هشدار عشقی به بانک مرکزی؛

قیمت سهام نصف قیمت‌های سال ۹۹ هم نیست!

اقتصاد ایران: رئیس سازمان بورس با اشاره به افت قیمت سهام برخی شرکت ها به کمتر از ۵۰ درصد سال ۹۹ و هشدار به بانک مرکزی بابت اتخاذ سیاست ها به جبران عقب افتادگی ۳.۵ ساله ابراز امیدواری کرد.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ، مجید عشقی با اشاره به مشارکت سرمایه های خرد مردم در دو شرکت‌ سهامی عام پروژه در برنامه تلویزیونی صف اول، اعلام کرد: 100 هزار نفر در یک پروژه شرکت کردند که ماه آینده به بهره برداری خواهد رسید.

بورس به دل یل ماهیت می تواند شعار سال را محقق کند. این موضوع سابقه تاریخی دارد و 12 میلیون نفر به صورت مستقیم و 50 میلیون نفر از طریق سهام عدالت در بورس ذی نفع هستند. مشارکت نیازمند اعتمادسازی است که سال 99 و برخی اتفاقات در سال گذشته، مخدوش شد.

سازمان بورس با توجه به اختیارات دولت و مجلس در سیاست‌گذاری بطور مداوم در حال رایزنی است تا تصمیمات اتخاذ شده، اعتماد سرمایه گذاران را دچار خدشه نکند. دستورالعملی که باید ابتدای سال انجام می شد با 11 ماه تاخیر انجام شد. اینها به اعتماد سهامداران ضربه می‌زند.

از سال 99 تا کنون، نرخ تورم تجمعی بیش از 300 درصد بوده اما قیمت سهام به صورت متوسط 25 درصد کمتر از قیمت اوج سال 99 است. برخی سهم‌ها نصف آن قیمت‌ها هم نیستند. امید می رود در آینده نزدیک عقب افتادگی 3.5 ساله بورس جبران شود.

سودآوری و بهای تمام شده شرکت‌ها با تورم کاهش یافت اما درآمد آنها به آن سرعت افزایش نداشت. سود خالص شرکت‌ها در آخرین فصل به 13 درصد کاهش پیدا کرده و باعث جلوگیری از رشد قیمت سهام آنها شد. میزان سرمایه‌گذاری در شرکت‌ها متناسب با فروش نیست. با این شیوه، سرمایه‌گذاری جدیدی در شرکت‌ها رخ نخواهد داد.

رخدادهای سیاسی بر بازارها اثر دارد. هیجان ایجاد شده با توجه به اتفاقات طبیعی بود. سازمان بورس برای حمایت از حقوق سهامداران و عدم معاملات غیرمنصفانه، دامنه نوسان را کاهش داد. برای اینکه التهابات کاهش پیدا کند، محدودیت دامنه نوسان برای چهارشنبه نیز تمدید شد. دوشنبه و سه شنبه، معاملات متعادل بود و التهابات در روز یکشنبه کنترل شد. از هفته آینده روند معاملات به حالت قبلی بازمی گردد.

بورس با فاصله‌ای نسبت به سایر بازارها حرکت می‌کند. یکی از دلایل عدم رشد بورس، کاهش سودآوری شرکت‌ها است. تحلیل سرمایه‌گذار از امکان برخی اتفاقات برای شرکت ها حکایت دارد. مجموع این عوامل باعث شده بورس از بازارهای رقیب جا بماند.

دوره‌ فعلی با بالاترین نرخ‌های بهره بانکی مواجه است اما بلندمدت نشان داده این روند نمی تواند پایدار باشد. بازار سرمایه حتی دوره رکود پنج ساله نیز داشته اما در ادامه بازدهی سنگین رخ داده است. بازدهی 10 ساله بورس با سایر بازارها قابل مقایسه نیست.

برای حفظ امنیت سرمایه گذاری باید تصدی‌گری دولت و دخالت دستگاه های دولتی در مدیریت شرکت‌ها مورد توجه قرار گیرد. برخی شرکت‌ها آینده مطلوبی دارند و ترازنامه آنها به واسطه دارایی نامشهود تهیه می‌شود. این شرکت‌ها سهامداران خاصی دارند. از دستگاه‌های نظارتی درخواست شده برای تسریع در روند پذیرش شرکت ها کمک کنند.

باید ابعاد اتخاذ سیاست ها در بانک مرکزی یا سازمان برنامه و بودجه بر ابزارهای مالی و بورس سنجیده شود. اگر مشکلی در بازار سرمایه ایجاد شود به سایر بخش‌ها نیز سرایت خواهد کرد. این‌طور نیست که این بخش جزیره کاملاً جدا باشد.

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ