تشخیص ۸۰ درصد بیماری‌ها در آزمایشگاه ها

اقتصاد ایران: رییس و اعضای هیات مدیره انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی، به تشریح مسائل و مشکلات آزمایشگاه های پزشکی در کشور پرداختند.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ،  نشست خبری پانزدهمین کنگره بین المللی و بیست و یکمین کنگره کشوری ارتقای کیفیت خدمات آزمایشگاهی تشخیص پزشکی ایران»، روز شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ در محل انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی برگزار شد.

در ابتدا، شهروز همتی رئیس انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی، به برگزاری پانزدهمین کنگره بین المللی و بیست و یکمین کنگره کشوری ارتقای کیفیت خدمات آزمایشگاهی تشخیص پزشکی ایران» اشاره کرد و گفت: این کنگده در روزهای ۱۱ تا ۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۳، در برج میلاد تهران برگزار می‌شود.

رئیس کنگره افزود: در بخش علمی کنگره امسال، ۲۵ محور تعریف شده و ۴۰ کارگاه برگزار می‌شود.

همتی تاکید کرد: محورهای کنگره مرتبط با مسائل روز دنیا در حرفه علوم آزمایشگاهی در نظر گرفته شده است و بیش از ۲۰۰ شرکت دانش بنیان، محصولات خود را در نمایشگاه جانبی این کنگره به نمایش می‌گذارند.

وی افزود: این کنگره، بزرگ‌ترین همایش علمی آزمایشگاهیان کشور تلقی می‌شود.

امیر حسن زرنانی دبیر علمی کنگره نیز در ادامه گفت: همه نگاه‌های افراد متخصص به این کنگره است و راهکارهای حرفه علوم آزمایشگاهی در این کنگره ارائه می‌شود.

وی افزود: آخرین دستاوردهای علمی دنیا در این کنگره به علاقمندان علوم آزمایشگاهی ارائه می‌شود.

زرنانی ادامه داد: در حال حاضر دو اولویت اصلی، شالوده کنگره را تشکیل می‌دهد. با توجه به اینکه حدود ۸۰ درصد تشخیص‌های بالینی به کمک آزمایش‌ها صورت می‌گیرد، آزمایشگاه‌ها نقش مهمی در ارتقای سلامت جامعه دارند.

وی افزود: حدود ۵ هزار آزمایشگاه در سطح کشور داریم که با توجه به هزینه‌هایی که دارند، برخی از این آزمایشگاه‌ها رو به تعطیلی هستند.

زرنانی گفت: در این کنگره می‌خواهیم این پیام را به مسئولان حوزه سلامت برسانیم که آزمایشگاه‌ها چه نقش مهمی در ارتقای سلامت جامعه دارند.

وی ادامه داد: جایگاه آزمایشگاه پزشکی در سیاستگذاری سلامت، یکی دیگر از محورهای مورد بحث در کنگره پیش رو است.

زرنانی با اشاره به جایگاه هوش مصنوعی در کنگره امسال، افزود: تا یک دهه آینده، تشخیص‌های پزشکی در آزمایشگاه‌ها بر اساس هوش مصنوعی خواهد بود.

وی با عنوان این مطلب که در حدود ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ آزمایشگاه پزشکی در کشور اعتباربخشی شده‌اند، گفت: اعتباربخشی، موضوع مهم دیگری است که در کنگره به آن پرداخته می‌شود.

علی شیرین رئیس امور کارگاه‌ها در کنگره امسال، گفت: کارگاه‌های ما در راستای محورهای کنگره برگزار می‌شود.

وی افزود: ۴۵ کارگاه در کنگره پیش رو داریم که ویژگی‌های مختلفی دارند، به طوری که در یکی از کارگاه‌ها از دانش آموزان دعوت کرده ایم که با علوم آزمایشگاهی آشنا شوند.

شیرین ادامه داد: بحث اعتباربخشی، یکی دیگر از رویکردهای کنگره در کارگاه‌هایی است که برگزار می‌کند. به طوری که مسئولان اعتباربخشی در این کارگاه حضور دارند.

وی افزود: دو محور عمومی قانون کار و مالیات را هر سال در کنگره داشته ایم که امسال در کنار این دو محور، بحث حقوقی را به این کارگاه اضافه کرده ایم.

غلامرضا حمزه‌لو دبیر اجرایی کنگره نیز گفت: آزمایشگاه‌ها نقش ویژه ای در نظام سلامت دارند و بدون وجود آزمایشگاه‌ها، روند تشخیص و درمان بیماری‌ها دچار مشکل خواهد شد.

وی افزود: آزمایشگاه‌ها چون خیلی در چشم نیستند، به جایگاه آنها در نظام سلامت آن طور که باید توجه نمی‌شود.

حمزه‌لو ادامه داد: موضوع به کارگیری هوش مصنوعی در رشته علوم آزمایشگاهی، از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

وی افزود: مطالعات ژنتیک، یکی دیگر از موضوعات مورد بحث در علوم آزمایشگاهی است.

حمزه‌لو با اشاره به حضور ۵ هزار شرکت کننده در کنگره امسال، ادامه داد: بیش از ۸۰ درصد اطلاع رسانی برنامه‌های ما به صورت الکترونیک انجام می‌شود.

وی همچنین به برپایی نمایشگاه جانبی کنگره با حضور شرکت‌های داخلی و خارجی در علوم آزمایشگاهی اشاره کرد و افزود: بیش از ۲۱۰ شرکت در نمایشگاه امسال، غرفه دارند.

برچسب‌ها :

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ