رئیس بنیاد ملی علم ایران:

سقف حمایت‌های بنیاد ملی علم افزایش یافت

اقتصاد ایران: رئیس بنیاد ملی علم ایران از افزایش سقف حمایت‌های بنیاد از ۱۸۰ میلیون تومان به ۴.۵ میلیارد تومان در سال ۱۴۰۲ خبر داد .

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ،  علی محمد سلطانی گفت : از مجموع سه هزار و ۲۸۵ طرح دریافتی، هزار و ۱۲۲ طرح مصوب و مشمول حمایت بنیاد ملی علم ایران شد.

وی حمایت از پژوهش‌های علمی و حمایت از ترویج علم را دو زمینه اصلی از قلمرو‌های فعالیت بنیاد علم دانست و افزود : ظرفیت‌سازی برای پیشبرد مرز‌های دانش و مرجعیت علمی و سرآمدی کشور، ایجاد ظرفیت خلق راه حل‌های بدیع و به‌دنبال آن حل مسائل کلان، زمینه‌سازی برای ارتقاء ارزشمندی علم در جامعه با رویکرد ترویج علم ، از جمله اهداف اصلی بنیاد ملی علم ایران است.

رئیس بنیاد ملی علم ایران گفت : بنیاد ملی علم ایران به دو صورت، ذیل عناوین حمایت‌های مستمر و فراخوان‌های ویژه از جامعه علمی کشور حمایت می‌کند.

سلطانی، طرح پژوهشی، رساله دکتری، پسادکتری، کرسی پژوهشی و گرنت پژوهشی را از جمله قالب‌های حمایت‌های مستمر برشمرد و گفت: پژوهشگران می‌توانند با ارسال پژوهش در طول سال از حمایت‌های مستمر بنیاد بهره‌مند شوند و فراخوان‌های ویژه نیز برنامه‌های هدفمند حمایت از پژوهش‌ها هستند که ذیل آنها بنیاد علم ، به طرح موضوع و مسئله می‌پردازد و با اعلام مهلت شرکت در فراخوان از پژوهشگران علاقمند دعوت به ارسال پژوهش می‌کند همچنین گفتنی است که هر فراخوان ضوابط خاص خود را دارد.

وی ضمن اشاره به اینکه در سال ۱۴۰۲ شاهد رشد چشمگیری در تعداد طرح‌های دریافتی و مصوب بنیاد علم نسبت به سال ۱۴۰۱ بودیم؛ افزود :  در سال ۱۴۰۲ از مجموع ۳، ۲۸۵ طرح دریافتی ۱، ۱۲۲ طرح مصوب و مشمول حمایت بنیاد ملی علم ایران شد. پذیرش طرح‌ها در بنیاد ملی علم بر اساس داوری علمی است و در سال ۱۴۰۲ تعداد ۹۰۴ طرح نیز خاتمه یافته اعلام شد.

محمدعلی سلطانی با بیان اینکه هدف‌گذاری حمایت‌های بنیاد بر اساس آفرینش و سرآمدی علمی، حل مسئله و نوآوری در آینده اقتصاد است، گفت : افزایش سقف و تعریف سطح بندی شده حمایت‌ها ، از ۱۸۰ میلیون تومان تا چهار و نیم میلیارد تومان، تدوین و اجرای برنامه‌های هدفمند حمایت از پژوهش‌ها بر اساس اسناد بالادست و با همکاری سازمان‌های تخصصی، حمایت از مأموریت‌گرایی دانشگاه‌ها، حمایت از پژوهش‌های عمیق مورد نیاز شرکت‌های دانش‌بنیان (نسل بعدی محصولات هر شرکت) و ارجاع به دانشگاه‌ها، برنامه‌های ترویج علم برای افزایش مشارکت و اعتماد مردم به نهاد علم و عالمان، توسعه همکاری‌های پژوهشی داخلی و بین‌المللی، برنامه‌ریزی برای مشارکت بیشتر دانشگاه‌های استان‌ها و شهرستان‌ها در جذب حمایت‌ها و بهبود فرایند‌ها و افزایش دقت و سرعت تصویب حمایت‌ها از جمله تغییرات ایجاد شده بنیادعلم در سال ۱۴۰۲ است.

وی گفت : بنیاد ملی علم ایران در راستای تدوین و اجرای برنامه‌های هدفمند به حمایت از پژوهش‌ها در قالب فراخوان‌های ویژه می‌پردازد.

رئیس بنیاد ملی علم ایران افزود : در سالی که گذشت این برنامه‌ها شامل موضوعات حمایت از پژوهش‌های مأموریت‌گرا، حمایت از فناوری‌های نوظهور و پیشرو، حمایت از پژوهش‌های مأموریت‌گرا، حمایت از آفرینش‌های علمی، نوآوری شرکت‌های دانش‌بنیان، ترویج علم، توسعه همکاری‌های علمی بین‌المللی با هماهنگی مرکز تعاملات بین‌المللی، هماهنگی و حمایت‌های مشترک با سازمان‌ها و نهاد‌ها و حمایت از دانشگاه‌های دارای مأموریت معین بود همچنین در سال ۱۴۰۲ فراخوان ۱۸ مورد حمایت از پژوهش‌های عمیق مورد نیاز شرکت‌های دانش بنیان اعلام شد.

سلطانی ضمن اشاره به «سامانه انتشار اطلاعات حمایت‌های بنیاد ملی علم ایران» گفت: این سامانه با هدف تسهیل و تسریع دسترسی مخاطبین بنیاد ملی علم ایران به گزارش‌های عملکردی این نهاد و همسو با سند شفافیت که ارایه و دسترسی آزاد مخاطبان و کاربران به اطلاعات را در نظر دارد در نشانی https://data.insf.org/ راه‌اندازی شده است.

منبع اطلاعاتی این سامانه، «سامانه مدیریت پژوهش کایپر» به نشانی https://rtms.insf.org/ است.

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ