ماموریت های سازمان برنامه در سال 1403

کاهش فاصله طبقاتی و تحقق رشد اقتصادی ۸ درصدی

اقتصاد ایران: معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور با تاکید بر اجرای کامل برنامه هفتم ،ماموریت اصلی سازمان برنامه و بودجه در سال جدید را کاهش فاصله طبقاتی، عدالت اجتماعی و تحقق رشد اقتصادی ۸ درصدی عنوان کرد .

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ، داود منظو، معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در نخستین نشست شورای معاونان سازمان ، به تبیین مهم‌ترین وظایف و مأموریت‌های سازمان درخصوص تحقق شعار سال و همچنین راهکار‌های عملیاتی کردن منویات مقام معظم رهبری در حوزه اقتصاد پرداخت.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور با اشاره به نقش مهم سازمان در تحقق شعار امسال گفت :در همین ابتدای سال، برنامه‌های لازم را برای عملیاتی کردن شعار جهش تولید با مشارکت مردم، در تعامل و هم‌اندیشی با دستگاه‌ها تهیه و ابلاغ خواهیم کرد.

تشکیل کارگروه پیگیری و تحقق منویات مقام معظم رهبری در سازمان برنامه و بودجه کشور

 منظور افزود: در سازمان کارگروهی نیز برای عملیاتی کردن این شعار و تحقق و پیگیری منویات رهبر معظم انقلاب در حوزه وظایف سازمان برنامه و بودجه، تشکیل شده است  که با برگزاری جلسات منظم، برنامه‌های عملیاتی لازم را ارائه می‌دهد.

وی همچنین با اشاره به دیدار نوروزی مقام معظم رهبری با کارگزاران نظام  و تحسین تحرک و تلاش دولت در حوزه‌های مختلف،  و دغدغه‌های ایشان درباره برخی واقعیات تلخ اقتصاد از جمله گرانی، بی‌ثباتی بازار، تنزل ارزش پول ملی و فاصله طبقاتی افزود :ماخود را ملزم و مکلف به برنامه‌ریزی و اقدام جدی برای رفع این دغدغه‌ها می‌دانیم.

تمرکز سازمان برنامه و بودجه بر کاهش کسری بودجه، مدیریت هزینه‌ها و تحقق حداکثری منابع درآمدی دولت

معاون رئیس‌جمهور  تمرکز سازمان برنامه و بودجه بر کاهش کسری بودجه، افزایش بهره‌وری، مدیریت هزینه‌ها و صرفه‌جویی حداکثری، تحقق حداکثری منابع درآمدی دولت و تخصیص‌های مبتنی بر نیازسنجی و ناظر بر نیاز‌های ضروری دستگاه‌ها، از جمله راهکار‌های موجود برای رفع این دغدغه‌ها دانست وگفت: شعار دولت سیزدهم، عدالت اجتماعی است و باید نسبت به کاهش فاصله طبقاتی، توجه ویژه‌ای داشته باشیم.

 تعامل سازمان برنامه و بودجه با دستگاه‌های اجرایی در تدوین بودجه ۱۴۰۳ بی‌سابقه بود

منظور با اشاره به برگزاری جلسات فشرده با حضور وزیران و رؤسای دستگاه‌های اجرایی در مرحله تنظیم بخش دوم لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ کل کشور، افزود: این اقدام تعاملی بی‌سابقه در سازمان برنامه و بودجه کشور، منجر به ایجاد همدلی و جلب رضایت دستگاه‌ها شد وبه جامعه پیام امید  داد.

وی گفت : نقش این سازمان اینست که مجموعه ظرفیت‌های کشور را به صورت یکپارچه در خدمت رشد کشور و کاهش فاصله طبقاتی قرار دهد و در این راستا، ضروریست بخش‌های مختلف به صورت جدی حرکت کنند. در گام نخست، مرکز آمار ایران باید با بررسی دقیق و تعیین وضعیت شاخص‌های نابرابری در کشور، مجموعه حمایت‌ها و کمک‌های نقدی و غیرنقدی دولت از خانوار‌های ایرانی را احصا و در اختیار نظام برنامه‌ریزی قرار دهد تا تصویر روشنی از وضعیت عدالت اجتماعی در کشور داشته باشیم.

در این نشست، معاونان سازمان نیز دیدگاه‌های خود را درباره راهکار‌های تحقق شعار سال بیان کردند.

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ