مطالبات مردم مازندران از دولت/ غصه همیشگی شالیکاران و صنایع

اقتصاد ایران: ساری- مطالبات مردم مازندران در آستانه دومین سفر استانی هیات دولت رنگ و بوی اشتغال، معیشت، جهش و رونق تولید دارد.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها: دومین سفر استانی رئیس جمهور و هیأت دولت به مازندران روزهای پنجشنبه و جمعه هفته جاری برگزار می‌شود و مردم استان در آستانه این سفر از دولتمردان خواستار توجه به اقتصاد و معیشت مردم شدند.

اولین سفر استانی دولت سیزدهم به مازندران در اسفندماه ۱۴۰۰ برگزار شد و رهاورد آن ۱۶۷ مصوبه با ۱۷ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان اعتبار بود و با تخصیص و اجرایی شدن آن تاکنون بخش‌هایی از موانع فراروی توسعه استان رفع شده است.

خروج واحدهای تولیدی و صنعتی از رکود و بازگشت به تولید از جمله دستاوردهای بزرگ دولت سیزدهم در مازندران است و مردم استان انتظار دارند در سفر دوم نیز با تدوین مصوبات، گره از تولید در استان باز شود.

بهار فصل شالی و شالیکاری است و همزمان سفر دولت به استان با کشت و کار شالیکاران سبب شده تا به میانه آنان رویم و مطالبات و انتظاراتشان را از دولت و رئیس جمهور جویا شویم.

عصر یک روز نیمه گرم بهاری است که پا به شالیزارهای مازندران می‌گذاریم و چهار بانوی مازندرانی که از صبح آن روز تا غروب مشغول نشاکاری هستند، درد و غصه آنها، آلام همه کشاورزان و شالیکاران مازندرانی است. از دلگویه هایشان می‌گویند و برنج پارسالی که روی دستشان مانده است.

یک بانوی شالیکار در حالی که در زمین غرقابی شالیزار با قامتی خمیده مشغول نشاکاری است، به خبرنگار مهر می‌گوید: انتظار و خواسته ما از رئیس جمهور و دولت این است که از کشاورزان و شالیکاران حمایت کنند.

خاله صغری بانوی زحمتکشی که به همراه همسایگان و اهالی مشغول نشاکاری در مزرعه است، ادامه داد: برنج کیلوی ۱۲۰ هزار تومانی با قیمت ۶۰ تا ۷۰ هزار تومان از کشاورز خریداری می‌شود و هنوز بخشی از محصول پارسالی در انبارها در حال خراب شدن است.

مطالبات مردم مازندران از دولت/ غصه همیشگی شالیکاران و صنایع

وی گفت: دولت باید از کشاورز حمایت کند تا آنان مجبور نشوند مزرعه خود را برای تأمین معیشت بفروشند و همچنین انتظار داریم رئیس جمهور برای بیکاری فرزندان کشاورزان نیز برنامه ریزی کند.

پیرمرد مزرعه دار که دوران بازنشستگی در سه هزار مترمربع از شالیزارهایش به تولید و شالیکاری می‌پردازد، نیز افزایش هزینه‌های تولید را از جمله مسائل بیان می‌کند و ادامه می‌دهد: قیمت نهاده‌ها، کود و سم بسیار افزایش یافته است و برای کشاورزان صرفه اقتصادی ندارد.

افزایش هزینه‌های تولید کشاورزی

محمد بابایی در گفت وگو با خبرنگار مهر با اظهار اینکه انتظار داریم دولت برای مهار گرانی و تورم تلاش بیشتری داشته باشد، گفت: قیمت یک حلب سم پنج کیلویی نسبت به سال قبل دو تا سه برابر شده و علاوه بر این به دلیل گرانی‌ها هزینه‌ها و دستمزد کارگران نشاکار به روزانه ۷۵۰ هزار تومان رسیده است.

معلمان و فرهنگیان نیز در آستانه سفر دولت به استان مطالبات خود را مطرح می‌کنند و انتظار دارند دولت نسبت به ارتقای آنها و منزلت معلمان اقدام و برنامه ریزی کند، هایده پورشعبان فرهنگی مازندرانی با بیان اینکه طبق فرمایش مقام معظم رهبری هرچه افکار عمومی حق معلمان را بدانند، مشکلات جامعه رفع می‌شود.

وی در گفت وگو با خبرنگار مهر ارتقای جایگاه و منزلت دانشگاه فرهنگیان را از دیگر خواسته‌ها ذکر کرد و افزود: هرچه دانشگاه قوی‌تر باشد، معلمانی را تربیت می‌کنند که می‌توانند نسلی بسازند که جامعه متحول کنند.

آنان همسازی سازی حقوق فرهنگیان، بازنگری در طرح رتبه بندی و توجه به معیشت را از دیگر درخواست‌ها عنوان کردند.

مطالبات مردم مازندران از دولت/ غصه همیشگی شالیکاران و صنایع

صنعتگران نیازمند نقدینگی و سرمایه در گردش

در بخش تولید و صنایع نیز به رغم آنکه تلاش‌های خوبی در دوران دولت سیزدهم در مازندران صورت گرفته است، با این حال برخی از صنعتگران و صاحبان صنایع ارائه تسهیلات برای تأمین نقدینگی و سرمایه در گردش را از جمله درخواست مطرح می‌کنند.

یک کارخانه دار مازندرانی که برای ملاقات مردمی با استاندار مازندران به ساختمان استانداری آمده بود، نیاز به تسهیلات دو میلیارد تومانی را از جمله درخواست‌ها برای رونق و جهش تولید ذکر کرد و گفت: به رغم آنکه این تسهیلات مصوب شده بود ولی بانک‌ها همکاری نکرد.

این فعال اقتصادی توجه به تولید را برای شتاب بخشی به اقتصاد استان لازم و ضروری دانست.

مازندران در دور اول سفرهای استانی تاکنون شاهد پیشرفت‌ها و دستاوردهای خوبی بوده که ریل گذاری آن توسط دولت سیزدهم انجام شده است. بازگشت ۱۹۲ کارخانه راکد و یا ورشکسته به اقتصاد و تولید و اشتغال شمار زیادی از جوانان سبب شده تا نرخ بیکاری در مازندران روند کاهشی به خود گیرد و از این نظر رتبه برتر را در کشور به خود اختصاص دهد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی مازندران با بیان اینکه ۷۸ مصوبه از ۱۷۶ مصوبه سفر اول هیأت دولت به استان اجرا شده است، افزود: بیشترین اعتبار مصوب سفر دولت در حوزه حمل و نقل و بخش کشاورزی بوده است و بیش از هزار میلیارد تومان از اعتبار در قالب ماده ۵۶ بوده است.

فرج الله فتح الله پور تعداد مصوبات سفر ریاست جمهوری به استان ۱۷۶ مصوبه برشمرد و گفت: تاکنون از ۱۷ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان اعتبارات ۱۱ هزار میلیارد تومان معادل ۹۶ درصد بودجه عمومی تخصیص یافته است.

فتح الله پور با عنوان اینکه ۲۱ درصد اعتبارات منابع داخلی و مولدسازی تأمین و تخصیص داده شده است، گفت: ۷۸ تسهیلات ماده ۵۶ و سایر موارد نیز پرداخت شده است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان مازندران گفت: در مجموع ۶۲ درصد از کل اعتبارات سفر پرداخت شده و ۲۰ درصد تسهیلات ۱۱ هزار و ۲۶۳ میلیارد تومان پرداخت شده است.

در مجموع ۶۲ درصد از کل اعتبارات سفر پرداخت شده و ۲۰ درصد تسهیلات ۱۱ هزار و ۲۶۳ میلیارد تومان پرداخت شده است

وی با بیان اینکه بیشترین اعتبار تخصیص یافته در حوزه راه و شهرسازی بوده است، ادامه داد: در بخشی از حوزه‌ها میزان تخصیص‌ها بیش از اعتبارات مصوب بوده است.

فتح الله پور با اظهار اینکه ۷۸ مصوبه از مجموعه ۱۷۶ مصوبه اجرا شده است، تصریح کرد: همچنین ۸۹ مصوبه در دست اجرا و مابقی در دست پیگیری است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی مازندران گفت: ۴۴ درصد مصوبات ۱۰۰ تکمیل، ۱۳ درصد بین ۷۵ تا ۹۵ درصد، ۱۵ درصد بین ۵۰ تا ۷۵ درصد، ۱۱ درصد بین ۲۵ تا ۵۰ درصد و ۱۶ درصد زیر ۲۵ پیشرفت دارند.

استاندار مازندران با اشاره به اینکه رئیس جمهور و اعضای هیأت دولت سیزدهم برای دومین بار به دیار علویان سفر می‌کنند، افزود: جزئیات برنامه‌ها، نشست‌ها، دیدارها و پروژه‌های افتتاحی سفر رئیس جمهور به مازندران متعاقباً اعلام می‌شود.

یوسف نوری، با بیان این در سفر نخست رئیس جمهور به مازندران؛ مصوبات خوبی در حوزه مختلف به تصویب رسید، اظهار داشت: این مصوبات هم اکنون با جدیت پیگیری می‌شود و در صورت نیاز به تقویت اعتبارات در بخش‌های مختلف طی سفر دوم هیأت دولت سیزدهم به استان اقدام خواهد شد.

استاندار مازندران، گفت: در سفر دوم رئیس جمهور به استان، به مسائل بسیار اساسی که پیشرفت مازندران در گرو آن هاست، پرداخته خواهد شد.

سفر دور اول رئیس جمهور به استان مازندران در ۲۰ اسفند ۱۴۰۰ انجام شده است.

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ