امسال در تولید گندم نان خودکفا می شویم

اقتصاد ایران: معاون وزیر جهادکشاورزی گفت: پیش بینی میشود امسال حداقل ۱۳ میلیون تن گندم در کشور تولید شود تا به طور کامل نیاز سالانه گندم مورد نیاز نان در کشور را تامین کند و خودکفا شویم.

- اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم مجتبی خیام نکویی رییس سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی اظهارداشت: هر نفر ایرانی 150 کیلوگرم گندم مصرف میکند و 40 درصد کالری آنها از این طریق تامین میشود بنابراین جایگاه ویژه ای در تامین امنیت غذایی کشور دارد.

وی افزود: تولید گندم در سال اول دولت بیش از سه میلیون تن افزایش یافت و در سال دوم دولت 6 میلیون تن افزایش تولید داشتیم و برای سال جاری نیز پیش بینی میشود حداقل 6 میلیون تن افزایش تولید داشته باشیم تا به طور کامل نیاز سالانه گندم را تامین کند و خودکفا شویم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم گفت: 13 و نیم میلیون تن گندم کل مصرف نان در کشور است اما حجمی نیز به عنوان ذخیره استراتژیک نیاز داریم که امیداریم که در افق با برنامه ریزی های در حال انجام در این بخش هم بی نیاز از واردات شویم.

وی تصریح کرد: سال قبل خرید تضمینی گندم در کشور 10 و نیم میلیون تن بود و حدود 2 و نیم میلیون تن دیگر در کشور تولید شد که به دولت تحویل داده نشده است؛ در مجموع 13 میلیون تن گندم در کشور تولید شده است.

وی تصریح کرد: علاوه بر خودکفایی کل نیاز کشور به گندم میتوانیم صادر کننده این محصول باشیم.

خسام نکویی گفت: عملکرد تولید گندم آبی در کشور 4.4 میلیون و گندم دیم 10 میلیون تن است که با افزایش عملکرد آنها علاوه بر تامین نیاز کشور میتوانیم صادر کننده شویم.

وی افزود : در صورتی که عملکرد تولید گندم آبی در کشور یک تن و دیم 500 کیلو اضافه شود ما به صادرکنندگان این محصول تبدیل میشویم و میتوانیم نیاز کشور های دوست را نیز تامین کنیم.

وی تصریح کرد: در سال قبل 6 میلیون تن افزایش تولید گندم، بدون افزایش سطح داشتیم و امکان افزایش بهره وری گندم در کشور وجود دارد.

وی با اشاره به ضایعات 30 درصدی گندم از برداشت تا سفره گفت: این رقم در کشور باید کاهش یابد که برای تحقق آن نیازمند فرهنگ سازی برای مصرف کنندگان و اصلاح کمباین های برداشت گندم در کشور هستیم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اهمیت تولید گندم در کشور گفت: زنجیره تولید گندم با تولید نان کامل در کشور باید شکل گیرد و سبوس و جوانه نباید از آرد جدا شود.

خیام نکویی گفت: قوی ترین بانک ژن گندم در دنیا را در ایران داریم و در شرایط اضطراری میتوانیم به رقم های جدید گندم برسیم.

انتهای پیام/

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ