ادبیات در جهان؛

جشنواره کتاب پاریس ۲۰۲۴ پس از بولونیا برگزار شد

اقتصاد ایران: جشنواره کتاب پاریس با حضور کبک به عنوان مهمان افتخاری ۲۰۲۴ به کار خود خاتمه داد.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران  به نقل از اکتوالیته، جشنواره کتاب پاریس که کار خود را یک روز پس از پایان جشنواره بولونیا آغاز کرده بود، پس از ۳ روز، دیروز یکشنبه ۲۶ فروردین به کار خود خاتمه داد.

نمایشگاه پاریس با برنامه نویسی جدی و با مشارکت شمار زیادی از متخصصان نشر فرانسوی و با ارایه مجموعه‌ای از بحث‌ها درباره صنعت نشر، به مسایلی چون مدیریت موجودی، بازار بین‌المللی، استفاده از مزیت جمعی و … در حالی برگزار شد که سال پیش ۱۰۲ هزار نفر در این رویداد شرکت کرده بودند.

در حالی که مهمان افتخاری سال گذشته نمایشگاه پاریس، ایتالیا بود، این کشور امسال مهمان افتخاری نمایشگاه کتاب فرانکفورت خواهد بود، و امسال کبک استان فرانسوی زبان کانادا به عنوان مهمان افتخاری نمایشگاه کتاب پاریس در این گردهمایی کارشناسانه شرکت داشت.

نماینده ناشران کبکی که آخرین بار با همین عنوان در سال ۱۹۹۹ در نمایشگاه پاریس حضور داشت، گفت: میهمان افتخاری در جشنواره‌ای بزرگ مانند پاریس، فراتر از جنبه تجاری، اهمیت زیادی در سطح نمادین دارد و در شناخت غنا و جسارت بخشیدن به ادبیات ما کمک می‌کند.

وی گفت: اگر دعوت سال ۱۹۹۹ فرصتی برای تحکیم پیوندها و تحریک اکتشافات بود، امروز این شانس را داشتیم تا ثمره کارهای انجام شده در ۲۵ سال گذشته را برداشت کنیم و پیشرفت‌های انجام شده خود را بیان کنیم؛ سفری که مشخصه آن ظهور موسسه‌های انتشاراتی جدید، افزایش نفوذ ادبیات ما در سطح بین‌المللی و موفقیت چندین نویسنده کبکی در فرانسه است.

کبک تاکنون مهیمان چندین رویداد در اروپای فرانسوی زبان بود و انتشارات کبک با کانادا در کانون توجه نمایشگاه کتاب فرانکفورت سال ۲۰۲۱ قرار داشت و با انتشار ترجمه‌های متعدد به زبان آلمانی درخشید. ادبیات کبک امروزه در سراسر جهان ترجمه می شود، اما فرانسه همچنان بازار اصلی صادرات کتاب های کبک است.

جشنواره کتاب پاریس امسال میزبان ۱۰۳ هزار بازدیدکننده شد که نسبت به سال گذشته تقریباً رقم ثابتی است. نزدیک به نیمی از بازدیدکنندگان زیر ۲۵ سال سن داشتند.

این رویداد برای سومین بار در «گرند پلِیس» نزدیک برج ایفل برگزار شد و خرید کتاب در آن ۶درصد افزایش یافت.

این نمایشگاه که از سال ۱۹۸۱ ایجاد شده در سی و نهمین دوره در مارس ۲۰۱۹ که آخرین دوره پیش از کرونا بود میزبان ۱۶۰ هزار بازدید کننده بود و حضور بازدیدکنندگان هنوز با دوران پیش از کرونا فاصله زیادی دارد.

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ