سخنگوی وزارت امور خارجه:

اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران سازنده نخواهد بود

اقتصاد ایران: سخنگوی وزارت خارجه کشورمان گفت: ایران به دنبال تشدید تنش در منطقه نیست. ایران ضمن پایبندی به منشور ملل متحد نسبت به عبور از خطوط قرمزش در هر مرحله محکم‌تر برای ایجاد بازدارندگی و تنبیه متجاوز عمل خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ، ناصر کنعانی سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در نشست خبری هفتگی خود پاسخگوی سئوالات خبرنگاران شد.


کنعانی در ابتدا درباره عملیات ایران و همچنین ادعاهای مقامات غربی برای پاسخ به ایران گفت: اینکه موضع آمریکا چیست  به نظر می‌آید زودهنگام است برای قضاوت، اما لازم است نکته‌ای را اشاره کنم. ایران یک قدرت مقتدر و امنیت آفرین است. اقدام ایران در حمله به برخی مقرهای نظامی رژیم صهیونیستی در سرزمین اشغالی در راستای اعمال حق ذاتی ایران برای دفاع از خود ذیل ماده 51 منشور ملل متحد و همچنین تجاوز اسرائیل به مقر دیپلماتیک ایران در سوریه است. 

 ایران و دستگاه دیپلماسی و نیروهای مسلح در رخداد اخیر و در واکنش مشروع به اقدام تجاوزکارانه رژیم به روشی حرفه‌ای عمل کردند. ایران به روش منطقی و مسئولانه عمل کرد. هشدارهای لازم را قبل از اقدام داده بودیم. پس از اتمام حجت، مقتدارانه عمل کردیم و در ادامه مقتدرانه عمل خواهیم کرد.

ایران به دنبال تشدید تنش در منطقه نیست

ایران به دنبال تشدید تنش در منطقه نیست. ایران ضمن پایبندی به منشور ملل متحد نسبت به عبور از خطوط قرمزش در هر مرحله محکم‌تر برای ایجاد بازدارندگی و تنبیه متجاوز عمل خواهد کرد. اقدام ایران ضروری و متناسب بود و اهداف نظامی را مورد هدف قرار داد. ایران با توجه به عدم اقدام لازم از سوی شورای امنیت و در نتیجه رفتار غیرمسئولانه آمریکا، انگلیس و فرانسه و نیز دفاع از امنیت و منافع ملی خود حرکت کرده است.

 اقدام ایران کاملا مشروع و منطبق با منشور ملل متحد و پس از اتمام حجت به روش دیپلماتیک صورت گرفت. طبیعی است انتظار است دیگران از جمله آمریکا رفتار مسئولانه ایران و واکنش مشروع ایران را مورد توجه قرار دهند و به جای اتخاذ رویکرد غیرمسئولانه و انتخاب الفاظ نامناسب، قدردان اقدام مشروع و منطقی ایران باشند.

حامیان تل آویو رژیم غاصب را از شرارت بیشتر برحذر بدارند

وی در خصوص مواضع کشورهای غربی و احضار نمایندگان ایران گفت: ایران اقدامش کاملا مسئولانه بود. ایران رفتار انگلیس در طفره رفتن محکومیت نقض‌های رژیم صهیونیستی را مسئولانه نمی‌داند. جای تاسف است که دولت انگلیس در حالی که چشم خودش را بر جنایات می‌بندد، اقدام مشروع ایران در دفاع از خودش را غیرقابل پذیرش تلقی می‌کند.

 دفاع ایران کاملا مشروع و بعد از مدت‌ها خویشتنداری در برابر رژیم صهیونیستی بود و نشان دهنده رفتار متعهدانه ایران نسبت به صلح بین‌المللی است. توصیه ما به همه حامیان رژیم اسرئیل این است قدردان اقدام متناسب ایران باشند و به جای انتخاب الفاظ نامناسب رژیم غاصب را از شرارت بیشتر برحذر بدارند.

روابط ایران با اردن دوستانه است

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص مشارکت کشور اردن در رهگیری موشک‌های ایران و احضار کاردار ایران گفت: من خبر احضار را دریافت کردم و اعلام کردند در واکنش به خبرهایی بود که در رسانه‌های ایران صورت گرفته است. من در جایگاهی نیستم که در مورد رهگیری اردن تایید و تکذیب کنند. ایران نسبت به حفظ ثبات و امنیت منطقه‌ای کاملا متعهدانه عمل کرده و اقدام ایران علیه رژیم صهیونیستی علاوه بر تنبیه متجاوز در عین حال اقدامی بازدارنده علیه اقدامات مکرر رژیم صهیونیستی در تهدید ثبات منطقه بوده است. اردن هم از ناحیه اقدامات جنایت آمیز در منطقه متاثر بوده است. شایسته است اقدام مشروع ایران در توبیخ و تنبیه منجاوز مورد حمایت‌های جهان قرار بگیرد. روابط ما با اردن دوستانه است و ارتباطات مستمر وجود داشته است.

حمایت ایران از 2 قطعنامه علیه رژیم صهیونیستی

کنعانی درباره قطعنامه ممنوعیت صادرات سلاح به رژیم صهیونیستی گفت: شورای حقوق بشر سازمان ملل 2 قطعنامه مصوب در ارتباط با رژیم صهیونیستی داشته، قطعنامه ممنوعیت صادرات سلاح برای رژیم صهیونیستی و قطعنامه درخواست آتش بس. ایران در چارچوب نگاه اصولی نسبت به فلسطین از هر دو قطعنامه حمایت می‌کند.

در خصوص آتش بس متاسفانه رژیم آپارتاید صهیونیستی با حمایت تمام عیار و نامحدود آمریکا تاکنون اهمیتی به قطعنامه شورای امنیت نداده و تحت همان حمایت‌های نامحدود آمریکا به جنایات جنگی خودش ادامه می‌دهد. در ارتباط با ممنوعیت صادرات سلاح ایران تصویب قطعنامه مذکور را سازنده ارزیابی می‌کند و از هر اقدامی که منجر به فشار به رژیم شود استقبال می‌کند. ارسال گسترده سلاح از سوی دولت‌های مشخص برای رژیم غاصب صهیونیستی که به صورت مستمر ادامه داشته نشان دهنده نقش آمریکا در نسل کشی در فلسطین است.

 نشست شورای امنیت عملا فاقد هرگونه دستاورد سیاسی برای رژیم صهیونیستی بود

وی در خصوص جلسه شب گذشته شورای امنیت و همچنین قصد کشورهای غربی برای اعمال تحریم علیه ایران گفت: شورای امنیت مسئولیت اولیه و اصلی حفظ صلح بین‌المللی را برعهده دارد. این شورا نسبت به درخواست ایران و سایر کشورهای مستقل در طول بازه زمانی 7 ماه گذشته به دلیل حمایت بی قید و شرط آمریکا و دیگر متحدان و همچنین استفاده دولت آمریکا در بکارگیری حق وتو، این شورا منفعل عمل کرده است.

 بی عملی این شورا در محکومیت جنایات رژیم صهیونیستی و حمله به مقر دیپلماتیک ایران در دمشق شاهد دیگری بر این مدعاست که شورا تحت تاثیر منفی آمریکا و برخی دولت‌های اروپایی نتوانسته به مسئولیت‌های خود عمل کند. مراجعه رژیم به شورای امنیت و تشکیل جلسه موجب روشن شدن ابعاد دیگری از جنایات رژیم و حامیان فرامنطقه‌ای آن شده است. همانطور که پیش بینی می‌کردیم با توجه به مشروعیت اقدام ایران از منظر منشور سازمان این نشست عملا فاقد هرگونه دستاورد سیاسی برای رژیم صهیونیستی بود.

در خصوص اقدامات کشورهای غربی، این کشورها باید توجه کنند که اقدام ایران مشروع بوده و باید قدردان خویشتنداری ایران نسبت به امنیت و صلح منطقه‌ای باشند. اینان به جای اتهام به ایران باید خویشتن را مورد بازخواست قرار دهند که در مقابل 7 ماه نسل کشی آشکار چه اقدامی انجام داده‌اند و چرا به مسئولیت حقوقی و اخلاقی خود در قبال فلسطین عمل نکرده‌اند. عاقلانه‌ترین کار این دولت‌ها این است که در کنار کشورهای صلح طلب، و کشورهایی که نقش سازنده ایفا کردند قرار بگیرند. به جای حمایت از رژیم از اقدام هوشمندانه ایران و اقدام معقولانه‌ای که انجام داد قدردانی کنند.

آخرین وضعیت بازگشایی سفارت آذربایجان در تهران

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره آخرین وضعیت بازگشایی سفارت آذربایجان در تهران گفت: مقدمات خوبی برای آغاز مجدد فعالیت‌های دیپلماتیک آذربایجان در تهران فراهم آمده و گفتگوهای خوبی در سطح وزرای خارجه صورت گرفته و هیات دیپلماتیک آذربایجان مدتی پیش به تهران آمدند برای فراهم سازی مقدمات. این اتفاق نظر شکل گرفته که همسو با دیگر زمینه‌ها مانند اقتصادی، همکاری سیاسی میان دو کشور هم، هم‌پای دیگر حوزه‌ها حرکت کند. با اتمام دوره ماموریت سفیر ایران در آذربایجان طبیعتا بر اساس روند جاری امور انتخاب سفیر طبق روال اداری انجام خواهد شد.

تعلق کشتی توقیف شده در تنگه هرمز به رژیم صهیونیستی محرز است

وی درباره توقیف کشتی باری در تنگه هرمز گفت: ایران در چارچوب صیانت از منافع ملی و حاکمیت سرزمینی خودش و همچنین نظارت کامل و مسئولانه بر کلیه مبادی ورودی و خروجی، کلیه ترددها را در این تنگه راهبردی تحت نظر دارد و از نقض حاکمیت خود جلوگیری می‌کند. ایران در عین حال متعهد به آزادی کشیرانی در تنگه هرمز مبتنی بر قوانین بین‌المللی بوده است و همواره در همین چارچوب عمل کرده است.

بر اساس اطلاعاتی که دارم تعلق این کشتی به رژیم صهیونیستی محرز است و در مراجع ذیصلاح تحت بررسی قرار دارد و اطلاعات تکمیلی اعلام خواهد شد. در چارچوب اعلام مسئولیت ایران و تلاش مستمر برای ایجاد کشیرانی امن در تنگه هرمز با توجه به نقض مقررات بین‌المللی از سوی کشتی مدنظر و عدم پاسخ مقتضی به مراجع ایرانی، کشتی مذکور به داخل آب‌های سرزمینی ایران هدایت شده است.

اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران سازنده نخواهد بود

کنعانی در خصوص اقدام دولت‌های غربی در خصوص توافق هسته‌ای با ایران و قصد تحریم ایران گفت: رویکرد آنان مسئولانه نبوده و به ایران بدهی دارند. اما در ارتباط با هرگونه تحریم جدید اگر قصدی داشته باشند سازنده نخواهد بود و کمک به روابط دوجانبه نخواهد کرد. ایران در موضوع هسته‌ای مسئولانه عمل کرده و تعهدات خودش را مبتنی بر توافق هسته‌ای و پادمان ادامه خواهد داد. در ارتباط با سیاست‌های اقتصادی اروپا، ایران مایل به ارتقا روابط بر اساس احترام منقابل و منافع مشترک است.

از امنیت و مناقع خودمان با صلابت دفاع خواهیم کرد

سخنگوی وزارت خارجه درباره موضع ایران در قبال امنیت خود گفت: ایران رفتار خودش را در ارتباط با رفتار ناقض امنیت نشان داده و مواضع ایران روشن است. مقام معظم رهبری، رئیس جمهور و وزیر امور خارجه و سایر مقامات موضع ایران را در چارچوب حقوق بین‌الملل تشریح کرده‌اند. ما از امنیت و مناقع خودمان با صلابت دفاع خواهیم کرد. طبیعتا اقدامات غیرمنطقی و متجاوزانه علیه جریان‌های مقاومت در منطقه منافعی را برای کشورهای حمله کننده ایجاد نخواهد کرد. آنان در چارچوب منافع ملت‌های خودشان رفتار خواهند کرد.

انتظار است گروسی در چارچوب مسئولیت خود عمل کند

وی درباره مواضع رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در خصوص مرگ برجام گفت: اخیرا مصاحبه‌های آقای گروسی کمی زیاد شده است. اینگونه اظهارنظرها که رگه‌های سیاسی در متحوای آن بیش از رگه‌های تخصصی است کمکی به موضوع برجام نمی‌کند. انتظار است گروسی در چارچوب مسئولیت خود عمل کند.

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ