نهاده مدت دار در اختیار دامداران و مرغداران قرار می‌گیرد

اقتصاد ایران: مدیر عامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور اعلام کرد: فروش نهاده مدت دار ، تولید قراردادی با زنجیره‌ها به منظور حمایت از تولید در دستور کار قرار دارد.

- اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از شرکت پشتیبانی امور دام کشور، حسین شیرزاد عنوان کرد: سیاست جدید این شرکت که در بازه زمانی شش‌ماهه گذشته پیگیری می‌شده و همچنان با قدرت دنبال می‌گردد، حمایت همه جانبه از جامعه دامپروری و مرغداران کشور از طریق فروش نهاده مدت دار ، تولید قراردادی با زنجیره‌ها و ایجاد آرامش حداکثری در بازار نهاده‌ها و استفاده از پتانسیل بازار بدهی با مکانیزم تاخیری استمهال است

وی افزود:در شش‌ماهه دوم سال گذشته نزدیک به 900 هزار تن جو، یک و نیم میلیون تن ذرت بصورت نسیه و مدت‌دار با چک و سفته و ضمانت‌نامه بانکی به جامعه هدف بهره‌بردار عرضه شده است.

شیرزاد ادامه داد: در عرضه بیش از یک میلیون تنی سویا طی سال قبل حدود 100 هزار تن کنجاله سویا به صورت نسیه بوده است. در مجموع بیش از 87 درصد فروش‌ها در نهاده جو به شکل نسیه، 75 درصد فروش ذرت و 12 درصد کنجاله سویا نیز بصورت نسیه و مدت دار 3 تا شش‌ماهه و در برخی استان‌های محروم 8 ماهه، به دامداران و مرغداران کشور تحویل داده شده است.

وی تصریح کرد:  این سیاست‌های حمایتی با قدرت و توان بیشتر در سال جدید نیز ادامه خواهد یافت تا آسیب‌های گذشته ناشی از افزایش قیمت نهاده‌های دام و طیور، عدم تزریق سرمایه در گردش مکفی به صنعت دام و طیور و کشتار دام مولد، و رشد تعطیلی واحدهای کوچک و متوسط تعدیل و صدمات تا حدودی جبران گردد. 

وی با بیان اینکه نتایج این سیاست‌های حمایتی تا کنون بازگشت بسیاری از واحدهای کوچک و متوسط دام و طیور به چرخه تولید کشور را داشته است گفت: اطمینان خاطر مرغداران و دامداران از وجود وفور و فراوانی نهاده و آرامش بازار طی شش‌ماه گذشته، رشد تولید گوشت سفید، تزریق امید و روحیه مثبت تولید در بین جامعه بهره‌برداران کشور، دیرکشتاری در دام سبک، تشویق به پروار‌بندی گوساله پای پروار، تشویق به جوجه‌ریزی تا 152 میلیون قطعه، افزایش وزن مرغ‌هایی که امروزه روانه کشتارگاه‌ها می‌شوند، افزایش ذخایر گوشت کشور، جلوگیری از کشتار دام مولد و رشد اشتغال در صنعت دام و طیور و ایجاد سپهری امیدوارانه در میان ذی نفعان و ذی مدخلان جامعه دامپروری و مرغدار کشور می‌باشد.

شیرزاد افزود: خرید بیش بود یا مازاد مرغ تولید داخل از مرغداران و فعالان صنعت طیور کشور با قدرت ادامه دارد.

مدیر عامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور تشریح کرد: در زمینه خرید مرغ داخلی؛ نیز در شش‌ماهه دوم سال 1402 حدود 31 هزار تن مرغ و از ابتدای سال جاری تا کنون نیز حدود 6000 تن مرغ از بازار جمع‌آوری و ذخیره شده است. خرید از همه اتحادیه‌های استانی، زنجیره‌ها و واحدهای مرغداری متقاضی در جریان است و تا کنون بیش از 600 میلیارد تومان به مرغداران کشور بصورت نقدی و قریب به 520 میلیارد تومان به اشکال تولید قراردادی و تهاتر مرغ با نهاده همچنان ادامه دارد.

وی اظهار داشت: سیاست‌های بازرگانی شرکت طی شش‌ماهه دوم سال 1401 با تغییر جهت اساسی" تامین ذخایر استراتژیک کشور با خرید مرغ تولید شده در داخل و حمایت از مرغدار داخلی و ترویج تولید قراردادی طیور" بوده است. روند خرید بیش بود مرغ به صورت نامحدود و در همه استان‌های کشور که بیش بود یا مازاد مرغ تولیدی دارند، همچنان ادامه دارد. 

شیرزاد در تشریح سیاست‌های حمایتی شرکت در طول مدت مدیر عاملی خویش شرح داد: امروز شرکت پشتیبانی امور دام کشور در خدمت بهره‌برداران دام و طیور ایران زمین می‌باشد و در خدمت جامعه مولدین طیور و دام برزیلی یا هر کشور دیگری نیست. ما ذخایر راهبردی مرغ‌ مان را در حال حاضر از تولیدکنندگان داخلی تامین و انبارش می‌کنیم و در حال تلاشیم که امسال این اتفاق مهم برای صنعت دامپروری و تولید گوشت قرمز هم بیافتد.

شیرزاد ادامه داد: چنانکه از دو ماه پیش در فراخوان‌های عمومی بین‌المللی شرکت، خرید مرغ از منشاء خارجی را محدود نموده‌ایم تا مرغدار داخلی با اطمینان بیشتری اقدام به جوجه‌ریزی و تولید نماید. توزیع مرغ منجمد نیز بطور کامل متوقف گردیده است. 

 وی عنوان نمود: در خصوص تسویه باقیمانده طلب نهاده‌های موسوم به ارز اشخاص (ارز ترجیهی 4200 تومانی) از سال 1401 عنوان نمود که با هماهنگی معاونت امور دام، معاونت توسعه بازرگانی ، سامانه بازارگاه و بانک کشاورزی این مهم در حال انجام است. 

شیرزاد در پایان یادآور شد: از سال 1402 با حمایتهای وزیر جهاد کشاورزی و اهتمام تیم جدید هیات مدیره شرکت در حمایت از جامعه بهره برداران در مجموع عرضه این نهاده‌ها در چند ماه اخیر شتاب بیشتری گرفته و سرجمع طی 11 مرحله عرضه نهاده‌ها؛ به بیش از یک میلیون و هفتصد هزار تن ذرت، بیش از 604 هزارتن جو و قریب به نیم میلیون تن کنجاله سویا با ارز 4200 تومانی رسیده است.

وی افزود: تمامی مطالبات جو و ذرت بطور کامل تحویل مرغداران محترم داده شده و باقیمانده اندک طلب مرغداران نیز با توجه به رای زنی‌های صورت گرفته جهت در اختیار قرار دادن منابع ارزی مصروف نشده مطابق وعده داده شده از سوی بانک مرکزی و معاونت توسعه بازرگانی وزارت متبوع، به محض رسیدن محموله ها این شرکت نسبت به بارگذاری و تحویل محموله مذکور از محل خریدها اقدام می‌نماید.

انتهای پیام/

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ