان شبه جزیره کریمه ، 44 فروند را بر فراز قلمرو منطقه کراسنودار، 6 فروند پهپاد بر فراز منطقه بلگوراد و یک فروند را نیز در آسمان منطقه کورسک رهگیری و منهدم کردند.

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه نیز در تفسیر افزایش حملات پهپادی اوکراین به مناطق مسکونی این کشور هشدار داد که ادامه حمله به خاک روسیه "بازی با آتش" است. او ادامه داد: در پشت حملات نیروهای مسلح اوکراین به وضوح متصدیان آمریکایی و انگلیسی قرار دارند که همچنان به تامین تسلیحات سنگین و موشک‌های دوربرد برای کی‌یف ادامه داده و با این اقدام حملات به خاک روسیه را تایید می‌کنند. زاخارووا هشدار داد که این اقدام طرف اوکراینی بدون پاسخ باقی نخواهد ماند.

در ادامه می‌توانید تحولات مربوط به هشتصد و پانزدهمین روز جنگ اوکراین را دنبال بفرمایید:

***

زلنسکی پیشروی نیروهای روسی در منطقه خارکف را «نخستین گام» خواند

ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین، پیشروی نیروهای مسلح روسیه در نزدیکی خارکف را تنها «نخستین گام» یک عملیات تهاجمی گسترده خواند. وی این موضوع را شب گذشته، جمعه، در مصاحبه با خبرگزاری فرانسه بیان کرد و ابراز عقیده کرد که  عملیات جدید روسیه ممکن است از «چند مرحله» تشکیل شده باشد.

زلنسکی افزود: وخامت اوضاع در منطقه خارکف تنها آغاز ماجراست. در همین رابطه توانمندی‌های نیروهای مسلح اوکراین باید تقویت شود. من معتقدم که امروز ما حدود 25 درصد از آنچه را که نیاز داریم در اختیار داریم. صحبت بر سر ضرورت وجود سیستم های دفاع هوایی است.

زلنسکی همچنین اعتراف کرد که ارتش اوکراین به افراد بیشتری برای چرخش نیروها و بهبود روحیه آنها نیاز دارد. به گفته وی، "تعداد زیادی از تیپ‌ها با کمبود نیرو مواجه هستند".

 پیش بینی وزیر دفاع اوکراین درباره تشدید درگیری‌ها در منطقه خارکف

الکساندر سیرسکی، فرمانده کل نیروهای مسلح اوکراین روز جمعه اعلام کرد که اگر ارتش روسیه به پیشروی خود در نزدیکی خارکف ادامه دهد، نیروهای مسلح اوکراین با نبردهای سنگینی روبرو خواهند شد.

او گفت: «دشمن زمانی که متوجه انتقال نیروهای ما شد، خیلی زودتر از زمان برنامه ریزی شده دست به حمله زد. <...> به همین دلیل ما انتظار داریم که نبردهای سنگینی در پیش است و دشمن برای این کار آماده می شود. در چنین شرایطی باید از پیشروی بیشتر آنها جلوگیری کنیم.»

به گفته سیرسکی، هدف از حمله نیروهای روسی در منطقه خارکف رسیدن به پشت خطوط دفاعی نیروهای اوکراین است.  او افزود: هدف فرماندهی نیروهای مسلح روسیه، وادار کردن ارتش اوکراین به استفاده از ذخایر اضافی است.

این در حالی است که ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه ظهر جمعه در پایان سفر خود به چین گفت که نیروهای روسی کاملاً طبق برنامه در حال پیشروی در نزدیکی خارکف هستند و مسکو در حال حاضر هیچ برنامه‌ای برای تصرف این شهر ندارد. او افزود: عملیات نیروهای مسلح روسیه در جهت خارکف مربوط به ایجاد منطقه حائل امنیتی در پاسخ به حملات نیروهای مسلح اوکراین به مناطق مسکونی در خاک روسیه است.

تاکید مدودف بر لزوم ایجاد منطقه حائل امنیتی برای محافظت از روسیه 

دیمیتری مدودف، معاون رئیس شورای امنیت روسیه روز جمعه اعلام کرد که کشورهای غربی با ادامه سیاست‌های خصمانه خود مسکو را وادار خواهند کرد تا منطقه حائل امنیتی اوکراین را برای محافظت از خاک فدراسیون روسیه تا مرزهای لهستان گسترش دهد.

او شب گذشته در کانال تلگرام خود نوشت: «این اولین بار نیست که رئیس جمهور ولادیمیر پوتین تاکید می‌کند که برای حفظ زندگی امن شهروندان در مناطق مرزی کشور ما باید یک منطقه حائل امنیتی ایجاد کنم تا رژیم نئونازی کی‌یف دیگر امکانی برای هدف قرار دادن شهرهای روسیه (مسلماً از جمله تمام سرزمین‌هایی که به کشور بازگشته‌اند) را نداشته باشد ».

این سیاستمدار تاکید کرد که ارسال تسلیحات دوربرد به کی‌یف توسط کشورهای غربی، طرف روسی را مجبور خواهد کرد دیر یا زود این منطقه حائل امنیتی را گسترش دهد. برد موشک های Storm Shadow/SCALP-EG حدود 550 کیلومتر است. بنابراین، فاصله آنها از سرزمین های روسیه باید حداقل 550 کیلومتر باشد.

مدودف هشدار داد: «اگر روند ارسال تسلیحات دوربرد همچنان ادامه پیدا کند، منطقه حائل امنیتی تضمین شده باید به مرزهای لهستان برسد. <…> بنابراین، آقایان، محدوده آنچه را که به رژیم کی‌یف اختصاص می‌دهید را با دقت محاسبه کنید، چرا که پاسخ روسیه به آنها بستگی دارد.»

اوکراین برای حمله به اهدافی در خاک روسیه از آمریکا اجازه خواست

روزنامه "وال استریت ژورنال" به نقل از مقامات آمریکایی گزارش داد که اوکراین از دولت جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا خواسته است تا اهدافی را در خاک روسیه شناسایی کند که کی‌یف اجازه دارد با استفاده از تسلیحات آمریکایی به آنها حمله کند.

این نشریه نوشت: مقامات کی‌یف از دولت بایدن خواسته‌اند تا در شناسایی اهدافی در خاک روسیه به آنها کمک کند تا با سلاح های آمریکایی بتوان به آنها حمله کرد. به گفته مقامات وزارت دفاع، همچنین از ایالات متحده خواسته شده که محدودیت‌های استفاده از تسلیحات ارائه شده توسط آمریکا علیه اهداف نظامی در خاک روسیه را لغو کند.

تاکنون مقامات واشنگتن، کی‌یف را از استفاده از سلاح های ساخت آمریکا برای حمله به خاک روسیه منع کرده‌اند. با این حال، هفته گذشته، اوکراین، در میان موفقیت‌های ارتش روسیه، خواستار کاهش این ممنوعیت شد. به نوشته این روزنامه، این درخواست توسط مقامات آمریکایی در حال بررسی است و اگر آنها با چنین اقدامی موافقت کند، این به معنای "تغییر جدی سیاست واشنگتن" در دخالت در درگیری نظامی در اوکراین خواهد بود.

ارتش روسیه طی یک هفته 12 منطقه مسکونی در خارکف را تصرف کرد

وزارت دفاع روسیه روز جمعه گزارش داد که نیروهای مسلح این کشور در نتیجه اقدامات فعال خود از تاریخ 11 تا 17 ماه مه، 12 منطقه مسکونی را در سرزمین خارکف به تصرف خود درآوردند و پیشروی در عمق خطوط دفاعی دشمن ادامه میدهند. طبق این اطلاعات، نیروهای مسلح روسیه بیش از 200 کیلومتر مربع را در منطقه خارکف به تصرف خود درآوردند.

وزارت دفاع یادآور شد که در این مدت، ارتش روسیه چهار  بالگرد ارتش اوکراین را در محل استقرار آنها منهدم کرد و 40 قایق بدون سرنشین را در انبار  منفجر کرد.  علاوه بر این تعداد زیادی سامانه‌های موشکی ضدهوایی پاتریوت  مستقر در موقعیت جنگی، انبارهای مهمات، سوخت و فناوری هوایی در پنج فرودگاه نظامی اوکراین نیز مورد اصابت قرار گرفتند.

طبق این گزارش طی یک هفته، نیروهای مسلح روسیه 6 فروند جنگنده میگ- 29، یک فروند سوخو- 27، 329 هواپیمای بدون سرنشین، 31 موشک عملیاتی تاکتیکی ATACMS آمریکایی، 31 بمب هدایت شونده چکش فرانسوی و تعداد زیادی انواع تسلیحات نظامی غربی دیگر را منهدم کردند.

انهدام قایق‌های پهپادی ارتش اوکراین در دریای سیاه 

وزارت دفاع روسیه روز جمعه تصاویری از انهدام قایق‌های بدون سرنشین نیروی دریایی اوکراین در دریای سیاه را منتشر کرد. در فیلم منتشره دیده می‌شود که چگونه پهپادهای سطح آبی اوکراینی هنگام حرکت به سمت اهداف در نظر گرفته شده، با انواع سلاحهای نیروهای مسلح روسیه مستقیماً مورد اصابت قرار گرفتند، آتش گرفته و غرق می شوند.

وزارت دفاع روسیه یادآور شد که قایق‌های بدون سرنشین اوکراینی توسط قایق‌های گشتی و بالگردهای ناوگان دریای سیاه منهدم شدند.

پوتین: روسیه بر اساس واقعیت‌های «روی زمین» برای مذاکره درباره اوکراین آماده است

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه بعد از ظهر روز جمعه در یک کنفرانس مطبوعاتی در پایان سفر خود به چین اعلام کرد، زمانی که نوبت به تصمیم گیری در مورد مذاکرات درباره اوکراین برسد، روسیه تنها بر اساس واقعیت‌های «روی زمین» حاضر به گفتگو خواهد بود.

او گفت: «قبلاً ما حاضر به گفتگو بودیم، ولی آنها از آن خارج شده و می‌خواستند به اصطلاح در میدان نبرد برتری پیدا کرده و به یک موقعیت استراتژیک دست یافته و بعد گفتگو کنند. خوب، اکنون شرایط ما هم همین است. مسلماً ما بر اساس واقعیت‌هایی که اکنون«روی زمین» توسعه می‌یابند، پیش خواهیم رفت.»

پوتین تاکید کرد که روسیه برخلاف اوکراین هرگز از مذاکره امتناع نکرده است. او یادآور شد که مقامات کی‌یف تصمیم گرفتند از روند مذاکرات صلح خارج شوند و "یک بار دیگر فریب غرب را خوردند". وی افزود: آنها «توافقات استانبول را به سطل زباله انداختند»، در حالی که متولیان غربی آنها بر موضع گیری لزوم «شکست دادن روسیه در میدان نبرد و تحمیل شکست استراتژیک بر آن» تاکید داشتند. 

علاوه بر این، پوتین گفت که مسکو رویدادهای مربوط به کنفرانس ژوئن در مورد اوکراین در سوئیس را دنبال می کند، هر چند روسیه به این نشست دعوت نشده است. او توضیح داد: «آنها می‌گویند نمی خواهند ما را در آنجا ببینند. خب، اگر آنها مایل نیستند، ما هم نیازی نمی‌بینیم. روسیه قصد ندارد در جایی که از وضعیت آن اطلاعی ندارد، صحبت کند و توافقات بدست آمده در استانبول را مبنای مذاکرات می داند.»

پوتین سوال درباره عواقب اعزام نیروهای فرانسوی به اوکراین را زودهنگام دانست

در کنفرانس مطبوعاتی در چین، از رئیس‌جمهور روسیه پرسیده شد که آیا حضور نیروهای فرانسوی در اوکراین به معنای آغاز جنگ خواهد بود، ولادیمیر پوتین در پاسخ یادآور شد که ابتدا باید دید  آیا نیروهای فرانسوی در اوکراین حضور خواهند داشت یا خیر، و سپس گزینه‌هایی برای اقدام در این باره انتخاب شود و صحبت در این باره هنوز زود است.

او گفت: «من رئیس جمهور فرانسه نیستم و چنین تصمیمی را نگرفته‌ام. ابتدا باید به این سوال پاسخ داد که آیا فرانسه نیرویی به اوکراین اعزام خواهد کرد یا خیر. در آن صورت و تنها پس از آن عواقب این اقدام را در نظر خواهیم گرفت.»

امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه هفته گذشته تاکید کرد که اگر مسکو در درگیری در اوکراین «بیش از حد پیش برود»، اروپا باید آماده مهار روسیه باشد.

پوتین: مشروعیت زلنسکی به دادگاه قانون اساسی اوکراین مربوط است

 رئیس جمهور روسیه ابراز عقیده کرد که پرسش مربوط به قانونی بودن ولادیمیر زلنسکی، بعنوان رئیس جمهور اوکراین پس از 20 ماه مه، باید توسط سیستم حقوقی و سیاسی اوکراین و بالاتر از همه توسط دادگاه قانون اساسی این کشور پاسخ داده شود.

ولادیمیر پوتین افزود: در عین حال، این موضوع برای روسیه نیز اهمیت دارد، زیرا اگر ما در مورد امضای هر سندی صحبت کنیم، باید توسط مقامات دارای صلاحیت قانونی در اوکراین امضا شود.

تاکید گروسی بر لزوم ادامه گفتگو با روسیه در مورد وضعیت نیروگاه زاپروژیا

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکید کرد که گفت‌وگو با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه درباره وضعیت نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا غیرقابل جایگزین است و حاوی نکات مهمی برای حل این مشکل است.

او بامداد امروز، شنبه، در مصاحبه با خبرگزاری نووستی گفت: بدیهی است که گفتگوی قبلی ضروری بود و باید ادامه یابد. این مذاکرات شامل برخی از جنبه های محرمانه و همچنین بسیاری از نکات مهم است و امیدوارم بتوانم آن را ادامه دهم و جایگزینی برای آن وجود ندارد.

گروسی همچنین اعلام کرد قصد دارد در ماه مه بار دیگر به روسیه سفر کند و در مورد جنبه های فنی مسائل مربوط به نیروگاه اتمی با مقامات روس مذاکره کند.

پیش از این، گروسی گفته بود که حمله کنندگان به نیروگاه زاپروژیا درخواست های بین المللی برای جلوگیری از وقوع یک حادثه هسته‌ای را نادیده می گیرند و تهدید چنین فاجعه‌ای کاملا واقعی است.

در اوایل ماه مه، کارشناسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارش دادند که در تاریخ 30 آوریل بیش از 100 مورد صدای انفجار در نزدیکی نیروگاه هسته‌ای شنیده‌اند. به گفته کارشناسان، فعالیت نظامی در اطراف این تاسیسات تقریباً روزانه مشاهده می شود. رافائل گروسی، درباره این اطلاعات هشدار داد که وضعیت ناپایداری در این نیروگاه ایجاد شده است.

شورای اروپا پخش برخی رسانه‌های روسی در اتحادیه اروپا را به حالت تعلیق درآورد

شورای اروپا تصمیم به تعلیق پخش چندین رسانه روسی در منطقه تحت حاکمیت اتحادیه اروپا گرفته است. در بیانیه منتشره در این باره آمده است: «بر اساس منشور حقوق اساسی، اقدامات مورد توافق امروز مانع از انجام فعالیت‌های برخی رسانه‌های روسی و کارمندان آنها در کشورهای اتحادیه اروپا به غیر از پخش برنامه‌های تلویزیونی مانند تحقیق و مصاحبه می‌شود.»

مشخص شده است که صحبت بر سر فعالیت روزنامه راسیسکایا گازیتا، شرکت رسانه‌ای ایزوستیا و خبرگزاری نووستی است. 

پیش از آن، ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت که اگر اتحادیه اروپا محدودیت هایی را برای نشریات روسی تصویب کند، روسیه فوراً اقدامات متقارنی را در نظر خواهد گرفت. این دیپلمات تاکید کرد که این یک تهدید یا هشدار نیست، بلکه "بیان یک سناریوی اجتناب ناپذیر درباره روند اوضاع" است و خبرنگاران غربی "باید اقدامات واکنشی را احساس کنند". 

انتهای پیام/

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ