رهیافت‌های نوین در تحقق الگوی مطلوب زن بررسی شد

اقتصاد ایران: چهارمین همایش بین‌المللی حوراء انسیه با عنوان «رهیافت‌های نوین در تحقق الگوی مطلوب زن» با حضور مهمانان داخلی و خارجی به همت مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر برگزار شد.

- اخبار فرهنگی -

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، چهارمین همایش بین‌المللی حوراء انسیه با عنوان «رهیافت‌های نوین در تحقق الگوی مطلوب زن» با حضور مهمانان داخلی و خارجی به همت مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر در سازمان اوقاف و امور خیریه برگزار شد.

حجت‌الاسلام محمدحسین کبیریان، مدیر حوزه‌های علمیه خواهران استان تهران، در این همایش با اشاره لزوم الگو گرفتن از حضرت  زهرا (س) اظهار داشت: خدای تعالی افرادی را که آن حضرت را دوست داشته و به ایشان محبت بورزند، مانند ایشان از آتش ایمن می‌دارد.

او یکی از راه‌های ابراز محبت‌ها به حضرت زهرا (س) را معرفی ایشان به جامعه عنوان کرد و گفت: آن حضرت الگوی بی‌نظیر انسانیت است و می‌طلبد جامعه متوجه این الگو شود.

مدیر حوزه‌های علمیه خواهران استان تهران تحقیق و پژوهش در زمینه فضائل و شخصیت حضرت زهرا (س) را روش دیگری برای عرض ارادت به محضر بانوی مکرم اسلام دانست و گفت: کارهای تحقیقی و انتشار آن، از اقدامات ارزشمند محسوب می‌شود و لازم است محصول جذاب این همایش به دست مخاطبان عام جامعه برسد.

او ادامه داد: پیامبر (ص) به سلمان فارسی فرمودند کسی که محبت خودش را نسبت به دخترم حضرت زهرا (س) ابراز کند، آثاری دارد که اولین اثرش این است که در بهشت و در کنار من خواهد بود. این محبت در شب اول قبر، در صراط، قیامت و بسیاری مواقع دیگر دستگیر او خواهد شد.

کبیریان خاطرنشان کرد: با توجه به این حدیث شریف، حضرت زهرا (س) از اقدام و حرکت ارزشمندی که در برگزاری این همایش صورت گرفت، شاد خواهد شد.

توجه به الگوسازی در امر آموزش و پرورش

حجت الاسلام بیدقی، عضو هیأت علمی آکادمی اسلامی آلمان، سخنران دیگر همایش بود که با اشاره به منطق و ضابطه الگوگیری و الگوسازی  اظهار داشت: موضوع تربیت و آموزش انسان در گذشته به این صورت بود که انسان به مثابه یک شیء در نظر گرفته می‌شد و در زمینه آموزشی تصور بر این امر استوار بود که مربی همه کاره است و می‌تواند هر شخصی را به همان صورت که می‌خواهد پرورش دهد. در حالی که امروزه آموزش براساس استعدادها مورد توجه قرار گرفته است.

عضو هیأت علمی آکادمی اسلامی آلمان با تأکید بر اینکه افراد بر اساس اراده و اختیار خودشان انتخاب می‌کنند، تصریح کرد: این اختیار موجب می‌شود که انسان انتخاب کند چه آموزش‌هایی را می‌خواهد دریافت کند. همه انسان‌ها استعداد دارند و استعدادهای متفاوتی وجود دارد که همه براساس اختیار و اراده انتخاب می‌کنند.

بیدقی با بیان اینکه افراد بر اساس الگوها می‌آموزند و الگوهای خود را انتخاب می‌کنند، گفت: قرآن بسیار با مهارت به این موضوع می‌پردازد و برای ساخت جامعه متعالی به معرفی الگو و الگوسازی پرداخته است.

 

 

او ادامه داد: علما و فقهای اسلام موضوع الگوگیری و الگوسازی را بر اساس مفهوم‌شناسی با عنوان سیر و سیره بیان می‌کنند؛ سیری که پیامبر (ص) داشته و سیره‌ای که آن حضرت در رفتارهای خود داشتند.

عضو هیأت علمی آکادمی اسلامی آلمان به آسیب‌های الگوگیری اشاره کرد و اظهار داشت: در امر الگوگیری و الگوسازی مهمترین آسیبی که متوجه مربیان است و آنها را گرفتار می کند، صورت گرایی و صورت ظاهری است.

بیدقی توجه به ارزش‌ها در بحث الگوگیری و الگوسازی را مورد تأکید قرار دارد و گفت: در بحث الگوها اگر نتوانیم آنها را درست معرفی کنیم الگوها جذابیت خود را از دست خواهند داد.

آموزه‌های اسلامی، شکاف میان اعضای خانواده را حل می‌کند

سحر ناجی الفاضل، عضو هیأت علمی دانشکده علوم تربیتی دانشگاه نجف، نیز در این همایش اظهار داشت: هدف پیام اسلام ساختن روحیه فرد است و این امر در جامعه آرام و امن که خانواده‌های متعالی دارد محقق می‌شود.

ناجی خانه اهل بیت (ع) را از خانه‌هایی عنوان کرد که الگوسازی در آن بسیار اتفاق افتاده و توضیح داد: خانه آن بزرگان برای ما الگو و نمونه است به این دلیل که هر یک از اعضای این خانواده به وظایف خود آگاهی داشته و بر اساس آن عمل می‌کنند.

عضو هیأت علمی دانشگاه نجف تصریح کرد: در خانه حضرت زهرا (س) رعایت حقوق اعضای خانواده بسیار دیده می‌شود و آن حضرت الگوی خوبی برای همه خانواده‌ها هستند.

این محقق با اشاره به شکاف موجود در خانواده‌ها اظهار داشت: این شکاف میان اعضای خانواده وجود دارد اما در جامعه‌های اسلامی کمتر چنین بحرانی دیده می‌شود به این دلیل که آنها از تعالیم و آموزه‌های اسلامی بهره می‌برند.

انتهای پیام/

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ