سهم ناوگان حمل و نقل عمومی از سفرهای نوروزی

اقتصاد ایران: با پایان یافتن سفرهای نوروزی، آمارها نشان‌ می‌دهد بیش از ۱۸ میلیون نفر از هموطنان برای انجام سفرها از ناوگان حمل و نقل عمومی در شقوق مختلف جاده‌ای، ریلی، هوایی و دریایی استفاده کردند. در ادامه نگاهی به آمارها در این حوزه می‌اندازیم.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ، از ۲۴ اسفندماه ۱۴۰۲ تا ۱۷ فروردین امسال، ۱۸ میلیون و ۶۱ هزار و ۹ نفر از هموطنان برای انجام سفرهای نوروزی از ناوگان حمل و نقل عمومی استفاده کردند. این آمار حکایت از کاهش یک درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته دارد. بیشترین میزان سفرهای انجام شده با ناوگان حمل و نقل عمومی به ترتیب ناوگان جاده‌ای، دریایی، هوایی و ریلی بود.

در این میان، بیش از ۶ میلیون و ۹۳۲هزار نفر از هموطنان در حوزه جاده‌ای از خدمات حمل و نقل عمومی استفاده کردند.

استان‌های مازندران، گیلان، خراسان رضوی و اصفهان، مقاصد نخست سفرهای نوروزی زمینی هموطنان بود.

۲۳ میلیون پلاک واحد خودروهای شخصی در ایام نوروز ۱۴۰۳ به سفر پرداختند، همچنین ۲ میلیون و ۱۱۱ هزار سفر بین استانی در کشور ثبت شد و سه میلیون و ۷۷۶ هزار تردد اتوبوس (رشد پنج درصدی) برای جابه‌جایی مسافران به ثبت رسید.

سهم ناوگان حمل و نقل عمومی از سفرهای نوروزی


رشد ۷ درصدی جابه‌جایی مسافران از طریق هواپیما

مطابق گزارش سازمان هواپیمایی کشوری، جمع پروازها در نوروز امسال به ۲۷ هزار و ۴۶۸ پرواز با جابه‌جایی سه میلیون و ۳۹۶ هزار نفر رسید.

از این تعداد، ۲۱ هزار و ۶۷۸ پرواز سهم پروازهای داخلی و پنج‌هزار و ۷۹۰ پرواز سهم داخلی‌ها بوده است که ۲ میلیون و ۵۵۹ هزار نفر در پروازهای داخلی و ۸۳۷ هزار نفر در پروازهای بین المللی اعزام و پذیرش شدند.

در سفرهای هوایی، مقاصد نخست داخلی به ترتیب مشهد و کیش بودند و در بین مقاصد خارجی، نجف، دبی و ترکیه بیشترین آمار را به خود اختصاص دادند.

در مجموع نسبت به مدت مشابه سال گذشته، هفت درصد رشد مسافرت‌های هوایی به ثبت رسید که در امنیت کامل انجام شده و به گفته کاپیتان «محمد محمدی‌بخش» مدیرعامل سازمان هواپیمایی کشوری، هیچ مورد امنیتی و ایمنی در کل پروازها مشاهده نشد.

سهم ناوگان حمل و نقل عمومی از سفرهای نوروزی


جابه‌جایی ۱.۷ میلیون نفر با ناوگان ریلی

آن‌طور که مسوولان راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران گزارش دادند، یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر از هموطنان ناوگان حمل و نقل ریلی و قطار را برای انجام سفرهای نوروزی برگزیدند.

این میزان جابه‌جایی در بازه زمانی ۲۴ اسفند ۱۴۰۲ لغایت ۱۷ فروردین ۱۴۰۳ با چهار هزار و ۳۱۰ رام قطار انجام شد.

در سفرهای ریلی، مشهد با ۵۶ درصد مقصد نخست سفرها بود. همچنین میزان تاخیر از مبدا زیر یک دقیقه و تاخیر در مقصد ۲۵ دقیقه به ثبت رسید.

برپایه این گزارش، با زیرساخت‌هایی که از سال گذشته فراهم شد، همه بلیت‌ها به صورت اینترنتی عرضه شد؛ به‌طوری که در چهار ساعت نخست بلیت‌ها به مردم عرضه می‌شد و پس از آن آژانس‌ها نیز می‌توانستند دسترسی به بلیت‌ها داشته باشند.


رشد ۶ درصدی مسافران دریایی

به گزارش ایرنا و مطابق آمارهای ارائه شده از سوی مسوولان سازمان بنادر و دریانوردی، کل سفرهای دریایی انجام شده در نوروز امسال در بازه زمانی ۲۴ اسفند ۱۴۰۲ لغایت ۱۷ فروردین ۱۴۰۳ بیش از ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر بود.

در حوزه مسافری دریایی سه‌میلیون و ۸۰۰ هزار نفر مسافر به ثبت رسید که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۶ درصدی را نشان می‌دهد.

همچنین در حوزه گردشگری دریایی ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر سفر به ثبت رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته افت هفت درصدی داشت.

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ