اثر موقت درگیری نظامی و بازگشت آرامش در بازارها

اقتصاد ایران: بازارهای سهام در کشورهای مختلف حساسیت فوق العاده ای به وقایعی همچون جنگ درگیری و نااطمینانی سیاسی دارد اما پس از بر طرف شدن این نگرانی اغلب بازارها به روند تعادلی یا پیشین خود باز می‌گردند.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ، به طور کلی بازارهای مالی در مواجهه با وقایع و رویدادهایی که به طرق مختلف امنیت سرمایه گذاری را با تهدید مواجه میکنند با حساسیت بالایی واکنش نشان میدهند طبیعتا بازار سهام در ایران نیز از این قائده مستثنی نیست به بیانی دیگر بازارهای سهام عموما به تمامی اتفاقاتی که میتواند به نوعی ریسک یا ابهامی را به بازار تحمیل کند واکنش نشان میدهد؛ جنگ و درگیریهای نظامی و منطقه ای کاهش یا افزایش قیمت دلار انتخابات تصمیمات شبانه اقتصادی گمانه زنی های پیرامون تغییر نرخ فرمولها و مواردی از این دست میتوانند حرکت کلی بازار سهام را تحت تاثیر خود قرار دهند.

نکته مهم در این میان این است که پس از برطرف شدن ریسک یا تنش ایجاد شده در عموم مواقع روند بازارهای سهام به پیش از زمان وقوع درگیری یا تنش باز میگردند.

با این مقدمه در این نوشته به سراغ واکنش بازارهای سهام کشورهای مختلف و همچنین بورس تهران به اتفاقات اخیر و وقایع مشابه سالهای گذشته رفته ایم.

 افت معنادار بازار سهام رژیم صهیونیستی در ساعات پایانی روز جمعه 24(فروردین)
روز جمعه 24 فروردین و پس از انتشار اخباری مبنی بر نزدیک بودن حمله ایران به رژیم صهیونیستی بازارهای مالی دنیا دچار ریزشهای سنگینی شد. در این بین 3 بورس اصلی آمریکا و همچنین بورس رژیم صهیونیستی افت معناداری را تجربه کردند.

با توجه به تداوم نگرانی صهیونیستها در صورت باز بودن بازار سهام رژیم صهیونیستی در روز شنبه و یکشنبه 25 و 26 فروردین ماه افت مذکور ادامه می یافت نمودار زیر روند شاخص بورس این رژیم را طی چند هفته اخیر 6 ماه گذشته و پس از واقعه 7 اکتبر نشان میدهد؛

2- ریزش 4.5 درصدی داو جونز در 2 هفته اخیر
شاخص داو جونز آمریکا که طی 4 ماه اخیر روندی صعودی را در پیش گرفته بود پس از افزایش ریسک جنگ و درگیری میان ایران و رژیم صهیونیستی ریزش 4.5 درصدی را تجربه کرد این ریزش پس از ترور فرماندهان ایرانی در کنسولگری ایران در سوریه آغاز شد. اگرچه نگرانیها پیرامون افزایش تورم هم عامل دیگری است که در هفته های اخیر بر این شاخص اثر گذار بوده است.

3- ریزش 2.5 درصدی شاخص اس اند پی 500

شاخص اس اند پی 500 نیز همچون شاخص داو جونز امریکا در حالی که طی 4 ماه اخیر روندی کاملا صعودی را در پیش گرفته بود پس از افزایش ریسک جنگ و درگیری میان و رژیم صهیونیستی با ریزش 2.5 درصدی مواجه شد.

4- ریزش بورسهای امریکا، شرق آسیا و رژیم صهیونیستی در آخرین روزکاری هفته و پس از نزدیک شدن پاسخ قطعی ایران به اسرائیل

5-ریزش 2.3 درصدی شاخص کل بورس تهران پس از رشد 9 درصدی در اسفند 1402 و نیمه اول فروردین 1403
در این بین ایران هم از این قاعده مستثنی نبود و در بورس تهران نیز این عدم اطمینان و نگرانی از سطح درگیری ایران و رژیم صهیونیستی باعث توقف روند صعودی آغاز شده از اوایل اسفند 1402 شد و موجب شد تا شاخص کل بورس تهران افت 2.3 درصدی را تجربه کند.

6-واکنشی مشابه اما کمتر از سوی شاخص کل بورس تهران

در روزهای اخیر در مقایسه با ریزش بورس تهران پس از واقعه 7 اکتبر نگرانی عمومی سهامداران پس از اقدام حماس علیه اسرائیل و عواقب آن در معاملات روز شنبه 15 مهرماه خود را نشان داد و شاخص در همان روز حدودا 1 درصد ریزش را تجربه کرد اما روز بعد یکشنبه 16 مهرماه با توجه به روشن شدن ابعاد این حمله و ظهور نشانه های پاسخ متقابل رژیم صهیونیستی واکنش در بازار سرمایه به اوج خود رسید و شاخص کل بورس 2.5 درصد افت کرد تا در مجموع و در 2 روز کاری حدودا 3.4 درصد ریزی را ثبت کرده باشد؛ با این وجود هر چه هیجانات این واقعه کمتر شد بازار سهام به تدریج به روند متعادل خود بازگشت.

7- ریزش 8 درصدی شاخص کل پس از ترور شهید سلیمانی و ادامه روند بازار پس از آن:
پس از ترور شهید سلیمانی بازار سهام و مشخصا شاخص کل بورس تهران طی 4 روز کاری ریزشی حدودا 8 درصدی را تجربه کرد که در نوع خود اتفاقی نادر به شمار میرفت پس از گذشت چند روز از آن واقعه و رفع نگرانی سهامداران بورس تهران مجددا روند قبلی خود را ادامه داد.

جمع بندی:

به طور کلی میتوان اینگونه برداشت کرد که بازارهای سهام در کشورهای مختلف حساسیت فوق العاده ای به وقایعی همچون جنگ درگیری و نااطمینانی سیاسی داشته و عموما افت معناداری را تجربه میکنند اما پس از بر طرف شدن این نگرانی اغلب بازارها به روند تعادلی یا پیشین خود بازمیگردند؛ با این وجود با هدف کنترل سطح بیش واکنشی بازار سهام کاهش دامنه نوسان به عنوان یک محدودیت قابل پذیرش ریز ساختاری میتواند واکنشی منطقی در مواجهه با این وقایع تعریف شود.

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ